V jakém světě to žijeme? Sociální sítě zaplavila solidarita a soustrast s oběťmi útoků v Bruselu

jaz
22. 3. 2016 15:45
Úterní teroristické útoky v Belgii otřásly světem i sociálními sítěmi. Lidé sdílejí pod hashtagem #JeSuisBruxelles (Já jsem Brusel) soustrastné vzkazy, karikatury i slova vzdoru. Pomocnou ruku podal i Facebook, který umožňuje lidem sdílet informace, zda jsou v pořádku.
Foto: Twitter

Před osmou hodinou ranní zaútočili teroristé na několika místech v hlavním městě Belgie. Letištěm v Bruselu otřásly dvě exploze a další zasáhla stanici metra nedaleko sídla evropských institucí. Počet obětí neustále stoupá a média hovoří o 34 mrtvých a více jak stovce zraněných.

Situaci v Bruselu sledujeme v online reportáži. >>

K teroristickému útoku se přihlásil takzvaný Islámský stát a mnozí poukazují na souvislost s nedávným zatčením hledaného teroristy Salaha Abdeslama, jednoho ze strůjců loňských útoků v Paříži.

Sociální sítě Twitter, Instagram i Facebook se v reakci na tragické události záhy zbarvily do černo-žluto-červené, barev belgické vlajky. Jedním z nejčastěji užívaných hashtagů se okamžitě stal #JeSuisBruxelles (Já jsem Brusel) nebo obdoby jako #PrayforBelgium a #PrayforPeace.

Poprvé se tvar hashtagu #JeSuis použil v případě útoku na satirickou redakci magazínu Charlie Hebdo na začátku loňského roku, kdy bylo zabito 12 novinářů. Sociální sítě takto reagovaly i v případě listopadových bombových útoků v Paříži.

"Jak k tomuhle lidstvo přijde? Mé myšlenky jsou s Belgií," píší lidé na Twitteru. "V jakém světě to žijeme?" "Už tomuhle světu nerozumím, ale možná se to ani pochopit nedá," zní další z mnoha komentářů, které vyjadřují podporu Belgii i pozůstalým.

Podporu lidem v Bruselu poskytla i sociální síť Facebook, která aktivovala bezpečnostní funkci, prostřednictvím které je možné dát blízkým vědět, že jsou v pořádku. Své uživatele z ohroženého regionu Facebook vyzve, aby na stránce označili, že jsou mimo ohrožení. Tato informace se pak odešle přátelům a objeví se i v aktualitách na profilu. Jak informoval server CNN, aplikace byla poprvé využita při útocích v Paříži, jinak ji Facebook aktivoval jen při živelných katastrofách.

Je suis Bruxelles ! 😢 #bestrong#JesuisBruxelles#IamBrussels

Fotka zveřejněná uživatelem ModelsMundo (@modelsmundo),

 

Právě se děje

před 52 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 57 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy