Tři oříšky pro Popelku se vrátí jako muzikál na zámek, kde Vorlíček pohádku natočil

ČTK skr ČTK, skr
5. 2. 2020 9:23
Německý zámek Moritzburg nedaleko Drážďan v létě opět ožije pohádkou Tři oříšky pro Popelku. Téměř před půlstoletím se tam natáčelo její mimořádně úspěšné filmové zpracování a letos v červenci se Popelka na zámek vrátí, tentokrát ale jako muzikál.
Tři oříšky pro Popelku
Tři oříšky pro Popelku | Foto: Česká televize

Na zámku, který nechal v 17. století vybudovat král polský a kurfiřt saský August Silný, pohádku v česko-německé koprodukci natočil v letech 1972 a 1973 režisér Václav Vorlíček.

Letos tam od 9. do 19. července německé zájezdové divadlo Landesbühnen Sachsen plánuje deset muzikálových představení.

Dnes už kultovní film Tři oříšky pro Popelku je v Česku i v Německu stále mimořádně oblíbený. Díky tomu se také v Moritzburgu každým rokem konají hojně navštěvované výstavy věnované této pohádce.

Právě nyní - od listopadu až do 1. března - zámek hostí zimní expozici. Rozkládá se v téměř všech místnostech a k vidění jsou například kostýmy navržené Theodorem Pištěkem, velkoplošné fotografie z filmu, i skutečné filmové nástroje - stará filmová kamera na dřevěném stativu či židlička režiséra Vorlíčka. 

Ve skutečnosti se uvnitř Moritzburgu nenatáčela ani jedna scéna z pohádky. Okno, kterým se Popelka dívá do sálu na zámecký ples, vede do chodby. Ples se natáčel ve filmových studiích v Postupimi. 

Z Moritzburgu jsou scény kolem zámku - jak přijede Popelka v šatech na koni, jak jde po schodech nahoru a pak po nich utíká před princem a také příjezd královské družiny k zámku. V krátkém filmu o natáčení pohádky, který se na výstavě v Moritzburgu pouští, režisér Vorlíček vzpomíná, že zrovna ten rok nebyl sníh, tak celé okolí zámku posypali rybí moučkou. Ještě v létě celé okolí kvůli tomu páchlo rybinou. 

Také v Česku je jeden zámek spojený s natáčením filmové Popelky. Vodní hrad Švihov se stal filmovým statkem macechy a Popelky. Odsud je hned první scéna pohádky natáčená na nádvoří. Výstava k natáčení nazvaná Za tajemstvím Popelčina střevíčku se na Švihově otevře na konci března. 

 

Právě se děje

Další zprávy