V létě roku 2013 bude Arktida bez ledu

ntq, BBC
16. 12. 2007 14:45
Led v Arktidě taje rychle, modely jsou nepřesné
Mapka znázorňuje současný stav ledu (šedé pole), červenou linkou je pak vymezen 30-ti letý průměr.
Mapka znázorňuje současný stav ledu (šedé pole), červenou linkou je pak vymezen 30-ti letý průměr. | Foto: BBC

Londýn - Zatím nejkratší budoucnost předpověděli arktickému ledu američtí vědci. Ledy na severním pólu by podle nich měly zcela roztát už v létě roku 2013.

Nový scénář Američanů je dosud nejhorší zveřejněnou variantou tání ledovců. Profesor Wieslaw Maslowski však na setkání Americké geofyzikální unie prohlásil, že dosavadní odhady těžce podcenily rychlost, s jakou ledovce v létě tají.

Ledová přikrývka Antarktidy se pravidelně každé léto scvrkává a v zimních měsících zase nabývá. Avšak letošní léto arktické ledovce rozpustilo na rekordních 4,13 miliónu kilometrů čtverečních.

S takovým číslem dokonce nepočítal ani drastický model profesora Maslowkého, který vycházel z údajů z let 1979 až 2004.

Video: Arktický led roztál, cesta mezi Evropou a Asií je volná

"Naše předpověď na rok 2013 zatím minima z let 2005 a 2007 vůbec neobsahuje. Nepočítali jsme s nimi, protože jsme pracovali pouze s daty do roku 2004," vysvětlil BBC Maslowski, vědec z Námořní akademie v Monterey v Kalifornii.

"Takže díky dosavadnímu vývoji můžeme předpokládat, že led na Severním pólu roztaje ještě dříve, než jsme předpověděli."

Opravdový svět

Tým profesora Maslowského, který tvoří odborníci z NASA, Institutu oceánologie a polské Akademie věd, patří ke světové špičce v předvídání klimatických změn.

Jiné klimatologické týmy předpovídají, že Arktida roztaje až v roce 2040, některé předpovědi dokonce hovoří o roce 2100.

Odborníci z Monterey však zdůrazňují, že jejich kolegové nezahrnuli do svých výpočtů procesy, které jsou pro tání klíčové. A Malakowski si stojí za svým. Podle něj je nutné do výpočtů zahrnout mnohem více reality, která pak předpovědi dodá naprosto jiný výsledek.

Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy.
Ledovce ve fjordu Jakobshavn nedaleko Ilulissatu. Zatímco politici jednají, jak zasáhnout proti globálnímu oteplování, grónská sněhová pokrývka taje. A taje rychleji, než si vědci vůbec mysleli, že je to možné. Pokud by celé Grónsko roztálo, voda ve světových oceánech by stoupla o 7 metrů a zatopila New York, Londýn nebo ostrovní národy jako jsou Maledivy. | Foto: REUTERS/Bob Strong

"Podle mě všechny klimatologické týmy ve svých modelech například podceňují teplo, které ledovcům dodávají samotné oceánské proudění," řekl Maslowski. "Důvodem je především nízká detailnost modelu, s kterým tým pracuje. To pak limituje přesnost jeho práce. My pracujeme s detailním regionálním modelem Severního ledového oceánu a zároveň využíváme přesných atmosférických měření."

Avšak přes všechnu detailnost modelů a měření se v poslední době všechny předpovědi značně rozbíhají s realitou, která je v současnosti mnohem napřed.

Letošní rapidní tání předstihlo i rekord z roku 2005, tehdy Arktida roztála na rozlohu 5,3 miliónu kilometrů čtverečních. Předběžný odhad, založený na měřeních z let 1979 až 2000, však tvrdil, že letos v létě se led smrskne pouze na území o rozloze 6,7 miliónů kilometrů čtverečních.

Exponenciální tání

Profesor Peter Wadhams z University of Cambidge je expert právě na Artický led. Ke svým zkoumáním používá sonarová data z vojenských ponorek, což mu umožnilo prokázat, že led se ztenčuje mnohem rychleji, než ztrácí na rozloze.

"Některé týmy opravdu nebraly v potaz fyzikální procesy, které jsou tání přítomny," souhlasí Wadhams. "Model, se kterým přišel Maslowski, je opravdu přesnější. Bere v potaz hlavně to, co se děje uvnitř ledu."

Foto: Aktuálně.cz

Tmavá mořská hladina přitahuje teplé sluneční paprsky mnohem více než bílý ledovec. Voda rok od roku příjmá stále více tepla, protože ubývá ledu, který by hladinu před paprsky ochránil.

Důsledkem pak není koloběh, kdy se pravidelně a vyrovnaně střídá tání se zamrzáním, ale naopak. Tání je silnější na úkor stále slabšího a kratšího tuhnutí. "To znamená, že v nadcházejících letech neuvidíme pravidelné cykly, ale každý rok bude situace o něco horší, než byla loni."

Čtěte: Na Arktidě zmizelo čtrnáct Českých republik ledu

"Na konci pak z ledovce v Arktidě nezbude vůbec nic. Nemusí to být zcela přesně už v roce 2013, ale bude to určitě dříve než v roce 2040," vysvětlil Wadharms.

"Před několika lety jsem měl za to, že led na Arktidě zůstane až do roku 2070 nebo dokonce přežije 21. století. Jenže poslední události ukázaly, že led taje mnohem rychleji, než jsme předpokládali," řekl Mark Serreze, který pracuje pro US National Snow and Ice Data Center. "Můj současný tip je na rok 2030."

Al Gore dokonce citoval zprávu profesora Maslowského ve svém projevu v Oslu, kde mu byla slavnostně předána Nobelova cena za mír.

 

Právě se děje

Další zprávy