Spisy, jež vedly k vzniku evoluční teorie, jsou online

vk
17. 4. 2008 19:56
Poznámky tvoří asi 20 000 archivních položek

Cambridge - První poznámky ke knize, která změnila přístup k evoluci na celém světě, jsou premiérově přístupné online. Informaci přinesl server BBC News.

Listy, které vedly k Darwinově knize O původu druhů cestou přírodního výběru, byly dosud přístupné pouze akademikům v knihovně univerzity v Cambridge.

Poznámky tvoří asi 20 000 archivních položek, které přírodovědec vytvořil během svého života. 

Doktor John van Wyhe, znalec díla Charlese Darwina, řekl: "Změnil naše chápání přírody."

Webový archiv poznámek Charlese Darwina je tak obrovský, že pokud by se jedna položka stahovala minutu, trvalo by dva týdny je zobrazit všechny.

"Listy ukazují, jak ohromně podrobné byly jeho výzkumy. Darwinovi potomci vždy chtěli, aby jeho poznámky a rukopisy byly přístupné všem, kdo by je chtěli číst," dodal doktor van Wyhe. "Fakt, že lidé všude na světě je mohou vidět na internetu, je jednoduše fantastický."

Darwinův archiv online prohlížejte zde: http://darwin-online.org.uk/

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy