Tři oříšky pro Popelku se vrátí jako muzikál na zámek, kde Vorlíček pohádku natočil

ČTK skr ČTK, skr
5. 2. 2020 9:23
Německý zámek Moritzburg nedaleko Drážďan v létě opět ožije pohádkou Tři oříšky pro Popelku. Téměř před půlstoletím se tam natáčelo její mimořádně úspěšné filmové zpracování a letos v červenci se Popelka na zámek vrátí, tentokrát ale jako muzikál.
Tři oříšky pro Popelku
Tři oříšky pro Popelku | Foto: Česká televize

Na zámku, který nechal v 17. století vybudovat král polský a kurfiřt saský August Silný, pohádku v česko-německé koprodukci natočil v letech 1972 a 1973 režisér Václav Vorlíček.

Letos tam od 9. do 19. července německé zájezdové divadlo Landesbühnen Sachsen plánuje deset muzikálových představení.

Dnes už kultovní film Tři oříšky pro Popelku je v Česku i v Německu stále mimořádně oblíbený. Díky tomu se také v Moritzburgu každým rokem konají hojně navštěvované výstavy věnované této pohádce.

Právě nyní - od listopadu až do 1. března - zámek hostí zimní expozici. Rozkládá se v téměř všech místnostech a k vidění jsou například kostýmy navržené Theodorem Pištěkem, velkoplošné fotografie z filmu, i skutečné filmové nástroje - stará filmová kamera na dřevěném stativu či židlička režiséra Vorlíčka. 

Ve skutečnosti se uvnitř Moritzburgu nenatáčela ani jedna scéna z pohádky. Okno, kterým se Popelka dívá do sálu na zámecký ples, vede do chodby. Ples se natáčel ve filmových studiích v Postupimi. 

Z Moritzburgu jsou scény kolem zámku - jak přijede Popelka v šatech na koni, jak jde po schodech nahoru a pak po nich utíká před princem a také příjezd královské družiny k zámku. V krátkém filmu o natáčení pohádky, který se na výstavě v Moritzburgu pouští, režisér Vorlíček vzpomíná, že zrovna ten rok nebyl sníh, tak celé okolí zámku posypali rybí moučkou. Ještě v létě celé okolí kvůli tomu páchlo rybinou. 

Také v Česku je jeden zámek spojený s natáčením filmové Popelky. Vodní hrad Švihov se stal filmovým statkem macechy a Popelky. Odsud je hned první scéna pohádky natáčená na nádvoří. Výstava k natáčení nazvaná Za tajemstvím Popelčina střevíčku se na Švihově otevře na konci března. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy