Sledovanost 93 procent. Cholerik Sovák si přitom Kemra jako parťáka nepřál

Erika Prosová Erika Prosová
30. 7. 2023 19:29
"Laciné spotřební zboží a cesta do brambor." Režisérovi Františku Filipovi se do natáčení seriálu Chalupáři nechtělo. Po předchozích snímcích, jako byly F. L. Věk nebo Sňatky z rozumu, mu přišel laciný. Ovšem při premiéře se na něj dívalo 93 procent tehdejších diváků. Podívejte se na Historky z placu o legendárním československém seriálu.
Historky z placu: Chalupáři | Video: Československá televize, DVD: H.C.E

Seriál měl v televizích premiéru 23. listopadu roku 1975 a tehdy jeho první díl sledovalo 93 procent populace ve věku 15-70 let. Před dvěma lety vznikla nová, remasterovaná verze. Negativy kultovního seriálu totiž utrpěly rozsáhlé škody kvůli špatnému skladování.

Československá televize tenkrát neměla k dispozici depozitáře, které by filmu zajistily správnou teplotu a vlhkost. Právě proto byly uložené negativy na některých místech napadené plísní, která nenávratně narušila filmovou emulzi.

I když v minulosti došlo už k mnoha pokusům o rekonstrukci Chalupářů, České televizi se to díky novým technologiím povedlo až v roce 2021. Vylepšování filmové kopie trvalo rok a půl a konalo se v jednom z nejlepších filmových skenerů v Evropě. Problém při výrobě remasterované HD verze byla i neostrá vysílací filmová kopie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy