Studie: Ve vesmíru může existovat planeta z diamantů

ČTK ČTK
12. 12. 2011 14:45
Takové planety na Mléčné dráze leží ve vzdálenosti asi 73 až 250 světelných let
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Washington - Ve vesmíru pravděpodobně existují planety složené ze vzácných diamantů. Ukázala to nová studie univerzity v americkém Ohiu. Jak konstatuje server The Huffington Post, klenotnické firmy se ale nemusejí tohoto odhalení příliš obávat, neboť takové planety na naší Mléčné dráze leží nejspíš ve vzdálenosti asi 73 až 250 světelných let.

"Domníváme se, že diamantová planeta musí být velmi chladným a tmavým místem," říká vedoucí výzkumu Wendy Panerová, profesorka na Škole pro vědu o Zemi při Ohijské státní univerzitě. Diamanty se nicméně nejspíš nenacházejí na povrchu planet, ale asi 150 kilometrů hluboko pod jejich grafitovým povrchem.

Pro srovnání nejhlubší díra vyhloubená člověkem na Zemi měří asi 12 kilometrů. Tento rekord drží těžařská firma Exxon Naftogas.

Doktorand Cayman Unterborn, který na výzkumu spolupracoval s Panerovou, představil výsledky minulý týden na podzimním setkání pracovníků geofyziky. Podle Panerové by mohla být vnitřní struktura těchto diamantových planet podobná té na Zemi, s různými vrstvami. Ale oproti naší planetě, která obsahuje v jádru zejména železo a v plášti silikátové horniny, je diamantová planeta uvnitř složená zejména z uhlíku.

"Je pravděpodobné, že tyto planety nejsou již sopečně činné," prohlásil Unterborn. Vědci k tomuto závěru dospěli po zkoumání, jak se tvoří diamanty v zemském plášti. Poté použili počítačové modely, které ukázaly, že podobné procesy se objevují v místech, kde je větší podíl uhlíku.

Podle těchto modelů mohou také existovat planety, které jsou patnáctkrát větší než Země a jsou z poloviny tvořené diamanty.

V srpnu oznámili vědci odhalení jiného typu diamantové planety, která je vzdálena 4000 světelných let a pravděpodobně se jedná o zbytky mrtvé hvězdy.

I přesto, že mnoho lidí považuje diamantové planety za něco mimořádného, pro planetární vědce je hlavním cílem ve vesmíru hledání planet podobných Zemi a hlavně hledání života. "Tato studie hlavně ukázala, že existuje obecně mnoho planet v naší galaxii, o kterých jsme dříve nevěděli a jsou velmi odlišné od toho, co tvoří náš sluneční systém, to je na tom vzrušující," vysvětlil Unterborn.

Otázkou však zůstává, jak se k diamantům na planetách vzdálených nejméně 73 světelných let dostat, konstatuje The Huffington Post. Zbývá snad jen doufat ve zvláštní vesmírné expedice sponzorované klenotnickým průmyslem, konstatuje server.

 

Právě se děje

teď

Izraelská policie zatkla palestinského ministra pro Jeruzalém

Izraelská policie v noci na pátek zatkla palestinského ministra pro jeruzalémské záležitosti za údajné porušení izraelského zákazu palestinských politických aktivit ve východní části města. Informovala o tom agentura AP.

Fádí Hadamí byl zatčen v blízkosti svého bydliště na Olivetské hoře. Jeho kancelář zveřejnila video, na němž policie se psy prohledává jeho dům. Podle kanceláře zabavili policisté na místě v přepočtu asi 70 tisíc korun. Podle agentury AP byl Hadamí takto zatčen již počtvrté.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a později tuto část města připojil k západní části. Celý Jeruzalém přitom považuje za své hlavní město, což však odporuje mezinárodnímu právu a předchozím dohodám s Palestinci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy