Clooney je smutný ze zjištění, že Nespresso bere kávu z plantáží, kde pracují i děti

Magazín Magazín
27. 2. 2020 11:26
Americký herec George Clooney je překvapený a smutný ze zpráv, že na výrobě kávových kapslí, které propaguje, se na guatemalských plantážích podílejí i děti. 
George Clooney
George Clooney | Foto: Shutterstock

"Jsem z toho překvapený a smutný," řekl americký herec ke zjištění televizní stanice Channel 4, která v novém dokumentu odhalila, že na plantážích kávového gigantu Nespresso pracují i děti. George Clooney je řadu let tváří značky a zahrál si v řadě jejích reklam.

Dokument odhalil asi šest plantáží v Guatemale, na kterých pracují děti a které údajně zásobují svou produkcí i Nespresso. Oscarový herec připustil, že tohle je pro Nespresso velký problém. "Je zřejmé, že tahle firma má před sebou ještě dost práce," citoval Clooneyho vyjádření britský deník The Guardian.

Herec sám jako malý pracovával o školních prázdninách na rodinné tabákové farmě v Kentucky. "Pracoval jsem tam od 12 let, takže si moc dobře uvědomuju problémy ohledně dětské práce v zemědělství."

Nestlé, pod které Nespresso spadá, už rozjelo "důkladné šetření" celé situace a zatím pozastavilo nákup kávy z podezřelých plantáží. "Nespresso má nulovou toleranci dětské práce," řekl Guillaume Le Cunff, šéf firmy, podle kterého jsou zjištění v dokumentu nepřijatelná. "Pokud odhalíme nějaké problémy, okamžitě je vyřešíme," dodal.

Firma spolupracuje s řadou neziskových organizací, které se zasazují o spravedlivé pracovní podmínky pro zaměstnance v zemědělství a věnují se školení o nebezpečí dětské práce. "Budeme i nadále dělat vše, co je v našich silách, abychom potlačili dětskou práci. V našem dodavatelském řetězci nemá místo."

Nespresso provedlo na svých kávových plantážích v Kostarice, Etiopii či Ugandě řadu kontrol, loni odhalilo pouze dva případy dětské práce. Za poslední čtyři roky pak evidovalo 15 případů, přičemž žádný z nich nebyl v Guatemale a podle slov společnosti došlo k nápravě, upozorňuje deník The Guardian.

Le Cunff ale dodal, že dodavatelé jsou den či dva dopředu informování, že na plantáž přijde kontrola.

George Clooney je tváří značky už 14 let a v prohlášení poděkoval Nespressu, že zlepšuje život farmářům po celém světě. Herec však připustil, že investigativní reportáž poukázala na selhání firmy, která teď musí udělat vše pro to, aby naplnila etické cíle, které si vytyčila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Na Svět knihy přišlo zhruba 35 tisíc lidí, přes pokles jsou pořadatelé spokojeni

Pražský veletrh Svět knihy letos podle předběžných údajů navštívilo 34 až 36 tisíc lidí, zhruba o 30 procent méně než dřív. Vzhledem k okolnostem a dopadům pandemie koronaviru to mluvčí Jana Chalupová nicméně označuje za vynikající. Akce začala ve čtvrtek a skončila v neděli večer.

V posledním předpandemickém roce dorazilo rekordních 50 tisíc lidí. Letos zřejmě hrál roli i nižší počet návštěv školáků, neboť některé vyhlásily na pondělí před svátkem volno a děti mohly odjet na prodloužený víkend. Se zájmem jsou však pořadatelé nakonec spokojeni, byť ředitel Radovan Auer ještě ve čtvrtek doufal, že by letos mohl padnout rekord.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy