Čtyři děti včetně miminka přežily pád letadla, v džungli je našli po dvou týdnech

ČTK ČTK
18. 5. 2023 9:41
V pralese na jihu Kolumbie byly nalezeny čtyři děti, včetně 11měsíčního miminka, s nimiž před více než dvěma týdny spadlo malé letadlo. Ve středu o tom informoval kolumbijský prezident Gustavo Petro. Dospělí cestující, včetně matky dětí, pád Cessny 206 nepřežili.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Po náročném pátrání naší armády jsme našli čtyři živé děti, které se ztratily po leteckém neštěstí v Guaviare. Je to radostná zpráva pro celý národ," uvedl kolumbijský prezident na Twitteru. Do pátrací operace s názvem Naděje v hustém pralese v departementu Caquetá byla zapojena armáda, hasiči, záchranáři, speciálně vycvičení psi a kolumbijský úřad pro civilní letectví.

Letoun se sedmi lidmi na palubě brzy ráno 1. května vyslal nouzový signál kvůli selhání motoru během cesty z Araracuary v departementu Amazonas do města San José del Guaviare. Tři dospělí, včetně pilota, při neštěstí zahynuli. V pondělí úřady informovaly o nálezu vraku s tělem pilota. V úterý oznámily nález těla matky a třetí osoby, jejíž totožnost dosud nebyla upřesněna, píše agentura AFP. Pád přežily děti z domorodého kmene ve věku 13, devíti a čtyř let a 11měsíční kojenec.

Foto: Twitter / Alerta Mundial

O tom, co se po pádu letadla stalo, stále panuje řada nejasností. Džungle je v této odlehlé oblasti velmi hustá a nebezpečná a pátrání ztěžovaly až 40 metrů vysoké stromy, silný déšť i přítomnost divokých zvířat. V úterý však úřady oznámily, že našly osobní věci a slupky ovoce. Poblíž letadla se našla také dětská láhev.

Později byl nalezen provizorní přístřešek z klacků, což vyvolalo naději, že alespoň jedno dítě letecké neštěstí přežilo. Vrtulníky kolumbijského letectva při pátrání z reproduktorů nad pralesem vysílaly vzkaz dětem od jejich babičky. Ta v nahrávce svým vnoučatům říkala, že po nich bylo vyhlášeno pátrání a žádala je, aby zůstala na místě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy