Tanec si užívají i lidé, kteří pro něj nemají vlohy. Posiluje vzájemnou sounáležitost

Magazín Magazín
18. 10. 2022 17:00
Někomu stačí zaslechnout hudbu a už se začíná vlnit v bocích. Někdo se parketu zase raději vyhýbá, protože se za své kreace stydí. I člověk, který je méně pohybově nadaný, si však podle vědců dokáže tanec užít. Třeba když se ocitne v davu jiných lidí, kteří tancováním posilují skupinovou soudržnost.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

V živočišné říši má tanec důležité místo. Včely se například vrtí nad květy rostlin, aby daly ostatním znamení, kde najdou nektar a pyl. Hned několik druhů potom tanec využívá při námluvách. Samečkové pavouků, plameňáků, či dokonce velryb zpravidla tanečními pohyby demonstrují svou tělesnou kondici, která je zvýhodňuje v období páření.

Podobnou funkci tanec plní i v lidských společenstvích. "Když muži tancují, přesvědčují tím partnerky o svých fyzických a osobnostních kvalitách. Ženy jsou vůči těmto signálům citlivé a při posuzování přitažlivosti případných nápadníků k nim přihlížejí," zmiňuje deník The Independent zjištění vědců, kteří se smyslem tance zabývají.

Opice se dotýkají, lidé raději tancují

Andrea Ravignani, který se věnuje výzkumu na Institutu psycholingvistiky Společnosti Maxe Plancka, zároveň upozorňuje, že tanec slouží také k upevňování už existujících vztahů. Páry jeho prostřednictvím dávají najevo sílu vzájemného pouta. I když se dnes může zdát, že tanci holdují spíše ženy, v jiných historických epochách tomu podle Ravignaniho mohlo být přesně naopak.

Závěry jeho výzkumu napovídají, že převážná většina lidí v sobě má aspoň nějaký hudební cit. "I člověk, který říká, že neumí tancovat nebo zpívat, obvykle vnímá rytmus. Přestože někteří z nás nedisponují takovým nadáním jako jiní, což vede k tomu, že se nám na parket nechce, ve správném kontextu si dovedeme tanec užít všichni," upozorňuje Ravignani.

Behaviorální vědkyně Bronwyn Tarrová potom poukazuje také na komunitní rozměr tance. Vlnění do rytmu podle ní podporuje skupinovou soudržnost. "Opice se za tímto účelem vzájemně dotýkají, což ovšem lidé ve velkých společenstvích dělat nemohou. Proto raději tancujeme za zvuku hudby, která nám umožňuje sladit naše pohyby a stát se na chvíli jednolitým celkem. Taková zkušenost posiluje náš pocit skupinové sounáležitosti," vysvětluje Tarrová.

Mohlo by vás zajímat: Tanec bolí a extáze se počítá na minuty, říká porotkyně soutěže StarDance Tatiana Drexler

Začala jsem tancovat jako mladá a náhodou se stala mistryní Slovenska. Až potom jsem zjistila, jak tvrdá je to práce, líčí porotkyně ze StarDance. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy