Takový je život. Někdy úžasný, jindy zase bolí. Fotky roku Jana Jirkovského

Takový je život. Někdy úžasný, jindy zase bolí. Fotky roku Jana Jirkovského
Legenda dálkového plavání Scott Lautman při tréninku v anglickém Doveru, 10. 9. 2023.
V pražských Záběhlicích se sešli pejskaři z klubu majitelů grifonků a brabantíků, 7. 4. 2023.
Gymnastka ze Sokola Hodkovičky při tréninku své sestavy, 5. 1. 2023. Jan Jirkovský fotografuje život ve všech jeho podobách. Jeho snímky ukazují okamžiky radosti, jako je tento, ale také chvíle bolesti - třeba když se uvězněný muž dívá na fotku svého syna. "Byl to pro mě výjimečný rok," říká Jirkovský. "Zejména proto, že mi přinesl mou první zahraniční výstavu," dodává. Jeho snímky přinášíme v rámci seriálu Fotky roku.
PunkRock for Ferdinand. Každoroční setkání fanoušků tvrdé muziky na festivalu v benešovském pivovaru, 1. 7. 2023.
Foto: Jan Jirkovský
Foto, Jan Jirkovský
Aktualizováno 6. 1. 2024 16:52
Jan Jirkovský fotografuje život ve všech podobách. Jeho snímky ukazují okamžiky radosti, jako když plavec Filip Jícha překonal kanál La Manche, ale také chvíle bolesti - třeba když se uvězněný muž dívá na fotku svého syna. "Byl to pro mě výjimečný rok," říká Jirkovský. "Zejména proto, že mi přinesl mou první zahraniční výstavu," dodává. Jeho snímky přinášíme v rámci seriálu Fotky roku.

(9. díl seriálu) - Jan Jirkovský se zaměřuje především na dokument, reportážní fotografii a pouliční fotografii. Jeho soubor snímků, které zachycují život lidí ve výkonu trestu, byl letos vystaven ve Štrasburku, v budově Rady Evropy. Obvykle fotografuje především v Česku, kde těží z dobré znalosti prostředí a témat, která fotografuje. 

Přesto se letos při fotografování dostal i daleko za hranice, a to až do anglického Doveru. "Týden jsem tam pracoval na reportáži o českém plavci Filipovi Jíchovi , který se úspěšně pokusil o překonání kanálu La Manche," říká.

Čtenáři se s jeho prací mohli během roku setkávat na webu Aktuálně.cz, ale mnozí fanoušci fotografie ho znají i díky skupině Street Report, kterou založil. Ta se zaměřuje na pouliční fotografii a je něčím mezi klasickým fotoklubem a facebookovou skupinou, jejíž počet členů se už začíná blížit třem tisícům.

Seriál Fotky roku má letos netradiční podobu

Seriál "Top foto" má na webu Aktuálně.cz už několikaletou tradici. Tentokrát  přichází pod novým názvem Fotky roku. Zatímco v předchozích letech začínal obvykle těmi nejlepšími zpravodajskými fotografiemi, které vznikly pro Aktuálně.cz, Hospodářské noviny, týdeník Ekonom a další projekty vydavatelství Economia, nyní je to jinak. Seriál zahájily v době vánočních svátků fotogalerie zaměřené spíše na lehčí lifestylová témata. Ty zaměřené na zpravodajství, reportáž a dokument jsme se rozhodli zařadit až v době na přelomu starého a nového roku.

Cílem seriálu Fotky roku je nejen připomenout zajímavé události, ale také ocenit práci fotografů a ukázat, jak výborné snímky během jednoho roku vytvoří. Fotografové mají při jejich volbě zcela volnou ruku, jde o jejich autorský výběr. 

O autorovi snímků:

Jan Jirkovský (50 let). Fotograf na volné noze zabývající se reportážní a dokumentární tvorbou se zaměřením na sociální témata. Člen fotoklubu 1. ČKFA Nekázanka a zakladatel facebookové skupiny STREET REPORT. Jeho snímky se pravidelně objevují na autorských výstavách  po celé republice a na Aktuálně.cz. Jeho práci můžete sledovat také na webu: www.jjfoto.cz.

Všechny dosud vydané díly seriálu Fotky roku najdete na adrese: magazin.aktualne.cz/foto.

 

Právě se děje

Další zprávy