Užijte si adrenalin ve slavonickém podzemním systému

Ilona Víchová
21. 8. 2012 8:57
Poznejte slavonické podzemí plné tajemných zvuků a nečekaně zvláštní atmosféry
Foto: podzemi.shslavonice.cz

Slavonicím se někdy přezdívá "malá Telč". Leží v okrese Jindřichův Hradec asi 11 kilometrů od Dačic. Udělejte si příjemnou dovolenou v Jihočeském kraji a poznejte, co je Pfaffenschlag nebo co vše zbylo z Pevnostního areálu Slavonice.

Nejstarší částí města je Slavonické podzemí z 13. století. Atmosféra podzemní kobky vypráví svůj příběh o původním tvaru náměstí a celkovém životě města. Návštěva podzemního systému vám prozradí, k čemu mohl za své doby sloužit.

Slavonické podzemí

Pokud bychom měli sestavit žebříček měst podle bohaté historie, budou Slavonice na předních příčkách. Na dolním náměstí Míru a Horním náměstí vyrostly překrásně domky, pod kterými je ukryté tajemství, unikátní systém středověkých podzemních chodeb. Právě toto podzemí patří mezi služebně nejstarší část Slavonic. Podzemní kobky pochází z 13. století a zasahují až pod náměstí. Díky tomuto podzemnímu systému si historici dokážou dobře představit tvar původního náměstí a dřívějších dřevěných domů.

Foto: Aktuálně.cz

Úchvatný ráz chodbám dává fakt, že jsou vytesány ručně kladivem a želízkem. Práci z největší pravděpodobnosti mají na svědomí horníci z Jihlavska. Funkčnost systému spočívala v odvádění spodní vody a vody prosakující z umělých nádrží na povrchu. První s čím si horníci museli poradit bylo hloubení sklepů, neboli dnešní druhé patro sklepů. Využití měli jako výklenky na sudy nebo pro řemeslnou činnost. V druhé fázi se hloubily chodby. Podle malých detailů lze říci, že systém byl dokonce zdrojem pitné vody pro obyvatele města v době nebezpečí.

Historie funguje i dnes

I dnes jsou systémy využívány na odvádění podzemní vody z města. Při odkrytí těžebních šachet se v hloubce 50 centimetrů našla původní městská dlažba. Během zkoumání se v místě našlo několik fragmentů keramiky, dřev a zvířecích kostí. Z kuchyňského sortimentu se v podzemí objevily hrnce, mísy, poháry, džbány a komorové kachle. Jednotlivé nálezy pomohly archeologům při datování vzniku chodeb a celého důmyslného systému.

Foto: Aktuálně.cz

Prohlídková trasa Slavonického podzemí

Část podzemí je pro veřejnost zpřístupněná od roku 1998. Návštěvníci si vyberou ze dvou prohlídkových tras. Každá z nich je zcela jinak náročná. Podzemí je otevřené od července do konce srpna od 9 do 18 hodin.

První trasa začíná z domu číslo popisné 480 na Dolním náměstí - Mázhaus cukrárna. Vejdete do připojovací chodby, která vede k hlavní štole. Hlavní štola vede pod Panský dům a odvádí spodní vody z podzemí na severní straně náměstí. První rozšířeným místem je  podzemí u domu č.p. 481 a druhé u č.p. 460. Délka trasy je okolo 130 metrů. Počítejte s průměrnou výškou chodby 1,5 metrů a šířkou 40-60 centimetrů. Doba prohlídky je okolo 20 minut a je plně osvětlená.

Foto: Aktuálně.cz

Druhá prohlídková trasa začíná na stejném místě, ale pokračuje se páteřní chodbou okolo podzemí u domu č.p. 479 pod Farou a Muzeem až pod Panský dům. V poslední části se prohlídka napojí na první trasu a končí výstupem v mázhausu, domu č.p. 460. Délka trasy je přibližně 300 metrů. Výška a šířka chodeb je stejná jako při první prohlídkové trase. Tento okruh není osvětlený a je velmi fyzicky náročný.

Pokud by si někdo mohl myslet, že se svou váhou a výškou neprojde chodbou, která patří k těm nejmenším u nás, může se na stránkách Slavonického podzemí přesvědčit, že prohlídku absolvoval i 215 centimetrů vysoký a 130 kilogramů vážící odvážlivec. Celou trasu překonal ve zdraví a bez úhony.

 

Právě se děje

Další zprávy