Komunita zázračných léčitelů a jejich příznivců se totiž kvůli volbě rozdělila na dvě znepřátelené skupiny.
Organizátoři hlasování si představují, že vítěz bude pro ostatní šamany autoritou s vlivem, jaký mají představitelé církví.
V divočině východní Sibiře, kde se lidé na moudrost šamanů spoléhají po tisíce let, se ale jejich myšlenka nesetkala s velkým pochopením.
Nastane chaos
"Šamanismus není náboženství, je to jedinečný jev. Bylo by velmi obtížné nás všechny sjednotit," domnívá se Akai Kynov, šaman z Altajské republiky vzdálené asi tři tisíce kilometrů od Moskvy.
Přestože sám již deset let předsedá neformální skupině místních šamanů, domnívá se, že volba nejvyššího šamana by pouze vyvolala chaos.
O post nejvyššího šamana soupeří na 230 šamanů ze všech jedenácti ruských časových pásem. Jméno vítěze bude zveřejněno v listopadu. Zájemci se mohli přihlásit do pátku.
"Je to byrokratická noční můra. Podle tradice si šamana vybírají duchové. Jakékoliv hlasování je tedy zároveň zavádějící i absurdní," stěžuje si Jonathan Horwitz, rodilý Američan, který se šamanismu věnuje v Dánsku.
Za internetovým hlasováním přitom stojí sami šamani, konkrétně čtyřiatřicetiletá Šončalaj Chovjenmej, členka kmene Bílé kosti sídlící v sibiřském regionu Tuva.
Šamani jsou žádaní
Šamani v současné době zažívají v Rusku jakési obrození. Stalin totiž dělal vše, aby je zničil, a v jeho stopách pokračovali i další sovětští představitelé.
Obzvláště ve třicátých letech byli šamani zavíráni do pracovních táborů nebo zabíjeni.
Dodnes kolují mezi lidmi historky, jak někteří ze šamanů unikli, když na sebe vzali zvířecí podobu.
Na Sibiři služeb šamanů využívají například studenti, kteří nemají jasno ohledně svého budoucího směřování.
Moskevský fotbalový tým si pak před dvěma lety dokonce přivedl šamana na pomoc v Poháru UEFA.