V jakém světě to žijeme? Sociální sítě zaplavila solidarita a soustrast s oběťmi útoků v Bruselu

jaz
22. 3. 2016 15:45
Úterní teroristické útoky v Belgii otřásly světem i sociálními sítěmi. Lidé sdílejí pod hashtagem #JeSuisBruxelles (Já jsem Brusel) soustrastné vzkazy, karikatury i slova vzdoru. Pomocnou ruku podal i Facebook, který umožňuje lidem sdílet informace, zda jsou v pořádku.
Foto: Twitter

Před osmou hodinou ranní zaútočili teroristé na několika místech v hlavním městě Belgie. Letištěm v Bruselu otřásly dvě exploze a další zasáhla stanici metra nedaleko sídla evropských institucí. Počet obětí neustále stoupá a média hovoří o 34 mrtvých a více jak stovce zraněných.

Situaci v Bruselu sledujeme v online reportáži. >>

K teroristickému útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát a mnozí poukazují na souvislost s nedávným zatčením hledaného teroristy Salaha Abdeslama, jednoho ze strůjců loňských útoků v Paříži.

Sociální sítě Twitter, Instagram i Facebook se v reakci na tragické události záhy zbarvily do černo-žluto-červené, barev belgické vlajky. Jedním z nejčastěji užívaných hashtagů se okamžitě stal #JeSuisBruxelles (Já jsem Brusel) nebo obdoby jako #PrayforBelgium a #PrayforPeace.

Poprvé se tvar hashtagu #JeSuis použil v případě útoku na satirickou redakci magazínu Charlie Hebdo na začátku loňského roku, kdy bylo zabito 12 novinářů. Sociální sítě takto reagovaly i v případě listopadových bombových útoků v Paříži.

"Jak k tomuhle lidstvo přijde? Mé myšlenky jsou s Belgií," píší lidé na Twitteru. "V jakém světě to žijeme?" "Už tomuhle světu nerozumím, ale možná se to ani pochopit nedá," zní další z mnoha komentářů, které vyjadřují podporu Belgii i pozůstalým.

Podporu lidem v Bruselu poskytla i sociální síť Facebook, která aktivovala bezpečnostní funkci, prostřednictvím které je možné dát blízkým vědět, že jsou v pořádku. Své uživatele z ohroženého regionu Facebook vyzve, aby na stránce označili, že jsou mimo ohrožení. Tato informace se pak odešle přátelům a objeví se i v aktualitách na profilu. Jak informoval server CNN, aplikace byla poprvé využita při útocích v Paříži, jinak ji Facebook aktivoval jen při živelných katastrofách.

Je suis Bruxelles ! 😢 #bestrong#JesuisBruxelles#IamBrussels

Fotka zveřejněná uživatelem ModelsMundo (@modelsmundo),

 

Právě se děje

Další zprávy