Hříšné domy města pražského. Prostituce vládla Žižkovu i Starému Městu

Hříšné domy města pražského. Prostituce vládla Žižkovu i Starému Městu
Přízemí bývalého Konviktu v Konviktské ulici (čp. 291) je na fotografii z července 1945 čerstvě vymalováno. To značilo definitivní konec vykřičeného podniku jménem Stará krčma, který byl útočištěm i rejdištěm "nočňátek" a "různých zkrachovalých existencí ještě v době druhé světové války. Pokud policie hledala někoho z pražského podsvětí, Stará krčma byla první na ráně." Rok 1945.
Čtyři postarší pouliční prostitutky, které působily v Melantrichově a Martinské ulici v okolí kostelů sv. Michala a sv. Martina ve zdi. Zleva údajně Anežka Kafková, Berta Novotná, Gizela a Antonie Vyšínová. Podle Karla Ladislava Kukly jim dohromady bylo "200 jar". Kolem roku 1915.
Německá tanečnice Anita Berberová (1899-1928) se stala sexuálním symbolem dvacátých let. Její vystoupení byla pro explicitní erotičnost doprovázena skandály. Berberová několikrát vystupovala také v Praze, například v Alhambře v hotelu Ambassador z předchozí fotografie. Kvůli nezřízenému životu (holdovala kokainu, morfiu, alkoholu) zemřela předčasně ve svých devětadvaceti letech. Jejího berlínského pohřbu se účastnili "prominentní režiséři, děv*y z Friedrichstrasse, prostituti a transvestité z Eldoráda i počestní muži v cylindrech".
Následující fotografie obsahují nahotu.
Foto: Reprofoto z knihy „Zmizelá Praha-Nevěstince a nevěstky“ od autorů Radima Kopáče a Josefa Swarze, kterou v roce 2013 vydalo v Praze nakladatelství Paseka / Se svolením k užití
Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
5. 10. 2023 6:00
Hlavní město jako semeniště hříchu. Kniha Zmizelá Praha - Nevěstince a nevěstky ukazuje metropoli nejen za dob Rakouska-Uherska a první republiky. Autoři Radim Kopáč a Josef Schwarz v ní přibližují pražské vykřičené domy a ukazují svět kuplířů a pasáků.
 

Právě se děje

Další zprávy