Texas se mění. Stává se rájem větrných elektráren

Hugo Charvát
3. 3. 2008 11:17
Větrná energetika je v USA na vzestupu
Větrníky - ilustrační snímek
Větrníky - ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha/New York (Ekolist) - Hlavní symbol Texasu - ropné věže - nahrazují v posledních letech listy větrných turbín. Stát osamělé hvězdy se stává nejrychleji rostoucím trhem pro elektřinu z větru. A zdá se, že ke spokojenosti všech.

Nad místními farmami se tyčí stožáry dvakrát větší než Socha svobody s vrtulemi o rozpětí jako jumbo. Pro majitele pozemků je ale důležitějších 500 dolarů, jež dostávají za roční pronájem každého z nich, píše deník The New York Times.

Větrníky nahrazují texaská ropná pole

Větrná energie zažila v posledních třech letech v Texasu neuvěřitelný boom a dnes dodává do sítě přibližně tři procenta elektrické energie, což stačí pro jeden milión domácností.

Texasané zkrátka svá ropná pole postupně mění na větrné farmy, a to včetně ropných magnátů jako Boone Pickens.

Ropná pole. Ilustrační foto.
Ropná pole. Ilustrační foto. | Foto: Gazprom

"Mám z větrné energie stejně dobrý pocit, jaký jsem měl, když jsem našel svoje nejlepší ropné pole," řekl deníku New York Times Pickens.

Magnát plánuje investovat deset miliard dolarů do vlastní větrné farmy, která by měla být největší na světě. Ta by sama o sobě dokázala zásobovat elektřinou menší město.

Obrovský boom větrné energie

Výroba elektrické energie z větru zaznamenala v posledních letech v USA obrovský růst, když se do popředí zájmu dostaly skleníkové plyny vznikající spalováním v uhelných elektrárnách. Za poslední rok se instalovaná kapacita v USA zvýšila o 45 % a podobný růst se očekává i letos.

Texas také vede pomyslný žebříček amerických turbínových států, druhá je Kalifornie, třetí Minnesota a Iowa. Iowa, Minnesota, Colorado a Oregon, tedy státy s menším počtem obyvatel než má Texas, již dnes pokrývají 5 až 8 % spotřeby elektřiny z větrné energie.

Podle odborníků se větrné turbíny stanou důležitým zdrojem elektrické energie pro celou federaci. Už dnes vyrábějí zhruba jedno procento elektřiny, což představuje spotřebu zhruba 4,5 milionu domácností.

Větrná elektrárna. Ilustrační foto.
Větrná elektrárna. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Podle "větrných optimistů" by USA mohly vyrábět až 20 % elektřiny pomocí větrníků, realistický odhad podle energetiků je zhruba 5 až 7 %.

USA také loni předehnaly Španělsko, které bylo dosud druhou velmocí větrné energie hned za Německem, když loni investovaly do výstavby turbín devět miliard dolarů. Podle konzultační společnosti Emerging Energy Research dosáhnou investice v letech 2007-2015 celkové výše 65 miliard dolarů.

Úskalí větrné energetiky

I když má větrná energie našlápnuto k velkému růstu, pro využití větru budou vždy přetrvávat určitá omezení.

Zatím jsou turbíny dražším zdrojem elektřiny než klasické elektrárny na fosilní paliva, vítr je nestálým a nepředvídatelným zdrojem, v horkých dnech, kdy je elektřiny potřeba nejvíce, obvykle navíc nefouká. Dochází k instalování stále větších a větších turbín a kromě toho, že působí neesteticky v krajině, mohou jejich listy zranit ptáky nebo netopýry, píše deník New York Times.

V některých oblastech USA je jejich stavba omezena, například na pobřeží Mysu tresky. Také v Texasu se nesmějí stavět tam, kde by hyzdily krajinu, nebo například v mokřadech.

Stavba Větrníku v Jindřichovicích pod Smrkem
Stavba Větrníku v Jindřichovicích pod Smrkem | Foto: jindrichovice.cz

Někteří obyvatelé Texasu ale změnu ve výhledu vítají. "Po sto let byl Texas vnímán jako země ropných věží a větrné elektrárny vypadají přece jen o něco lépe," řekl New York Times půdní komisař Jerry Patterson, který má mimo jiné na starosti pronájem státní půdy pro výstavbu větrných farem.

Dalším problémem je dostat elektřinu z vnitrozemí, kde bydlí jen málo lidí, na pobřeží s velkými městy a vysokou koncentrací obyvatel. Stavět dlouhé přenosové systémy je velmi drahé a navíc politicky kontroverzní.

"Potřebujeme tento problém řešit na národní úrovni. Tak jako máme plán na výstavbu dálniční sítě, měli bychom mít i plán na výstavbu přenosové sítě," řekl New York Times Robert Gramlich z Americké asociace pro větrnou energii (AWEA).

 

Právě se děje

Další zprávy