Pozoruhodný příběh první elektrické tramvaje. Úctyhodný stroj v době vzniku propadl

TV Architect
16. 5. 2021 11:23
Zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra nemá na seznamu jen stavby a návrhy interiérů. Jedním z jeho významných děl je i první elektrická tramvaj. Kotěra se totiž věnoval také návrhům kolejových vozidel pro Ringhofferovu továrnu na pražském Smíchově.
Zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra nemá na seznamu jen stavby a návrhy interiérů. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

"Jan Kotěra působil také jako profesor na UMPRUM. Zdejším ředitelem Jiřím Stibralem byl pověřen návrhem salónního vozu. Osvědčil se, a tak byl doporučen právě do Ringhofferova závodu, aby zde vypracoval návrh na vůz č. 200," říká historik architektury Zdeněk Lukeš.

V době vzniku byla pro smích. Dnes stavbu v centru Prahy obdivuje celý svět:

Vůz vznikl na přelomu 19. a 20. století. Jeho vnitřek byl prostorný a komfortně vybavený. Jeho střední část dosahovala větších rozměrů, než měly vozy určené pro běžný provoz. Do vozu se vstupovalo z obou plošin dvoukřídlými posuvnými dveřmi osazenými v příčných přepážkách. Mezi nimi se v celé délce vozu vyvyšoval větrací nástřešek.

Krásný primátorský vůz sloužil původně reprezentačním účelům královského města. Měl atypický interiér s křesílky a stolky a řadou půvabných detailů. Vůz svého času sloužil také jako svoz dětí do mateřinek. Jeho interiér v nedávné době prošel velkou rekonstrukcí a navrátil mu původní vzhled.

Tramvaj je jedinečná hlavně svou barvou. Oproti červenobílé klasice je laděna do šedomodré. Zdobena je krásnými secesními prvky. "Zajímavé je, že po dokončení tramvaje Kotěra za tuto zakázku nezískal příliš pozitivní ohlasy. Mnohým vadilo málo zdobných prvků," uvádí Lukeš.

Dnes bývá tramvaj k vidění během slavnostních jízd. Své stálé místo má v Muzeu městské hromadné dopravy ve Střešovické vozovně v Praze.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na japonském ostrově Suwanose vybuchla sopka Mt. Otake

Sopka Mt. Otake ležící na ostrově Suwanose na jihozápadě Japonska ve středu vybuchla. Velké kameny vymrštěné z kráteru dopadaly téměř kilometr daleko. Místní úřady zvýšily stupeň varování a omezily přístup obyvatel do okolí sopky, informovala agentura Kjódó.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Phoenix zvládl závěr a získal v semifinále NBA proti Clippers druhou výhru

Basketbalisté Phoenixu pojedou do Kalifornie na třetí a čtvrté semifinále NBA proti Los Angeles Clippers za stavu 2:0 na zápasy. Vítězství 104:103 zajistil druhému týmu Západní konference košem 0,7 sekundy před koncem Deandre Ayton, autor 24 bodů a 14 doskoků. Nejlepším střelcem Suns byl s 29 body Cameron Payne. Clippers táhl s 26 body Paul George, ale osm vteřin před koncem minul dva trestné hody.

Další zprávy