Pozoruhodný příběh první elektrické tramvaje. Úctyhodný stroj v době vzniku propadl

TV Architect
16. 5. 2021 11:23
Zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra nemá na seznamu jen stavby a návrhy interiérů. Jedním z jeho významných děl je i první elektrická tramvaj. Kotěra se totiž věnoval také návrhům kolejových vozidel pro Ringhofferovu továrnu na pražském Smíchově.
Zakladatel české moderní architektury Jan Kotěra nemá na seznamu jen stavby a návrhy interiérů. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

"Jan Kotěra působil také jako profesor na UMPRUM. Zdejším ředitelem Jiřím Stibralem byl pověřen návrhem salónního vozu. Osvědčil se, a tak byl doporučen právě do Ringhofferova závodu, aby zde vypracoval návrh na vůz č. 200," říká historik architektury Zdeněk Lukeš.

V době vzniku byla pro smích. Dnes stavbu v centru Prahy obdivuje celý svět:

Vůz vznikl na přelomu 19. a 20. století. Jeho vnitřek byl prostorný a komfortně vybavený. Jeho střední část dosahovala větších rozměrů, než měly vozy určené pro běžný provoz. Do vozu se vstupovalo z obou plošin dvoukřídlými posuvnými dveřmi osazenými v příčných přepážkách. Mezi nimi se v celé délce vozu vyvyšoval větrací nástřešek.

Krásný primátorský vůz sloužil původně reprezentačním účelům královského města. Měl atypický interiér s křesílky a stolky a řadou půvabných detailů. Vůz svého času sloužil také jako svoz dětí do mateřinek. Jeho interiér v nedávné době prošel velkou rekonstrukcí a navrátil mu původní vzhled.

Tramvaj je jedinečná hlavně svou barvou. Oproti červenobílé klasice je laděna do šedomodré. Zdobena je krásnými secesními prvky. "Zajímavé je, že po dokončení tramvaje Kotěra za tuto zakázku nezískal příliš pozitivní ohlasy. Mnohým vadilo málo zdobných prvků," uvádí Lukeš.

Dnes bývá tramvaj k vidění během slavnostních jízd. Své stálé místo má v Muzeu městské hromadné dopravy ve Střešovické vozovně v Praze.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Nechceme novou studenou válku, řekl americký prezident Joe Biden v OSN

Svět musí spolupracovat víc než kdy dřív, protože osudy různých zemí a národů nikdy nebyly propojené více než nyní. S takovým vzkazem dnes vystoupil na Valném shromáždění OSN americký prezident Joe Biden. V projevu hovořil o snaze otevřít "éru diplomacie" po válce v Afghánistánu, posílit podporu rozvojových zemí v boji proti klimatickým změnám nebo o chystaných "protipandemických závazcích". Za sílícího napětí mezi Washingtonem a Pekingem také uvedl, že USA si nepřejí novou studenou válku.

"Náš vlastní úspěch je svázán s úspěchy ostatních. Abychom zajistili výsledky pro náš vlastní lid, musíme také být silně v kontaktu se zbytkem světa," řekl americký prezident. "Naše bezpečí, naše prosperita a samotné naše svobody jsou, podle mě, propojené víc než kdy dřív. A proto musíme spolupracovat víc než kdy dřív," pokračoval.

Biden dnes promlouval k Valnému shromáždění OSN poprvé od nástupu do Bílého domu, kde v lednu vystřídal Donalda Trumpa. Podle deníku The New York Times přišel jeho prezidentský debut v momentě "silných nových pochybností" ohledně jeho slibu vrátit USA do pozice lídra na mezinárodní scéně.

Jedním z důvodů je nedávné chaotické ukončení americké vojenské mise v Afghánistánu, kde se po dvaceti letech ujalo moci radikální hnutí Tálibán. Biden v této souvislosti řekl, že Washington chce zahájit "éru diplomacie" a že použití vojenské síly by pro USA měla být vždy až tou poslední možností.

"Mnohé z našich největších obav dnes nemají řešení v síle zbraní," uvedl Biden. V této souvislosti zmínil pandemii covidu-19 a následně avizoval, že USA ve středu oznámí "dodatečné závazky" na podporu boje proti koronaviru. Připomenul při tom, že jeho země dosud rozeslala do zahraničí přes 160 milionů dávek vakcín na covid-19.

K otázce klimatických změn americký prezident řekl, že od odborníků slyší, že se svět rychle blíží do bodu, z něhož už není návratu. Vyzval země světa, aby při příležitosti listopadové klimatické konference v Glasgow přijaly co nejambicióznější cíle a také oznámil, že bude prosazovat další zdvojnásobení amerických příspěvků na podporu ekologické transformace v rozvojových zemích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy