Tabulka: Tolik kalorií spálíte při sledování hororu

ČTK ČTK
29. 10. 2012 19:02
Nejvíc energie si vyžádá sledování Kubrickova filmu Osvícení, v průměru 184 kalorií

Londýn - Při sledování filmového hororu člověk spálí až 200 kalorií navíc. Tedy jako třeba při delší procházce.

Nejvíc energie si vyžádá sledování filmu Osvícení od Stanleyho Kubricka, v průměru 184 kalorií. Podle deníku Daily Telegraph to vyplývá ze studie Westminsterské univerzity.

Vědci měřili u deseti různých lidí, kolik vydají energie při sledování strašidelných filmů. Na 90 minut "ždímání adrenalinu" může padnout až 113 kalorií. Přibližně takové množství energie se skrývá v tabulce čokolády.

Nejvíce "energeticky náročný" byl Kubrickův snímek Osvícení z roku 1980 s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Porazil i tak slavné horory jako Vymítač ďábla nebo Vetřelec.

Noční můra v Elm Street - Freddy Krueger
Noční můra v Elm Street - Freddy Krueger | Foto: Wiki

Vědci na základě měření tepu, spotřeby kyslíku a objemu vydechovaného oxidu uhličitého konstatovali, že při sledování hororu člověk vydá zhruba o třetinu víc energie, než kdyby byl v klidu. Nejlepšími spalovači kalorií pak jsou filmy, které diváky nutí náhlými úleky málem "vyletět z kůže", protože vyvolávají prudké zvýšení srdečního tepu.

Expert na buněčný metabolismus z Westminsterské univerzity Richard Mackenzie potvrdil, že každý z promítaných filmů měl za následek zrychlování tepu. "Když se tep zrychluje a krev je do těla vháněna rychleji, organismus zažívá prudké vzedmutí adrenalinu," vysvětlil vědec. Tento nárůst hladiny hormonu během intenzivního stresu zvyšuje bazální metabolický výdej a v konečném důsledku si vyžádá spálení většího množství energie.

"Všichni známe ten pocit, kdy se chceme schovat za pohovku nebo popadáme polštář při sledování strašidelného nebo hrůzyplného filmu, ale tato studie ukazuje, že ti, kteří chtějí spálit nějaké kalorie, by se možná neměli od obrazovky odvracet," komentovala výsledky Helen Cowleyová z internetové půjčovny LOVEFiLM.

Osvícení.
Osvícení. | Foto: ČT

Deset strašidelných filmů podle jejich vlivu na energetický výdej:

1. Osvícení: 184 kalorií

2. Čelisti: 161 kalorií

3. Vymítač ďábla: 158 kalorií

4. Vetřelec: 152 kalorií

5. Saw: Hra o přežití: 133 kalorií

6. Noční můra v Elm Street: 118 kalorií

7. Paranormal Activity: 111 kalorií

8. Záhada Blair Witch: 105 kalorií

9. Texaský masakr motorovou pilou: 107 kalorií

10. REC: 101 kalorie

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy