Život světlušek podle nejnovější studie publikované v časopise BioScience nejvíce ohrožují světelné znečištění, industrializace a urbanizace, kvůli které přicházejí o přirozené prostředí. Další z významných hrozeb pro světovou populaci světlušek je teď turismus.
"Chodit v noci venku a užívat si pozorování světlušek v jejich přirozeném prostředí je úžasný zážitek," přiznala pro britský zpravodajský web BBC profesorka na Tuftsově univerzitě v Massachusetts Sara Lewisová, jež výzkum o světluškách vedla. Upozorňuje ale na to, že turisté častokrát neúmyslně světlušky zašlápnou či naruší jejich habitaty nevhodným světlem a pohybem.
Za pozorováním světlušek se jezdí například do Mexika, USA, na Filipíny nebo do Thajska. V některých zemích, jako je Japonsko, Belgie či Indie, se dokonce pořádají speciální festivaly. A popularitu této aktivity zvyšují také sociální sítě.
Podle Sary Lewisové se na Tchaj-wan každým rokem za světluškami vydá 90 tisíc lidí, do Mexika pak až 200 tisíc lidí.
Světlušky mohou například za rostoucí popularitu mexického městečka Nanacamilpa, ve kterém běžně žije 12 tisíc obyvatel. Přestože se vedoucí pozorovatelen snaží odrazovat návštěvníky od toho, aby fotografie umisťovali na své sociální sítě, lidé pravidla porušují a snímky zveřejňují, tvrdí místní fotograf Pedro Berruecos.
Světluškový turismus
Právě mexické světlušky jsou podle profesorky Lewisové velmi zranitelné. Samičky totiž nedokážou létat a častokrát se tak stane, že lidé nositelky příští generace zašlápnou i s vajíčky.
Americká vědkyně dodává, že si je vědoma důležitosti této turistické atrakce pro místní ekonomiku, podle ní by však měla být řízena udržitelně.
Špatným příkladem je "světluškový turismus" v Thajsku či na Filipínách. Motorové čluny, které návštěvníky převážejí, totiž poškozují břehy mangrovových močálů, a tedy i stromy, ve kterých světlušky žijí.
"Řidiči navíc častokrát naráží loděmi do stromů, aby tak turisté mohli spatřit hejna světlušek," tvrdí profesorka. A dodala, že blesky z fotoaparátů vyrušují brouky a mají neblahý dopad na jejich reprodukční chování.
Vědci z celého světa tak nyní na letošek plánují sestavit zásady, jak organizovat výlety za světluškami udržitelněji. Fotografka divoké přírody Carla Rhodesová lidem radí, aby při takových exkurzích našlapovali co nejopatrněji a šetřili světlem. "A nikdy je proboha nechytejte!" dodala.