Praha – Salman Hasan poskytl Aktuálně.cz rozhovor o střetu křesťanství a islámu již v loňském roce. Salman vyrůstal v Iráku jako tradiční muslim, dnes žije ve východních Čechách, je ředitelem křesťanské humanitární organizace a varuje před hrozbou islámu.
"Proč by se měli muslimové cítit víc uraženě než papež nebo francouzský prezident?" Bývalý muslim tak naráží na karikatury francouzského časopisu Charlie Hebdo, kvůli kterým začátkem ledna teroristé zastřelili 12 lidí.
B.Sc. Salman Hasan, Ph.D.
- je mu 61 let a pochází z Iráku,
- byl asistentem profesora na univerzitě v Basře, poté pracoval pro OSN v Kuvajtu (středisko na ochranu životního prostředí),
- po přestěhování do Německa pracoval na tamní univerzitě,
- prošel i řadu křesťanských a humanitárních organizací,
- v současné době je generálním ředitelem křesťanské humanitární organizace International Christian Outreach Ministry,
- vyučuje principy pokojného žití ve společnosti, navštěvuje rodiny, přednáší o islámu, podporuje uprchlíky a je také kazatelem.
Aktuálně.cz: Zasáhly vás nedávné teroristické útoky ve Francii?
Salman Hasan: Ano, zasáhly a cítím s rodinami obětí stejně jako s celou Francií. To, co se stalo, jen potvrzuje, co říkám lidem. Pravá tvář islámu je opět odhalena. Muslimové totiž uznávají právo šaría bez ohledu na to, kde žijí. Šaría ale zakazuje kritizování proroka a omezuje tedy svobodu projevu a vyjadřování.
A.cz: Máte z vývoje nedávných událostí obavy?
Jsem rád, že mi Bůh pomohl strach překonat. Islám se totiž šíří právě zastrašováním lidí. Znepokojují mě ale lidé, kteří tuto víru skutečně neznají a k muslimům se chovají jako k vlastním. Jsem si jistý, že tyto hrůzné zločiny vyvolávají strach a islám tím tedy bohužel udělal v Evropě další krok.
A.cz: Jste zastáncem absolutní svobody slova, nebo byl časopis Charlie Hebdo už za hranou?
Mezinárodní, evropské a národní právo Francie povoluje svobodu projevu. Tito novináři vytvořili tisíce karikatur, a to dokonce i o Ježíšovi, papežovi, francouzském prezidentovi a desítkách dalších lidí. Neviděl jsem ale tak násilnou reakci jako právě u muslimů. Nejde o to, zda zveřejnit karikaturu nebo ne, ale o přijetí tamního práva o svobodě projevu.
Proč by se měli muslimové cítit uraženěji než papež nebo francouzský prezident? Já věřím v absolutní pravdu a tudíž ve svobodu projevu. Jakákoli omezení nás přivedou do doby temna. Problém je, že islám nikdy nepřijal ostatní takové, jací jsou, i když muslimové tvrdí, že respektují svobodu náboženství.
A.cz: Takže vás neuráží karikatura Svaté trojice v dosti dehonestujících pózách?
Nemyslím si, že by mohly nějaké karikatury nebo i psaná kritika změnit něco na faktu, že Bůh existuje a má s námi určité plány. Pokud přihlédneme k etickému standardu, může se to zdát nevhodné, ale nesníží to boží svatost. Ale i kdybych proti tomu něco měl, neprovedl bych tak hrozný zločin, abych svoji víru ospravedlnil. Mám milovat své nepřátele a přijímat ostatní takové, jací jsou, protože stejně tak přijal Bůh mě.
A.cz: Neobáváte se, že se z této atmosféry může zrodit lynč a pronásledování muslimů?
Současná situace je výsledkem toho, co islám činí už více jak 1400 let. Muslimové mohou být dobří a normální občané, pokud ale nenásledují právo šaría, ale jen zákon země, která jim poskytla azyl. Nejde o démonizování muslimů, ale o odhalování pravé tváře démonického a údajného náboženství. Je to totiž více sekta než náboženství. Doufám, že se Evropa konečně probudí a pochopí, že islám bude ve válečném stavu, dokud nezbude jediný Evropan, který se ještě nestal muslimem.
Většina mých přátel na mě byla hodně naštvaná, někteří mi dokonce vyhrožovali smrtí.
