Synagoga v Plzni patří k největším na světě. Nacisté z ní udělali textilku

20. 8. 2023 11:00
Plzeňská Velká synagoga je svědectvím bohaté židovské obce v tomto západočeském městě. V době druhé světové války byla zdecimována nacisty. Kromě náboženských účelů dnes slouží díky vynikající akustice a unikátní atmosféře i jako koncertní a výstavní sál.
Projekt vypracoval vídeňský architekt Max Fleischer , ale finální podoba je dílem plzeňského stavitele Emanuela Klotze. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Projekt synagogy vypracoval vídeňský architekt Max Fleischer, ale finální podoba je dílem plzeňského stavitele Emanuela Klotze. Jedná se o budovu s trojlodím a s dominantní dvojitou věží směřujícím k hlavní plzeňské Klatovské třídě. 

Před začátkem druhé světové války byla budova poškozena útokem vlajkařů. Během protektorátu zde vznikly provizorní prostory, kde se šily uniformy pro německý wehrmacht. Po válce synagoga sice sloužila svému účelu až do roku 1973, nevhodné úpravy ovšem jejímu stavu příliš nepomohly. 

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o bytu T. G. Masaryka: 

Poté budova dlouho chátrala a byla na několik let uzavřena. Od roku 1989 se stavba postupně rekonstruovala a nyní po náročné moderní opravě je objekt opět jednou z dominant Plzně. Uvnitř skrývá vzácné varhany a bohatou výzdobu. Unikátní jsou především mozaiková okna.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy