Ostrov po stovky let obývali převážně lidé indiánského původu. Půda, na níž kdysi lovili, pásli zvířata a hospodařili, je však nyní pod vodou. Na ostrově žilo dříve zhruba 500 lidí a bývala tam škola i kostel. Problémy ostrova ovšem nejsou ojedinělé. V pobřežních oblastech delty Mississippi se každou hodinu ztratí plocha odpovídající fotbalovému hřišti a jde o část světa, kde dochází k jednomu z nejrychlejších úbytků půdy.
Snímky Sandry Mehlové, které přinášíme, jsou ukázkou z rozsáhlejšího souboru, který získal jedno z šesti čestných uznání poroty soutěže World Press Photo. Porotci toto ocenění udělovali vždy jednomu fotografovi nebo fotografce z Afriky, Asie, Evropy, Severní a Střední Ameriky, Jižní Ameriky a Jihovýchodní Asie a Oceánie. Mehlové patří za její snímky čestné uznání v severoamerickém a středoamerickém regionu. Na vítěze ve zmíněných oblastech se můžete podívat v článku: Známe evropského vítěze World Press Photo. Zachytil oběti zemětřesení v Turecku.
Soubor Sandry Mehlové vypráví o tom, že od roku 1995 přišel Ostrov Jeana Charlese (Isle de Jaean Charles) v severovýchodní Louisianě o 98 procent svého území. Zbyl z něho jen úzký proužek země obklopený vodou. Tento letecký snímek ostrova, který fotografka zařadila do svého dlouhodobého projektu, vznikl v roce 2017.
Louisiana nakonec musela obyvatele ostrova přesvědčit k dobrovolnému přesunu na bezpečnější místo. Vzniklo pro ně nové městečko. "Pár kilometrů od něj žije v karavanu devět členů Charlesovy rodiny. Karavany jim a dalším lidem, kteří přišli o domovy po hurikánu Ida, poskytly místní úřady," uvádí fotografka. Jenže program nouzového ubytování známý jako Ida Shelter Park měl fungovat jen do června roku 2023 a Charlesova rodina věděla, že bude muset odejít.
Snímek zachycuje dubový les v jižní Louisianě. "Podobný kdysi býval i na Ostrově Jeana Charlese, než se země ztratila pod hladinou moře," uvádí fotografka.
Simon a Kristy patří k obyvatelům Ostrova Jeana Charlese, kteří se kvůli stoupající hladině a zkáze způsobené hurikány museli přestěhovat do vnitrozemí. USA na přesídlení třiceti domácností z ostrova vyčlenily desítky milionů dolarů a přesunuly je na území bývalé plantáže v obci Gray. Nové domovy jim byly poskytnuty zdarma. Stali se tak oficiálně prvními klimatickými uprchlíky z některých území v USA. "Simon a Kristy se o šest měsíců později v novém domově v kruhu přátel a rodiny vzali. Jsou fanoušky popkultury, a proto si jako téma svatby vybrali Hvězdné války," uvádí fotografka Sandra Mehlová.
Děti z rodiny Falgoutovy si hrají v otcově přívěsu plném sena. Jejich dům byl vážně poškozen hurikánem Ida, ale na jeho opravu získali od státu jen malý příspěvek a stále se opravuje. Protože žijí v Pointe-aux-Chênes (zhruba 20 kilometrů do Ostrova Jeana Charlese), projekt přesídlení se na ně nevztahuje.
Nya Dardarová (na snímku o něco výše) si hraje s kuřetem. I ona, společně s matkou a dvěma sestrami, přišla kvůli hurikánu Ida o domov a musela se přestěhovat k babičce Patty do Pointe-aux-Chênes.
Roger Naquin tráví ze zvyku některá odpoledne v domě strýce Freddyho, který je od hurikánu Ida zcela zamořen plísní. Roger a Freddy teď žijí v Pointe-aux-Chênes na pevnině a bydlí v karavanech.
Soutěž World Press Photo 2024 vyhlásí světové vítěze 18. dubna a o den později začne velká výstava oceněných fotografií v amsterodamském kostele De Nieuwe Kerk, který slouží také jako muzeum a galerie. Jeho výstavní prostory ročně navštíví na čtvrt milionu turistů.