V jakém světě to žijeme? Sociální sítě zaplavila solidarita a soustrast s oběťmi útoků v Bruselu

jaz
22. 3. 2016 15:45
Úterní teroristické útoky v Belgii otřásly světem i sociálními sítěmi. Lidé sdílejí pod hashtagem #JeSuisBruxelles (Já jsem Brusel) soustrastné vzkazy, karikatury i slova vzdoru. Pomocnou ruku podal i Facebook, který umožňuje lidem sdílet informace, zda jsou v pořádku.
Foto: Twitter

Před osmou hodinou ranní zaútočili teroristé na několika místech v hlavním městě Belgie. Letištěm v Bruselu otřásly dvě exploze a další zasáhla stanici metra nedaleko sídla evropských institucí. Počet obětí neustále stoupá a média hovoří o 34 mrtvých a více jak stovce zraněných.

Situaci v Bruselu sledujeme v online reportáži. >>

K teroristickému útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát a mnozí poukazují na souvislost s nedávným zatčením hledaného teroristy Salaha Abdeslama, jednoho ze strůjců loňských útoků v Paříži.

Sociální sítě Twitter, Instagram i Facebook se v reakci na tragické události záhy zbarvily do černo-žluto-červené, barev belgické vlajky. Jedním z nejčastěji užívaných hashtagů se okamžitě stal #JeSuisBruxelles (Já jsem Brusel) nebo obdoby jako #PrayforBelgium a #PrayforPeace.

Poprvé se tvar hashtagu #JeSuis použil v případě útoku na satirickou redakci magazínu Charlie Hebdo na začátku loňského roku, kdy bylo zabito 12 novinářů. Sociální sítě takto reagovaly i v případě listopadových bombových útoků v Paříži.

"Jak k tomuhle lidstvo přijde? Mé myšlenky jsou s Belgií," píší lidé na Twitteru. "V jakém světě to žijeme?" "Už tomuhle světu nerozumím, ale možná se to ani pochopit nedá," zní další z mnoha komentářů, které vyjadřují podporu Belgii i pozůstalým.

Podporu lidem v Bruselu poskytla i sociální síť Facebook, která aktivovala bezpečnostní funkci, prostřednictvím které je možné dát blízkým vědět, že jsou v pořádku. Své uživatele z ohroženého regionu Facebook vyzve, aby na stránce označili, že jsou mimo ohrožení. Tato informace se pak odešle přátelům a objeví se i v aktualitách na profilu. Jak informoval server CNN, aplikace byla poprvé využita při útocích v Paříži, jinak ji Facebook aktivoval jen při živelných katastrofách.

Je suis Bruxelles ! 😢 #bestrong#JesuisBruxelles#IamBrussels

Fotka zveřejněná uživatelem ModelsMundo (@modelsmundo),

 

Právě se děje

před 19 minutami

V Litvínově na Mostecku hoří skládka odpadu, zasahují desítky požárníků

Hořet začalo několik minut před polednem. Odpad vzplál na ploše zhruba 20 krát 20 metrů. Nejprve se přesunulo na místo devět jednotek včetně několika dobrovolných. Před 13:00 přijeli další hasiči. Kolik jich je přesně, nelze v tuto chvíli podle mluvčího hasičů specifikovat. Hasiči vyhlásili třetí, tedy druhý nejvyšší, stupeň poplachu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy