Spartakus ovládl arénu, rakovinu ne. Bude o tom film

Simona Holecová
30. 6. 2012 8:00
Andy Whitfield se posmrtně vrátí do kin, Spartakus ukáže prohraný boj o život

Sydney - Ještě před pár týdny mohli i čeští diváci sledovat zdravím kypícího a vyvinutou muskulaturou oplývajícího velšského herce Andyho Whitfielda, jak v hlavní roli gladiátora Spartaka v seriálu Spartakus: Krev a písek zadupává své protivníky do prachu arény.

V pokračování úspěšné série už neúčinkuje. Andy Whitfield ve věku devětatřiceti let podlehl v září 2011 rakovině. Osmnáct měsíců se pral s nádorovým onemocněním lymfatického systému, maligním lymfomem non-Hodgkinova typu.

Jak informoval večerník Insider, nyní Whitfieldova rodina spolu s režisérkou a producentkou Lilibet Fosterovou připravují intimní příběh o Andyho prohrané bitvě.

Dokument s názvem "Být tady a teď", což bylo hercovo krédo a také tetování, které si během nemoci pořídil, když pochopil, že "tady a teď" je právě to, co je nejdůležitější, a nemá smysl si strachem z budoucnosti kazit přítomnost, je částečně financován z online sbírky. Hrubý materiál byl pořízen za hercova života, na úpravy potřebuje producentka získat ještě 200 tisíc dolarů.

Záznam jedné brutální bitvy

Společenský magazín People už nicméně na svých webových stránkách zveřejnil šestiminutovou ukázku, která ilustruje, jak brutální a bolestivé bitvy budeme v kinech svědky.

Andy Whitfield ve své nejznámější roli Spartaka
Andy Whitfield ve své nejznámější roli Spartaka | Foto: HBO

U Whitfielda nemoc propukla, když jeho hvězda zářila nejjasněji a za svého Spartaka sklízel tento v Austrálii usazený herec ovace.

Šťastně ženatý otec dvou malých dětí si v závěru natáčení první řady začal stěžovat na časté bolesti zad. Mělo se za to, že jde prostě o únavu z tvrdého tréninku.

Pak lékaři - to bylo Whitfieldovi 38 let a v podstatě fungoval jako živoucí reklama na zdravý životní styl - diagnostikovali rakovinu. Po relativně mírné chemoterapii lymfom ustoupil a produkce zahájila přípravu na další natáčení. Jenže rutinní kontrola ukázala, že se nemoc vrátila. A tentokrát udeřila plnou silou.

Whitfield se dozvěděl, že bez agresivní a oslabující chemoterapie mu zbývají tři, maximálně šest měsíců života.

A právě v tomto momentu se spolu s manželkou Vashti rozhodli začít natáčet. "Cítili jsme, že když už musíme procházet něčím takovým, zkusíme, zda je možné naše zážitky sdílet a třeba někomu pomoci," říká v promovideu Vashti.

Umírání před kamerou

Podle People.com měl Andy filmový miništáb a tým fotografů v zádech více než rok. Natáčení utnul až krátce před svou smrtí.

Spartakus: Krev a písek
Spartakus: Krev a písek | Foto: HBO

Prostě se rozhodl ukázat to nejlepší ze svého života - objetí dětí, pití kávy - i to nejtemnější. Kamera jej sleduje jako silného mladého muže, aby jej na konci opouštěla jako vyhublý holohlavý stín sebe sama.

"Pořídili jsme videodeníky. Nic nechybí. Ani jeho pláč, když se bojí umírání a toho, že nás - mě a děti - opustí," říká Vashti Whitfieldová.

Její muž se podrobil standardní léčbě, pomoc hledal i ve východní medicíně. Nemoc postupovala. V jedné ze scén tak vidíte Whitfielda s očima zarudlýma pláčem, když se od lékařů dozvídá, že nic nezabírá. „Myslím, že jsem přehlcen informacemi. Už ani nevím, jak bych se měl cítit," říká na kameru.

„Andy nikdy nezaváhal. Ani jednou. Ani když byla léčba opravdu velmi těžká a některé zážitky prostě hrozné. Zavázal se k natáčení bez ohledu na to, co se bude dít. Pevně věřil, že to může být užitečné pro ostatní," vzpomíná další producent filmu, Whitfieldův přítel Sam Mydew.

Stopáž končí asi dva týdny před hercovým skonem. Tím diváky provází manželka Vashti, která popisuje, jak se Andy rozloučil…

Smutné? Režisérka věří, že nakonec do kin nepošle smutný film. "Věřím, že to bude velmi krásný snímek. Inspirativní a povznášející způsobem, jakým to úžasné milostné příběhy dělají."

 

Právě se děje

Další zprávy