Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Téměř 11 500 českých učitelů spolupracuje online s kolegy z celé Evropy

komerční článek
12. 10. 2020 6:00
Již 15 let umožňuje vzdělávací platforma eTwinning mezinárodní spolupráci škol napříč Evropou. Velkou popularitu získala i v České republice.
Do eTwinningu je zapojena také Základní a mateřská škola Rynoltice v Libereckém kraji.
Do eTwinningu je zapojena také Základní a mateřská škola Rynoltice v Libereckém kraji. | Foto: ZŠ a MŠ Rynoltice

Téměř 11 500 učitelů ze 4130 českých škol je registrováno v online komunitě eTwinning, která jim umožňuje spolupracovat na vzdělávacích aktivitách se zahraničními kolegy ze 44 zemí Evropy a dalších oblastí. Celkem tuto platformu využívá na 840 000 tisíc učitelů z více než 210 000 škol, počet registrovaných přitom za poslední čtyři roky stoupl více než dvojnásobně.

"Zájem českých učitelů o mezinárodní spolupráci ve vzdělávání se rok od roku zvyšuje a zlepšuje se také kvalita realizovaných projektů i přístup škol v této oblasti," sdělila Pavla Šabatková, vedoucí odboru školního vzdělávání Domu zahraniční spolupráce, který činnost české komunity eTwinnerů koordinuje.

Žáci spolupracují s kamarády z celé Evropy v bezpečném prostředí TwinSpace.
Žáci spolupracují s kamarády z celé Evropy v bezpečném prostředí TwinSpace. | Foto: ZŠ a MŠ Rynoltice

 "Důkazem je i to, že v letošním roce ocenilo Centrální podpůrné středisko pro eTwinning v Bruselu historicky nejvyšší počet českých škol certifikátem eTwinningová škola. Získalo ho celkem 22 škol v jedenácti krajích, a to za příkladnou práci v oblasti digitalizace a e-bezpečnosti, inovativního vzdělávání a profesního rozvoje zaměstnanců. Rozvoj digitalizace a podpora inovativního vzdělávání totiž patří mezi priority této online komunity."

Pro všechny typy škol

Platforma eTwinning nabízí možnost spolupráce mezi učiteli a žáky všech typů mateřských, základních a středních škol. "Učitelé mohou prostřednictvím eTwinningu organizovat aktivity pro své žáky, vzájemně spolu komunikovat a sdílet své vzdělávací postupy, účastnit se vzdělávacích akcí a online seminářů nebo pracovat na společných projektech se zahraničními partnery," vysvětluje Pavla Šabatková.

eTwinningový projekt lze charakterizovat jako spolupráci dvou a více škol z různých zemí, které realizují vzdělávací aktivity na dálku za pomoci digitálních technologií. Dobrým příkladem je projekt "Království peněz" Základní a mateřské školy Rynoltice v Libereckém kraji, na kterém spolupracovala se ZŠ v Humenném na Slovensku. Zaměřen byl na rozvoj finanční gramotnosti, uvědomění si hodnoty peněz, ale také na zlepšení týmové spolupráce a seznámení se s digitální technikou. Zapojeni do něj byli žáci 3. až 5. ročníků a jednotlivé aktivity probíhaly v hodinách matematiky a informatiky. Žáci například poznávali měnu obou zemí, vyráběli vlastní peníze, hráli si na obchod nebo počítali výdaje v domácnosti. Na závěr dostali za úkol zařídit dětský pokojíček a vyúčtovat jednotlivé položky na jeho vybavení.

V rámci projektu „Království peněz“ počítaly děti cenu vybavení dětského pokojíčku.
V rámci projektu „Království peněz“ počítaly děti cenu vybavení dětského pokojíčku. | Foto: ZŠ a MŠ Rynoltice

Narozeninová hra

V letošním roce slaví platforma eTwinning 15. narozeniny a české Národní podpůrné středisko spustilo při této příležitosti hru "15" aneb eTwinning má občanku. Určená je pro učitele a žáky mateřských, základních i středních škol, na které bude každý měsíc (vždy k 15. dni) čekat v prostředí TwinSpace nový úkol. Zapojit se mohou zkušení eTwinneři i úplní nováčci. Hra odstartovala v září a potrvá až do listopadu 2021. Zájemci se mohou přidat kdykoliv v průběhu hry

eTwinning slaví 15. narozeniny
eTwinning slaví 15. narozeniny | Foto: komerční obsah

Registrace a využívání služeb platformy eTwinning na stránkách www.etwinning.cz je zdarma.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy