Druhou akcí u příležitosti přehlídek je nová expozice o bitvě u Slavkova na Mohyle míru. Promítání v kině Jas připravilo v rámci 200. výročí bitvy u Slavkova tamní Historické muzeum. Historický velkofilm Waterloo z dílny ruského režiséra Sergeje Bondarčuka bude promítán od pátku do neděle vždy od 19:30. Dokumentární pořad Jiřího Demla nazvaný Slunce nad Slavkovem lze zhlédnout v sobotu a v neděli v 11:00.
Hraný snímek Waterloo je výjimečný způsobem zpracování. Ve filmu z roku 1970 je například použit zatím největší vojenský kontingent čítající 23 tisíc vojáků. Přesná je i kopie bitevní krajiny, která byla uměle vytvořena na Ukrajině a herci byli na natáčení bitvy cvičeni podle dobových vojenských řádů.
Dokument Slunce nad Slavkovem je ze sbírek slavkovského Historického muzea. Mluvené slovo spolu se současnými a dobovými záběry z bojiště mají divákům vysvětlit historické okolnosti bitvy a její význam pro tehdejší Evropu. Více o napoleonském jubileu naleznete na adrese.
Expozice v Mohyle míru
Poslední část nové expozice o bitvě u Slavkova dnes otevřelo Muzeum Brněnska při památníku Mohyla míru, který byl vystavěn na počest obětí tohoto válečného střetu. Výstava vznikala postupně. Dnešní zpřístupnění částí nazvaných Bitva a O bitvě završilo práci muzejníků. Výstava využívá nejmodernější technologie, jimiž se snaží návštěvníka přivést na bojiště.
Výstava nazvaná Bitva tří císařů Slavkov/Austerlitz 1805 nemá za cíl představit pouze důležitá fakta, která se s tímto známým vojenským střetem pojí, ale také co nejvíce zapůsobit na pocity návštěvníků a v expozici navodit atmosféru bitvy.