Praha - Švédské gripeny už deset let stráží české nebe a pomáhají i v zahraničí. Kdo však po přistání hlídá letouny?
Dříve to měla na starosti pozemní jednotka. Ta však časem ustoupila moderní technologii.
Dá se jen těžko předpokládat, že by někdo zatoužil po jednom ze čtrnácti strojů a pokusil se ho ukrást. Poškození letounu nebo odcizení citlivých materiálů, které se v něm mohou nacházet, už je však o něco reálnější.
Podle firmy, která letouny střeží, však mají nenechavci smůlu. Každý letoun hlídá systém čidel. V případě, že se někdo dostane příliš blízko, okamžitě to zachytí monitorovací pracoviště, které je vzdálené jen pár stovek metrů od gripenu, a na místo ihned vyjede vojenská policie. Pokud tedy nejste Tom Cruise, mise pro vás bude skutečně nemožná.
"Celý systém je důmyslně jištěn, pro případ selhání. A krádež systému? Nereálné," tvrdí firma. Podle tvůrců je systém bezporuchový. Jeho výhodou je i to, že je mobilní, a může tedy letouny hlídat i na zahraničních misích v případě, že potřebnou ostrahu nezajistí hostitelská základna.
Systém českého původu je schopný pracovat i v těžkých klimatických podmínkách a je odolný vůči poškození při převozu. Akumulátory navíc umožňují provoz systému i bez zdrojového napájení.
Prohlédněte si fotografie z letecké show:
"To se osvědčilo například při použití v Iráku, kde systém odolal masivnímu UV záření. Vypořádá se i s pověstnou ruskou zimou," uvedl obchodní ředitel dodavatelské firmy SIEZA Tomáš Kostúr.
V příští misi čeští piloti zamíří na Island a zatím není jasné, jestli i tam bude detekční systém potřeba.
Česká republika používá gripeny již desátým rokem. Smlouva, kterou podepsala Špidlova vláda, byla pro podezření z korupce vyšetřována policií. Armáda si nakonec 14 letounů pouze pronajala za 19,6 miliardy korun. Desetiletá smlouva příští rok vyprší. O prodloužení nájmu ministerstvo obrany se Švédy stále jedná.