Kalifornie – Zachary Scott vytvořil v rámci svého projektu nazvaného Old Babies sérii fotografií, na kterých pózují malé děti převlečené za starší osoby. Roztomilé snímky seriózních byznysmenů i stařenek o holi ale mají hlubší podtext.
New York Times totiž Scotta požádal, aby vytvořil snímky, které doplní článek o americké psycholožce Ellen Langer, která se ve své kariéře zabývala účinky mladistvého myšlení na proces stárnutí.
Coby první profesorka na katedře psychologie se snažila své tvrzení podložit i experimentem, který provedla ve spolupráci s kolegy z univerzity Yale v roce 1981. Tehdy vzala skupinu asi osmi mužů ve věku 70 až 80 let, odvezla je do domu v New Hampshire, kde pobývali pár dní ve speciálně upravených prostorách připomínajících období konce 50. let a bylo jim řečeno, aby se chovali zase jako zamlada.
Muži, kteří byli ještě před začátkem experimentu otestováni, neměli žádné spojení s reálným světem. Četli noviny z té doby, poslouchali tehdejší rádiové vysílání, dívali se na černobílou televizi, hráli hry a povídali si o událostech z té doby. Po týdnu dorazila do domu druhá skupinka mužů, těm ale bylo řečeno, aby jen vzpomínali na dobu, kdy byli mladí.
Experiment měl velké výsledky a překvapil i samotnou Ellen Langer, která byla v té době na začátku své slibné kariéry. Potvrdila se tak teorie, že představy, s nimiž se v dětství vnitřně ztotožníme, mohou ovlivnit i způsob, jakým stárneme.
Mužům byla po experimentu znovu změřena výška, váha, chůze, držení těla, zrak, sluch, paměť, zručnost, síla úchopu, ale byly provedené také inteligenční testy. Výsledky prokázaly, že u všech testovaných došlo k výrazné změně jak po fyzické, tak i po kognitivní stránce. U první skupiny mužů, kteří pouze nevzpomínali, ale opravdu se chovali jako mladí, vyšly testy ještě o mnoho lépe.
Byli silnější, pružnější a celkově jako by omládli o mnoho let, a to jen díky navození iluze, že jsou o cca 22 let mladší. Fotograf Zachary Scott tak vtipným způsobem dokreslil fakt, že mladý duch může ovlivnit i staré tělo.