Čtyři děti včetně miminka přežily pád letadla, v džungli je našli po dvou týdnech

ČTK ČTK
18. 5. 2023 9:41
V pralese na jihu Kolumbie byly nalezeny čtyři děti, včetně 11měsíčního miminka, s nimiž před více než dvěma týdny spadlo malé letadlo. Ve středu o tom informoval kolumbijský prezident Gustavo Petro. Dospělí cestující, včetně matky dětí, pád Cessny 206 nepřežili.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

"Po náročném pátrání naší armády jsme našli čtyři živé děti, které se ztratily po leteckém neštěstí v Guaviare. Je to radostná zpráva pro celý národ," uvedl kolumbijský prezident na Twitteru. Do pátrací operace s názvem Naděje v hustém pralese v departementu Caquetá byla zapojena armáda, hasiči, záchranáři, speciálně vycvičení psi a kolumbijský úřad pro civilní letectví.

Letoun se sedmi lidmi na palubě brzy ráno 1. května vyslal nouzový signál kvůli selhání motoru během cesty z Araracuary v departementu Amazonas do města San José del Guaviare. Tři dospělí, včetně pilota, při neštěstí zahynuli. V pondělí úřady informovaly o nálezu vraku s tělem pilota. V úterý oznámily nález těla matky a třetí osoby, jejíž totožnost dosud nebyla upřesněna, píše agentura AFP. Pád přežily děti z domorodého kmene ve věku 13, devíti a čtyř let a 11měsíční kojenec.

Foto: Twitter / Alerta Mundial

O tom, co se po pádu letadla stalo, stále panuje řada nejasností. Džungle je v této odlehlé oblasti velmi hustá a nebezpečná a pátrání ztěžovaly až 40 metrů vysoké stromy, silný déšť i přítomnost divokých zvířat. V úterý však úřady oznámily, že našly osobní věci a slupky ovoce. Poblíž letadla se našla také dětská láhev.

Později byl nalezen provizorní přístřešek z klacků, což vyvolalo naději, že alespoň jedno dítě letecké neštěstí přežilo. Vrtulníky kolumbijského letectva při pátrání z reproduktorů nad pralesem vysílaly vzkaz dětem od jejich babičky. Ta v nahrávce svým vnoučatům říkala, že po nich bylo vyhlášeno pátrání a žádala je, aby zůstala na místě.

 

Právě se děje

Další zprávy