Aktuálně.cz: Jak dlouho žijete v České republice?
Teprve od začátku roku 2014. Dříve jsem žil v Iráku, Německu, Rumunsku a v mnoha dalších zemích.
A.cz: Kde přesně máte kořeny? Přijela s vámi do Česka i rodina?
Ne, rodina zůstala v mé rodné zemi a v současné době se z mnohých stali uprchlíci. Původně pocházím z hornaté části Iráku, ale žil jsem v Bagdádu, kde jsem také chodil do školy. Má rodina stále žije v nebezpečné oblasti v Kirkuku, což je město, u kterého není jasně řečeno, komu patří. Zda centrální vládě, nebo autonomní oblasti Kurdistánu.
V nebezpečí jsou hlavně kvůli každodenním bombovým útokům a výbuchům aut a také kvůli své víře. Jeden z mých bratrů zase žil v Bagdádu. Musel ale utéct, protože na město zaútočil IS. Vzal s sebou mé čtyři neteře a jejich matku, které už kvůli postupujícím bojovníkům IS utekly z provincie Dyala.
A.cz: Neměl jste někdy chuť je všechny dostat ze země?
Samozřejmě není potěšující nebo uklidňující vědět, že je vaše rodina v nebezpečí. Byl bych rád, kdyby sem přijeli, ale není to tak jednoduché. A to z mnoha důvodů. My svou zemi neradi opouštíme. Sám jsem se před nějakou dobou do Iráku vrátil. A pak také není zas tak jednoduché je sem všechny dostat. Nemůžete pro všechny získat vízum, a i kdybyste mohl, pak pro ně bude hodně těžké se přizpůsobit. Ale i přesto potřebují pomoc.
A.cz: Narodil jste se jako muslim, žil jste jako muslim, nyní je z vás ale zapálený křesťan. Jak se to vůbec stalo?
Prožil jsem nadpřirozený dotek křesťanského Boha, který mě uzdravil z nevyléčitelných nemocí poté, co se za mě jeden křesťan modlil. Tehdy mi bylo třicet let, když jsem se přes noc uzdravil z rakoviny kůže a leukémie. Rakovina se mi šířila celým tělem a krev byla jakoby otrávená. Každý druhý den mi ji museli měnit.
Bůh byl ke mně tak milostivý, že se mně a mé rodině zjevil zázračným způsobem. Okamžitě uzdravil mou matku a také další členové rodiny prožili nadpřirozené věci.
Tehdy jsem studoval v Německu. Od začátku to bylo naprosto jiné než islám. Poznal jsem skutečného a pravého Boha. Porozuměl jsem významu své existence, poznal jsem Boží přirozenost a prožil moc modlitby. Teorie o Ježíši jako o tom, který uzdravuje, se tak v mém životě stala skutečností.
A.cz: Konvertování na jinou víru je pro muslimy velký hřích. Jak se s touto změnou vyrovnala vaše rodina a přátelé?
Opuštění islámu znamená ve skutečnosti podle koránu a učení Mohameda jistou smrt. To už ale samo o sobě ukazuje pravou tvář islámu. Většina mých muslimských přátel na mě byla hodně naštvaná, a někteří mi dokonce vyhrožovali, že mě zabijí, i když jsem žil v Německu, které staví na křesťanské tradici.
A.cz: Byl jste hluboce věřícím muslimem. Jaké jsou vaše hodnoty dnes?
Jako muslim jsem byl pro svou víru velmi zapálený. Postil jsem se, modlil se, navštěvoval svatá místa, bránil islám a hádal jsem se i s jinými studenty a především s těmi, kteří patřili do nějaké strany, jakou byla třeba komunistická strana. Byl jsem připravený a ochotný za islám bojovat, a dokonce i zabít. Ale dnes mám naprosto jiné hodnoty. Cením si života, cením si dárce života. Chci žít v pokoji a milovat ostatní, respektovat je jako lidské bytosti, ale také se snažit jim skrze lásku, toleranci a porozumění pomoci poznat pravdu.
A.cz: Je něco, co vám z vaší vlasti v Česku chybí?
Chybí mi moje rodina a styl života, kterým jsem tam žil. Ale Česká republika mi dala útočiště, ve kterém můžu žít v pokoji, pomáhat ostatním, aby poznali pravdu, aniž bych se bál zabití nebo pronásledování.