Tři oříšky pro Popelku se vrátí jako muzikál na zámek, kde Vorlíček pohádku natočil

ČTK skr ČTK, skr
5. 2. 2020 9:23
Německý zámek Moritzburg nedaleko Drážďan v létě opět ožije pohádkou Tři oříšky pro Popelku. Téměř před půlstoletím se tam natáčelo její mimořádně úspěšné filmové zpracování a letos v červenci se Popelka na zámek vrátí, tentokrát ale jako muzikál.
Tři oříšky pro Popelku
Tři oříšky pro Popelku | Foto: Česká televize

Na zámku, který nechal v 17. století vybudovat král polský a kurfiřt saský August Silný, pohádku v česko-německé koprodukci natočil v letech 1972 a 1973 režisér Václav Vorlíček.

Letos tam od 9. do 19. července německé zájezdové divadlo Landesbühnen Sachsen plánuje deset muzikálových představení.

Dnes už kultovní film Tři oříšky pro Popelku je v Česku i v Německu stále mimořádně oblíbený. Díky tomu se také v Moritzburgu každým rokem konají hojně navštěvované výstavy věnované této pohádce.

Právě nyní - od listopadu až do 1. března - zámek hostí zimní expozici. Rozkládá se v téměř všech místnostech a k vidění jsou například kostýmy navržené Theodorem Pištěkem, velkoplošné fotografie z filmu, i skutečné filmové nástroje - stará filmová kamera na dřevěném stativu či židlička režiséra Vorlíčka. 

Ve skutečnosti se uvnitř Moritzburgu nenatáčela ani jedna scéna z pohádky. Okno, kterým se Popelka dívá do sálu na zámecký ples, vede do chodby. Ples se natáčel ve filmových studiích v Postupimi. 

Z Moritzburgu jsou scény kolem zámku - jak přijede Popelka v šatech na koni, jak jde po schodech nahoru a pak po nich utíká před princem a také příjezd královské družiny k zámku. V krátkém filmu o natáčení pohádky, který se na výstavě v Moritzburgu pouští, režisér Vorlíček vzpomíná, že zrovna ten rok nebyl sníh, tak celé okolí zámku posypali rybí moučkou. Ještě v létě celé okolí kvůli tomu páchlo rybinou. 

Také v Česku je jeden zámek spojený s natáčením filmové Popelky. Vodní hrad Švihov se stal filmovým statkem macechy a Popelky. Odsud je hned první scéna pohádky natáčená na nádvoří. Výstava k natáčení nazvaná Za tajemstvím Popelčina střevíčku se na Švihově otevře na konci března. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy