V jižní Africe vzniká největší rezervace na světě

lem, ČTK
30. 6. 2007 9:00
Sloučí čtrnáct stávajících parků
Přeshraniční park vznikne do tří let.
Přeshraniční park vznikne do tří let. | Foto: Monika Hanušová

Gaborone- Přeshraniční park Kavango-Zambezi o rozloze 280 tisíc kilometrů čtverečních se má nacházet na území pěti států a turisty chce nalákat na Viktoriiny vodopády nebo bažiny v deltě řeky Okavango.

Informovala o tom na svých internetových stránkách stanice BBC.

Sloučí se do tří let

Plány na vytvoření obřího parku dolaďovali zástupci vlád Angoly, Botswany, Namibie, Zambie a Zimbabwe ve čtvrtek na schůzce v botswanské metropoli Gaborone.

Ochrana přírody

Vybudování rezervace, do níž se sloučí čtrnáct stávajících národních parků, bude podle odhadů stát 100 milionů dolarů a zúčastněné státy ji chtějí otevřít do tří let, kdy bude Jihoafrická republika hostit světový šampionát ve fotbale.

Vlády zainteresovaných zemí věří, že ročně tuto atrakci navštíví osm milionů turistů. Vedle rozvoje cestovního ruchu si od parku slibují vytvoření několika tisíc nových pracovních míst.

Plány komplikují miny

Projekt se však bude muset vypořádat s několika překážkami.

Viktoriiny vodopády stále lákají.
Viktoriiny vodopády stále lákají. | Foto: billhowe.org

Vedle obrovských nákladů je to například mnoho nevybuchlých min na území Angoly, které jsou dědictvím občanské války, která trvala 27 let a skončila v roce 2002. Angolská část rezervace proto bude muset projít odminováním.

Komplikací také může být současná situace v Zimbabwe, které se potácí v hluboké hospodářské krizi a jeho vláda čelí mezinárodnímu tlaku kvůli porušování lidských práv. To může vrhat špatné světlo na celý projekt a odradit řadu zájemců o návštěvu, varují experti.

Primátem největší přírodní rezervace v Africe se dosud pyšní Přeshraniční park Velké Limpopo, který se na 35.000 čtverečních kilometrech rozkládá na území Mosambiku, JAR a Zimbabwe.

 

Právě se děje

Další zprávy