Rušný Dublin ukrývá i tichá místa s dlouhou historií

Ilona Víchová
15. 5. 2012 8:58
Dublin, město, které se mění k nepoznání
Dublin
Dublin | Foto: Isifa/Thinkstock

Dovolená v Dublinu nepředstavuje historické památky na každém rohu, ale rušné město se slavným černým pivem Guiness. Typické malé hospůdky s lahodným mokem na návštěvníky vykukují z každé uličky.

Dublin je během dne překrásný a k vidění je mnoho pamětihodností, od světoznámých muzeí až po turistické atrakce, jako je pivovar nebo výrobna whisky. Nejvíc si na své přijdou milovníci nočního života. Dublin přímo svádí k tomu, abychom celou noc zůstali vzhůru a užívali si atmosféru největšího irského města.

Povinné zastávky v Dublinu

Ať už městem jenom projíždíte, nebo se chystáte na noční akce, nezapomeňte si Dublin projít i ve dne. Určitě byste měli navštívit unikátní Národní galerii a Národní archeologické muzeum, které vám přiblíží historii a život města. Známý literát Oscar Wilde by byl jistě poctěný, kdyby vaše kroky vedli do Muzea spisovatelů.

V případě, že na svém fotoaparátu chcete zachytit náboženskou symboliku Dublinu, navštivte katedrálu sv. Patrika, místo posledního odpočinku Jonathana Swifta, autora Gulliverových cest. Pokud bychom měli zůstat u knih, za prohlídku stojí nejstarší irská univerzita Trinity College, která se pyšní významnou knihovnou, kde je uložený originál ilustrovaných manuskript evangeliáře Knihy z Kellsu.

katedrála svatého Patrika v Dublinu
katedrála svatého Patrika v Dublinu | Foto: Isifa/Thinkstock

Tajemství dublinských uliček

Pokud se budete toulat dublinskými ulicemi, můžete narazit na Hlavní poštu, která stojí na O´Connelově ulici. Jde o centrum odporu a místo největších bojů Velikonočního povstání. Jako vzpomínka zde stojí památník v podobě umírajícího hrdiny Cuchulainna. Při procházkách narazíte na úchvatnou klasicistní stavbu, bývalé sídlo irského parlamentu, Bank of Ireland nebo na přepychově vybavený Dublinský hrad.

Hrad v Dublinu
Hrad v Dublinu | Foto: Isifa/Thinkstock

Když svou hlavu vytočíte k nebi, můžete spatřit neuvěřitelný Smithfield Chimney, 67 metrů vysoký komín, který slouží jako rozhledna. Se 120 metry pak vyhrává Dublinský stožář z nerezové oceli na O´Connell Street. Tento skvost patří k nejnovějším stavbám města. Při putování po městě se během chvilky ocitnete na Merrion Square, kde se můžete poklonit soše Oscara Wilda.

Po stopách lahodného moku

Středisko zábavy a nejznámější pěší zóna je bezpochyby Grafton street. V této části města se na vás vyvalí památník dublinské hrdinky Molly Malone a celá řada obchůdků světových značek jako je Hermés, Chanel nebo Tiffany´s.

V případě, že do Dublinu cestujete přímo za poznáním jejich vyhlášeného piva, měly by vaše kroky směřovat do Guiness Storehous. Jde o bývalé skladiště u St. James Gate. Dnes se z tohoto místa stalo muzeum pivovaru Guinness. Při prohlídce na vás čeká sedm pater, kde se v nejvyšším z nich ukrývá stylový Gravity Bar. K příjemné náladě vám dopomůže točený Guiness, který je v ceně prohlídky.

čtvrť Temple Bar, Dublin
čtvrť Temple Bar, Dublin | Foto: Isifa/Thinkstock

Irské "pubs", jak se hospůdkám přezdívá, objevíte nejčastěji ve čtvrti Temple Bar. Z restaurací se line smích a tradiční irský folk. Tento život přes den jen těžko najdete. Pokud chcete nasávat typickou dublinskou atmosféru, je třeba do ulic vyrazit až po setmění.

Odpočinek po náročném dni

Rušné město si žádá i své oázy klidu. Jednou z nich je příjemná procházka po Dublinské Zoo. Oblíbený cíl turistů i místních v loňském roce oslavil 180. narozeniny. Kromě celé řady parků je pro turisty vzácným místem Kilmainham Gaol, Národní památník Irska a jeho historie. Bývalá věznice je v současnosti místem se zvláštním až děsivým klidem, kde i hlučná irská nátura ztrácí na své síle. 

Ať se vydáte do Dublinu za odpočinkem nebo divokým nočním životem, počítejte, že vás zpáteční letenky vyjdou na tři až čtyři tisíce korun. Osmi denní dovolená v Irsku začíná kolem 19 tisíc korun. Přímo v Dublinu za prodloužený víkend zaplatíte kolem 14 tisíc korun.

irské hlavní město Dublin
irské hlavní město Dublin | Foto: Isifa/Thinkstock

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Dovolená v Irsku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy