Ikonickou "perlu Ostravy" čeká rekonstrukce. Módní dům chátral 30 let

TV Architect
13. 11. 2022 11:00
Architektonický klenot Ostravy se brzy dočká nového vzhledu i využití. Módní dům Ostravica - Textilia po třiceti letech projde rekonstrukcí. Projekt přestavby získal potřebná povolení i silného finančního partnera. Lidé tak ikonický obchodní dům budou moci navštívit zřejmě už za necelý rok v létě.
Kdysi ikonický obchodní dům v centru Ostravy se konečně dočkal rekonstrukce. Módní dům Ostravica – Textilia dlouhá léta chátral. | Video: TV Architect

Nárožní čtyřposchoďová budova z roku 1930 vznikla podle plánů architektky Marie Frommerové a později byla rozšířena o další dva sousední objekty. Komplex tří budov místní od počátku přezdívali perlou Ostravy a patřil k nejluxusnějším stavbám svého druhu v tehdejším Československu. Od revoluce ale objekt chátral a jeho provoz následně ukončil propad stropů. Všechny další pokusy o znovuoživení prázdné Ostravice byly neúspěšné.

Podívejte se na díl Skrytých pokladů architektury o ostravské radnici

Nyní ale budovu konečně čeká rekonstrukce. Uvnitř historické památky začaly stavební práce a už brzy se Ostravica - Textilia opět otevře veřejnosti. Obnovy se dočká i přilehlé okolí objektu. V interiéru se obnovily nosné prvky mezi patry, zrekonstruovaly se podlahy a stropy a doplnilo se chybějící zdivo. Brzy se začne pracovat také na vnější podobě budovy.

Prostor pro podnikatele, ale i kavárna a divadelní sál

Rekonstrukce se zatím dotkne ale jen dvou ze tří budov. Oprava třetí budovy se bude řešit zvlášť. I přes to, že oba rekonstruované objekty lidé vnímají jako jeden dům, zcela novou fasádu získá pouze nárožní budova. Druhá bude rekonstruována v duchu původní architektury vzhledem k její památkové ochraně. "Nová odsazená lamelová fasáda je navržena tak, aby bylo možné z každého úhlu vidět na původní fasádu domu. Druhá stavba bude zrekonstruována co nejblíže původní podobě," říká Jan Jadrníček ze studia Master Design.

Cílem rekonstrukce je také propojit přízemí všech budov se vznikajícím veřejným prostorem na náměstí Dr. E. Beneše. Venkovní prostor budou moci lidé v budoucnu využít jako příjemné prostředí pro trávení času či konání různých aktivit. Zároveň se také počítá s možností budoucí výstavby v ploše bývalého Německého domu. První etapa obnovy náměstí by mohla začít v roce 2024.

Bývalý módní dům bude nově sloužit jako tzv. Business boutique inkubátor. Půjde o prostory určené pro vznik a rozvoj nových podnikatelských nebo uměleckých aktivit. V Ostravici najdou zázemí začínající podnikatelé v oborech jako 3D tisk a zobrazování, herní průmysl nebo e-sport. Pro veřejnost zde vznikne kavárna, restaurace a divadelní sál. Rekonstrukce by měla být dokončena v červnu 2023. 

Pořad Skryté poklady architektury připravuje internetová televize TV Architect. Podívejte se i na další díly tohoto cyklu. 

 

Právě se děje

Další zprávy