Sondu do stratosféry zvládne každý, tvrdí autoři Fénixe

Petr Bittner, Pardubič
21. 9. 2011 18:00
Bojujeme proti nudě a šedi, říkají mladí, kteří vypustili sondu do stratosféry
Sonda Fénix
Sonda Fénix | Foto: Petr Bittner, Pardubič

* článek vznikl v rámci [experimentálního facebookového deníku Fakt!](http://www.facebook.com/Fakt.Aktualne), který ve spolupráci s Aktuálně.cz vydávají studenti FSS Masarykovy univerzity

Číhošť - V sobotu 4. září se z několika světových stran sjela přímo na středobodu naší republiky v Číhošti skupina mladých lidí. Jejich cílem nebylo nic menšího, než nakouknout do vesmíru.

Jejich virtuálním dopravním prostředkem je sonda Fénix 1. autorem tohoto uměleckého díla je konstrukční tým No:madu v čele s Tomášem Černohousem a Michalem Prokopcem.

Jejich vesmírným poslem je Myšpulín, známá postava z časopisu Čtyřlístek, symbol nesterilního nadšení pro vědu jako prostředku posouvání hranic všedního dne.

Jejich štítem je občanské sdružení No:mad, česká vývojka v oblasti nabourávání konvenčního myšlení, rozvíjení chřadnoucí představivosti a oživování skomírající ideje, že hranice poznání se mají zkoumat, dokud nám životní síly stačí.

Jejich nadšení nelze nabourat zdánlivým neúspěchem. Akce, která aspoň trochu změní uvažování lidí o možnostech amatérské vědy ani neúspěšná být nemůže.

"Fénix 1 byl sestavený z věcí, které lze běžně koupit v našich obchodech. Jeho kouzlo bylo v tom, že jsme jenom poskládali elektroniku do polystyrenové krabičky, nafoukli balón heliem, letěli a pak si krabičku díky jedné SMS se souřadnicemi zase našli. Každý z vás si to může vyzkoušet," říkají svorně oba duchovní otcové projektu.

Dopisy do Argentiny

Projekt byl podle něj mimo jiné úspěšný i z hlediska toho, jak velkou vzbudil pozornost médií a širší veřejnosti.

No:mad není jenom sonda Fénix. No:mad má za sebou i před sebou za necelý rok existence už celou řádku podobných projektů.

"Kromě Fénixu jsme také vymysleli nový druh zábavy zvaný FlashSurfing, kdy jsme v podstatě vzali dvě flashky a poslali je na cestu kolem světa. Jedna je zrovna v Karáčí v Pákistánu a druhá v Elonu v USA. Stavíme taky z papírových trubek mobilní čajový domek, což bude náš architektonický skvost pro chvíle odpočinku. No a taky budeme posílat do Argentiny tři dopisy pouze předáváním z ruky do ruky a budeme sledovat, který na místo určení dorazí jako první a kolik k tomu bude potřeba předání. Nenudíme se," popisuje Tomáš Černohous, spoluzakladatel sdružení No:mad a jeden z konstruktérů sondy Fénix.

Konstrukční tým No:mad
Konstrukční tým No:mad | Foto: Petr Bittner, Pardubič

"Musíme bojovat proti nudě, všednosti a pasivitě! Podle mě musíme narušovat ticho na pěšině fádní každodennosti a nenechat se ovládnout stereotypem. Nakazit všechny okolo inspirací k něčemu extravagantnímu a neobvyklému, to je oč tu běží. Zmást lidi, nadchnout je a vyvést je z té uniformní škatulky. To je ten pravý důvod, proč děláme Fénixe a další projekty. Právě o tom je No:mad," vysvětluje blonďatý orlický dlouhán.

Sonda Fénix jedna splnila svůj úkol jen částečně. Héliovým balónem byla vynesena do stratosféry, oranžovým padáčkem byla i se svou posádkou bezpečně přistáta, SMS zprávou byla ohlášena a lokalizována a mobilním týmem byla nakonec úspěšně nalezena.

Videa z obou kamer jsou však zatím nedostupná. To může člověku na pár minut zkazit radost, nicméně Fénix je v první řadě duchovním projektem a technická úspěšnost jeho pouti je ukázkou přístupnosti těch největších vzdáleností pro každého nadšence.

Záhada kamerových záznamů z Fénixe je v současnosti předmětem divokého vyšetřování a je dost možné, že nakonec odhalí věci, které změní chápání celého vesmíru. A nebo je možné změnit chápání vesmíru i bez nich?

 

Právě se děje

Další zprávy