Clooney je smutný ze zjištění, že Nespresso bere kávu z plantáží, kde pracují i děti

Magazín Magazín
27. 2. 2020 11:26
Americký herec George Clooney je překvapený a smutný ze zpráv, že na výrobě kávových kapslí, které propaguje, se na guatemalských plantážích podílejí i děti. 
George Clooney
George Clooney | Foto: Shutterstock

"Jsem z toho překvapený a smutný," řekl americký herec ke zjištění televizní stanice Channel 4, která v novém dokumentu odhalila, že na plantážích kávového gigantu Nespresso pracují i děti. George Clooney je řadu let tváří značky a zahrál si v řadě jejích reklam.

Dokument odhalil asi šest plantáží v Guatemale, na kterých pracují děti a které údajně zásobují svou produkcí i Nespresso. Oscarový herec připustil, že tohle je pro Nespresso velký problém. "Je zřejmé, že tahle firma má před sebou ještě dost práce," citoval Clooneyho vyjádření britský deník The Guardian.

Herec sám jako malý pracovával o školních prázdninách na rodinné tabákové farmě v Kentucky. "Pracoval jsem tam od 12 let, takže si moc dobře uvědomuju problémy ohledně dětské práce v zemědělství."

Nestlé, pod které Nespresso spadá, už rozjelo "důkladné šetření" celé situace a zatím pozastavilo nákup kávy z podezřelých plantáží. "Nespresso má nulovou toleranci dětské práce," řekl Guillaume Le Cunff, šéf firmy, podle kterého jsou zjištění v dokumentu nepřijatelná. "Pokud odhalíme nějaké problémy, okamžitě je vyřešíme," dodal.

Firma spolupracuje s řadou neziskových organizací, které se zasazují o spravedlivé pracovní podmínky pro zaměstnance v zemědělství a věnují se školení o nebezpečí dětské práce. "Budeme i nadále dělat vše, co je v našich silách, abychom potlačili dětskou práci. V našem dodavatelském řetězci nemá místo."

Nespresso provedlo na svých kávových plantážích v Kostarice, Etiopii či Ugandě řadu kontrol, loni odhalilo pouze dva případy dětské práce. Za poslední čtyři roky pak evidovalo 15 případů, přičemž žádný z nich nebyl v Guatemale a podle slov společnosti došlo k nápravě, upozorňuje deník The Guardian.

Le Cunff ale dodal, že dodavatelé jsou den či dva dopředu informování, že na plantáž přijde kontrola.

George Clooney je tváří značky už 14 let a v prohlášení poděkoval Nespressu, že zlepšuje život farmářům po celém světě. Herec však připustil, že investigativní reportáž poukázala na selhání firmy, která teď musí udělat vše pro to, aby naplnila etické cíle, které si vytyčila.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Sněmovna žádá vládu o další kroky proti "vyvádění" povolenek z Liberty Ostrava

Sněmovna v souvislosti s prodejem emisních povolenek z hutní firmy Liberty Ostrava žádá vládu mimo jiné o to, aby podnikla kroky proti vyvádění povolenek pro potřeby jiných společností ve skupině GFG, do níž ostravská firma spadá.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím úřadů prověřila transakce spojené s prodejem povolenek a s poskytnutým úvěrem, za který se v rámci protipandemické pomoci zaručila Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) poslancům řekl, že úřady již dodržování podmínek poskytnutí úvěru i záruky za něj prověřují.

Žádosti vládě Sněmovna schválila ve svém usnesení, které na návrh Leo Luzara (KSČM) přijala v rámci projednávání informace ministra Havlíčka o situaci v ocelářském průmyslu. Debatu vyvolal nedávný prodej emisních povolenek z Liberty Ostrava jejímu sesterskému podniku v Rumunsku. Huť si v minulých letech povolenky šetřila, chce je využít k financování nezbytné modernizace. Prodej povolenek vyvolal protesty odborářů, kteří se obávali vyvádění peněz z firmy.

Sněmovna také žádá vládu, aby prostřednictvím ministra zahraničních věcí Jakuba Kulhánka (ČSSD) kontaktovala představitele britské vlády se žádostí o intervenci u vlastníka Liberty Ostrava ve věci dodržení slibů a závazků. Má jít o sliby a závazky dané české vládě při převzetí firmy od předchozího vlastníka. Liberty Ostrava patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.

před 1 hodinou

Rakousko vyjádřilo Česku podporu v kauze Vrbětice, další kroky má nejprve projednat EU

Rakousko, stejně jako všechny členské státy Evropské unie, stojí solidárně za Českou republikou v souvislosti s kauzou Vrbětice. Na čtvrteční tiskové konferenci po jednání s českým ministrem zahraničí Jakubem Kulhánkem (ČSSD) v Praze to řekl šéf rakouské diplomacie Alexander Schallenberg. Další možné kroky budou podle něj nejprve probrány na zasedání Evropské rady v Bruselu.

"Nabídli jsme zcela konkrétní podporu třeba prostřednictvím rakouského velvyslanectví v Moskvě, aby bylo možné nadále udržet provoz a fungování úřadů," řekl Schallenberg. Kulhánek také poděkoval za to, že rakouští diplomaté pomáhali při vyjednávání společného stanoviska EU na podporu ČR.

Na dotaz, zda by mohlo Rakousko přistoupit i k dalším krokům typu vyhoštění pracovníků ambasády, Schallenberg odpověděl, že je důležité, aby EU hovořila jedním hlasem. "Jsme vnímáni, pokud jsme jednotní a hovoříme společně. Veškeré další kroky a opatření se budou probírat nejprve v Bruselu na zasedání Evropské rady. Pokud se takové činy staly a Česká republika jasně vysvětlí jejich pozadí, zaslouží si naši plnou solidaritu," poznamenal ministr.

Některé země, například Slovensko či pobaltské státy, vyjádřily Česku solidaritu vyhoštěním ruských diplomatů. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v České televizi uvedl, že očekává další kroky i od dalších zemí, zmínil například Británii nebo Německo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy