Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Téměř 11 500 českých učitelů spolupracuje online s kolegy z celé Evropy

komerční článek
12. 10. 2020 6:00
Již 15 let umožňuje vzdělávací platforma eTwinning mezinárodní spolupráci škol napříč Evropou. Velkou popularitu získala i v České republice.
Do eTwinningu je zapojena také Základní a mateřská škola Rynoltice v Libereckém kraji.
Do eTwinningu je zapojena také Základní a mateřská škola Rynoltice v Libereckém kraji. | Foto: ZŠ a MŠ Rynoltice

Téměř 11 500 učitelů ze 4130 českých škol je registrováno v online komunitě eTwinning, která jim umožňuje spolupracovat na vzdělávacích aktivitách se zahraničními kolegy ze 44 zemí Evropy a dalších oblastí. Celkem tuto platformu využívá na 840 000 tisíc učitelů z více než 210 000 škol, počet registrovaných přitom za poslední čtyři roky stoupl více než dvojnásobně.

"Zájem českých učitelů o mezinárodní spolupráci ve vzdělávání se rok od roku zvyšuje a zlepšuje se také kvalita realizovaných projektů i přístup škol v této oblasti," sdělila Pavla Šabatková, vedoucí odboru školního vzdělávání Domu zahraniční spolupráce, který činnost české komunity eTwinnerů koordinuje.

Žáci spolupracují s kamarády z celé Evropy v bezpečném prostředí TwinSpace.
Žáci spolupracují s kamarády z celé Evropy v bezpečném prostředí TwinSpace. | Foto: ZŠ a MŠ Rynoltice

 "Důkazem je i to, že v letošním roce ocenilo Centrální podpůrné středisko pro eTwinning v Bruselu historicky nejvyšší počet českých škol certifikátem eTwinningová škola. Získalo ho celkem 22 škol v jedenácti krajích, a to za příkladnou práci v oblasti digitalizace a e-bezpečnosti, inovativního vzdělávání a profesního rozvoje zaměstnanců. Rozvoj digitalizace a podpora inovativního vzdělávání totiž patří mezi priority této online komunity."

Pro všechny typy škol

Platforma eTwinning nabízí možnost spolupráce mezi učiteli a žáky všech typů mateřských, základních a středních škol. "Učitelé mohou prostřednictvím eTwinningu organizovat aktivity pro své žáky, vzájemně spolu komunikovat a sdílet své vzdělávací postupy, účastnit se vzdělávacích akcí a online seminářů nebo pracovat na společných projektech se zahraničními partnery," vysvětluje Pavla Šabatková.

eTwinningový projekt lze charakterizovat jako spolupráci dvou a více škol z různých zemí, které realizují vzdělávací aktivity na dálku za pomoci digitálních technologií. Dobrým příkladem je projekt "Království peněz" Základní a mateřské školy Rynoltice v Libereckém kraji, na kterém spolupracovala se ZŠ v Humenném na Slovensku. Zaměřen byl na rozvoj finanční gramotnosti, uvědomění si hodnoty peněz, ale také na zlepšení týmové spolupráce a seznámení se s digitální technikou. Zapojeni do něj byli žáci 3. až 5. ročníků a jednotlivé aktivity probíhaly v hodinách matematiky a informatiky. Žáci například poznávali měnu obou zemí, vyráběli vlastní peníze, hráli si na obchod nebo počítali výdaje v domácnosti. Na závěr dostali za úkol zařídit dětský pokojíček a vyúčtovat jednotlivé položky na jeho vybavení.

V rámci projektu „Království peněz“ počítaly děti cenu vybavení dětského pokojíčku.
V rámci projektu „Království peněz“ počítaly děti cenu vybavení dětského pokojíčku. | Foto: ZŠ a MŠ Rynoltice

Narozeninová hra

V letošním roce slaví platforma eTwinning 15. narozeniny a české Národní podpůrné středisko spustilo při této příležitosti hru "15" aneb eTwinning má občanku. Určená je pro učitele a žáky mateřských, základních i středních škol, na které bude každý měsíc (vždy k 15. dni) čekat v prostředí TwinSpace nový úkol. Zapojit se mohou zkušení eTwinneři i úplní nováčci. Hra odstartovala v září a potrvá až do listopadu 2021. Zájemci se mohou přidat kdykoliv v průběhu hry

eTwinning slaví 15. narozeniny
eTwinning slaví 15. narozeniny | Foto: komerční obsah

Registrace a využívání služeb platformy eTwinning na stránkách www.etwinning.cz je zdarma.

 

Právě se děje

Další zprávy