Portál z proslulého mramoru musel čekat na pražském secesním skvostu na znovuobjevení

TV Architect
25. 9. 2022 7:30
Hotel Central se nachází v pražské Hybernské ulici na Novém Městě, pár desítek metrů od náměstí Republiky. Jedná se o nejstarší dochovanou secesní stavbu v hlavním městě. Hotel si nechal na přelomu 19. a 20. století postavit stavitel Quido Bělský podle plánů rakouského architekta Friedricha Ohmanna. V prostorách hotelu působil populární kabaret Červená sedma či Městská divadla pražská.
Hotel Central se nachází v Praze na Novém Městě, pár desítek metrů od náměstí Republiky. | Video: TV Architect

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

Architekt Ohmann měl v době vzniku hotelu Central za sebou již návrh první ryze secesní budovy v Praze. Palác Corso v ulici Na Příkopě byl ale ve 30. letech zbourán, a tak se hotel Central stal v pořadí druhou secesní stavbou v Praze a zároveň nejstarší dochovanou. Po Ohmannově odchodu do Vídně, kde přijal pozici architekta císařského paláce Hofburgu, dokončili návrh hotelu Central jeho dva žáci Alois Dryák a Bedřich Bendelmayer.

Podívejte se také na díl Skrytých pokladů o Kotěrově tramvaji:

Fasáda domu má nazelenalou barvu, doplněnou plastickým štukovým, typicky secesním dekorem s rostlinnými motivy, naznačuje mimo jiné symboliku stromu života. Zajímavý je i další secesní znak, kterým jsou typické maskarony. Jde o plastické zdobné motivy v podobě lidské tváře (ženské či mužské).

Portál hotelu z proslulého kararského mramoru měl zajímavou historii. Spodní část domu byla v roce 1929 poničena necitlivou přestavbou na divadlo. Úpravy ve stylu funkcionalismu zde provedl architekt Petr Kropáček, tyto zásahy však byly o sedmdesát let později vráceny do původního stavu a pod deskami se objevil i originální portál. 

V interiéru se zachovala jen malá část vybavení. Původní zůstala například krásná mříž výtahové šachty či vitrážová okna na schodišti. Centrálním prostorem je velký sál, který byl vytvořen jako kopie původního zařízení. Bohužel se nedochovala původní fresková výzdoba a malby od Alfonse Muchy. 

Autor stavby hotelu Central, Friedrich Ohmann (1858-1927) byl absolventem a později i profesorem vídeňské umělecké akademie a v letech 1888-1897 byl profesorem na pražské UMPRUM. V metropoli projektoval řadu staveb ve stylu historismu a secese, později působil ve Vídni. Zabýval se také rekonstrukcemi památek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Venezuelská vláda a opozice obnovily jednání, USA v reakci zmírnily sankce

Venezuelská vláda a opozice se dnes vrátily k rozhovorům, které loni v říjnu uvázly na mrtvém bodě. Washington v reakci povolil americkému ropnému gigantu Chevron částečně obnovit své aktivity ohledně těžby ropy ve Venezuele. Chevron tam přestal těžit kvůli sankcím, které vůči autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Zástupci venezuelské vlády a opozice dnes v mexické metropoli podepsali dílčí dohodu, v níž správu několika miliard dolarů zmrazených v zahraničních bankách svěřily OSN. Venezuelská aktiva budou postupně rozmrazována, aby zmírnila humanitární krizi v této jihoamerické zemi. Finance by mohly být využity například na zlepšení stavu zdravotnictví či elektrické sítě.

Americké ministerstvo financí uvedlo, že společnost Chevron může částečně obnovit aktivity společného podniku s venezuelskou státní firmou PDVSA, musí ale zajistit, že PDVSA nebude dostávat žádné příjmy z prodeje ropy společnosti Chevron.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy