Ten film točím já. "To jo, ale blbě." Cholerický režisér Menzelovi sabotoval natáčení

Michaela Lišková Michaela Lišková
14. 1. 2023 7:00
"Se šípkovou! Se zelím!" Film Slavnosti sněženek, ve kterém se hádají dva myslivecké spolky o jednoho divočáka, je pověstný nejen několika dnes už zlidovělými hláškami, ale také výstižně vykreslenou atmosférou vesničky Kersko. Natáčení však nebylo jednoduché.
Tři režiséři a čtyři divočáci. Slavnosti sněženek mohly vzniknout jen díky Postřižinám | Video: Aktuálně.cz

Na filmu spolupracoval spisovatel a autor předlohy Bohumil Hrabal s režisérem Jiřím Menzlem. Na tvorbě společného projektu se potkali po 11 letech. Tehdejší vedení KSČ jim totiž po filmu Skřivánci na niti, který skončil v trezoru, nechtělo dovolit spolupráci na dalším filmu. Straníky přesvědčil až úspěch filmu Postřižiny.

I když Slavnosti sněženek nakonec mohly vzniknout, musel Jiří Menzel absolvovat několik školení. Komunističtí příslušníci ho poučovali, jak má vypadat správný "esenbák" a jak zpracovat předlohu, aby neurážela socialismus.

Proč je film spojený se třemi režiséry, s kým měl problém Jiří Menzel a jak se natáčela scéna s honem na divočáka? Dozvíte se v novém díle Historek z placu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

AC Milán opět prohrál milánské derby, za Inter rozhodl Martínez

Fotbalisté AC Milán pokračují v nepřesvědčivých výkonech, po prohře v italském Superpoháru prohráli derby s Interem i ve 21. kole Serie A. O výhře 1:0 rozhodl brankou Lautaro Martínez. Neapol zvítězila na hřišti Spezie 3:0 a upevnila si suverénní vedení v tabulce. Dvěma góly se na páté výhře lídra za sebou podílel nigerijský útočník Victor Osimhen, který se šestnácti brankami vládne pořadí střelců. Fiorentina podlehla Boloni 1:2 i kvůli ruce Antonína Baráka. FC Turín si poradil doma s Udine 1:0 a vystřídal soupeře na sedmém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy