Uvařte si naftu doma, stačí olej z restauarce

Ondřej Netočný
21. 10. 2007 15:00
Pojďte s námi do kuchyně bionaftového alchymisty

Aberdeen - V jednom aberdeenském hotelu v Británii se pravidelně jednou týdně objeví Dan Prukis. Odnáší si odsud kanystry naplněné přepáleným fritovacím olejem. Když si je pak odváží domů, spaluje motor jeho vozu materiál, který si odtud odvezl před týdnem.

Patří totiž mezi skupinu lidí, která z takového oleje vaří naftu do svých aut. Pruskis má na to doma konvertor vlastní výroby. Zájem je ovšem tak vysoký, že tato zařízení najdete už i v obchodech.

V Británii se letos v květnu změnil zákon. Lidé si tam nyní mohou vyrobit ročně až 2 a půl tisíce litrů své vlastní bionafty. Dost na provoz průměrného rodinného vozu. To vše bez daní.

Na nadcházející víkend je naplánována burza biopaliv v Nottinghamshire. Jsou očekávány tisíce nadšenců.

Domácí rafinerie

Dan tankuje domácí naftu do nádrže svého 4x4, přestože žije v Aberdeenu ropném a rafinérském centru Británie.

Připouští sice, že blbnutí s olejem není pro každého, ale vzápětí dodává: "Je to prostě zajímává zábava a hlavně je to šetrnější k životnímu prostředí."

"Když se ohlédnu za mým životním stylem, nafta byla vždycky největším žroutem mých peněz."

V obchodech jsou k dostání soupravy pro výrobu bionafty. Zákazník za ně dá kolem sedmi set liber, přičemž litr nafty stojí 1 libru. Purkis si vyrobil vlastní bionaftovou sadu.

"Nepotřeboval jsem nic speciálního. Nic, co by sahalo za hranice typického kutilského umu. Většinu součástek jsem pořídil v bazarech a sběrnách surovin," pochlubil se BBC.

Dan Purkis ve své dílně
Dan Purkis ve své dílně | Foto: BBC

"Recykluju použitý rostlinný olej z nedalekého hotelu. Za týden ho nasbírají 50 až 100 litrů. Buď si ho vezmu já, nebo jej vylijí."
Jedinou odpadní látkou procesu je glycerin. Ten se z bionafty odstraní pomocí mýdla a vody.

Purkis tvrdí, že jeho auto má teď mnohem hladší chod, je totiž lépe promazáno. Přestože je kvalifikovaný inženýr, trvá na tom, že se nejedná o složitý výrobní proces.

"Jestliže půjdete krok po kroku podle receptu, vyrobíte si svou vlastní bionaftu. Na internetu najdete spousty návodů a rad," vysvětluje.

Buďte opatrní, radí odborníci

Motoristické společnosti však nabádají k opatrnosti.

Čistý rostlinný olej můžete nalít pouze do starších aut se starším typem vstřikování paliva. Nové vstřikovací systémy nejsou tak průchodné. Velké olejové částice je pak snadno mohou ucpat. Oprava takového problému se může značně prodražit, takže nakonec neušetříte vůbec nic.

Purkins však tuto překážku překonal. Upravil své auto, tak aby olej zahřívalo víc, než je obvyklé. To jej zbavuje lepkavosti.

Odborníci však mají i jiné výtky. Olej ředěný tradiční naftou není pro auto žádný problém. Avšak větší koncentrace oleje snadno ucpou palivové filtry.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Ten Hag má první posilu, do United přichází bek z Feyenoordu

První letní posilou fotbalistů Manchesteru United se stal nizozemský obránce Feyenoordu Tyrell Malacia, který s šestým týmem uplynulé sezony anglické ligy podepsal čtyřletou smlouvu s možnou opcí na další rok. Podle britských médií zaplatili United za dvaadvacetiletého reprezentanta zhruba 13 milionů liber (asi 374 milionů korun), případné bonusy se můžou vyšplhat na dalších 1,7 milionu (asi 49 milionů).

Malacia, který má surinamskou matku a otce z Curacaa, prošel akademií Feyenoordu. Za jeho áčko debutoval v prosinci 2017 v utkání Ligy mistrů s Neapolí. Loni dostal pozvánku do národního týmu Curacaa i do nizozemské reprezentace. Vybral si evropský tým, zatím v něm má na kontě pět zápasů.

V uplynulé sezoně patřil s 50 zápasy k nejvytíženějším hráčům Feyenoordu, jemuž pomohl k třetímu místu v lize a postupu do finále Evropské konferenční ligy. V United, které před sezonou převzal nizozemský trenér Erik ten Hag, by měl Malacia bojovat o místo v základní sestavě s Lukem Shawem a Alexem Tellesem.

před 1 hodinou

Stávka v Norsku by mohla snížit těžbu ropy o 15 procent a plynu o čtvrtinu

Zaměstnanci plošin na těžbu ropy a zemního plynu z moře zahájili dnes v Norsku stávku, která by do soboty mohla snížit těžbu ropy v zemi o 15 procent a těžbu plynu o čtvrtinu. Vývoz plynu by se pak mohl snížit až o 56 procent. Zaměstnanci požadují zvýšení mezd kvůli vysoké inflaci, uvedl odborový svaz. Stávka přichází v době vysokých cen ropy a plynu a napjatých dodávek do Evropy kvůli omezení ruského vývozu.

Norsko je po Rusku druhým největším dodavatelem energií v Evropě a po jeho ropě a plynu je vysoká poptávka.

Další zprávy