Spadl z oblaků. Firma otestovala odolnost zavazadla. Shodila ho z okraje vesmíru

Spadl z oblaků. Firma otestovala odolnost zavazadla. Shodila ho z okraje vesmíru
Britská společnost se specializuje na vesmírné starty. Kufr "kosmonaut" je vybavený vnější skořepinou Roxkin, která je proslulá svou lehkostí a pevností.
Na misi pracovníci společnosti vybrali příruční kufr vážící něco přes 2 kg.
Start proběhl pomocí obřího stratosférického balonu naplněného vodíkem, a to na zabezpečeném odpalovacím místě poblíž Las Vegas v Nevadě, v Mohavské poušti.
Díky systému samočinného vypouštění padáku se stroj bezpečně a kontrolovaně snesl na Zemi, přičemž celý let dokumentovala flotila kamer s 360° záběrem a rozlišením 4K.
Kufr Proxis přistál zcela neporušený a podle společnosti Samsonite "bez jediného škrábnutí". Zobrazit 6 fotografií
Foto: Profimedia.cz
Magazín Profimedia, Magazín
29. 10. 2024 10:30
Výrobce cestovního vybavení Samsonite posunul jeden ze svých výrobků do nových výšin. Shodil ho z okraje vesmíru zpět na Zemi. Americká firma vyrábějící prémiová zavazadla vynesla svůj nový kufr Proxis do čtyřicetikilometrové výšky ve spolupráci s britskou společností Sent Into Space.
 
TF
tomáš fukpřed 5 měsíci

To je ale zase blbost. Hranice vesmíru je 100 kilometrů (Kármánova hranice) a to 40 kiláků nesplňuje ani omylem. Evidentně redaktoři zrovna chyběli ve škole, když se to v zeměpisu probíralo. No, ostatně, mám pocit, že redaktoři Aktuálně.cz ve škole chyběli celou základní docházku.

Karel Řezníčekpřed 5 měsíci

Škoda že takové články nepíše někdo alespoň základními technickými znalostmi. Nebo aspoň s elementárním kritickým myšlením nebo se selským rozumem. 1. 40 km vysoko není vesmír, kdyby to tak bylo tak by se nestavěly kosmické rakety za miliardy ale astronauti by létali na ISS balónem :) 2. Kufr nepadal volným pádem, byl pověšený na padáčku který pád stabilizoval a brzdil. 3. Kdyby byl kufr bez padáku vyhozený z 300m, 3Km nebo 30Km, dopadl by vlivem odporu vzduchu stejnou rychlostí - u lidského těla je tato hranice 450m, prázdný kufr poletí výrazně pomaleji. 4. Podle videa které se dá snadno dohledat kufr přistál rychlostí 10 mph = 16 km/h což odpovídá volnému pádu z 1 metru??? Takže celý "experiment" je jenom drahá reklama, zhruba stejného efektu by dosáhli kdyby dali kufr na pár hodin do mražáku a pak ho vyhodili ze zvýšeného přízemí ...

JK
Jiří Krejčapřed 5 měsíci

ono vic lidi přitáhne "vesmirny kufr" než kufr co přežil pád ze stratosféry.. kdo chce top veci a je ochoten připlatit, tak se bude chtít " vytahnout". Za mne by bylo užitečnější, pokud by kufr a jeho obsah přežil bez úhony tlak rovný dnů mariánského prikopu. Pad ze stratosféry malokdo zazije a přežije, kdežto různé napěchování zavazadel tam i onam je běžné.. a zavazadlo by to mělo zvládnout vždy.

Právě se děje

Další zprávy