Rituály pro studenty: Jde o zábavu, nebo šikanu?

Andrea Špoková, Brno Echoes
8. 11. 2011 18:33
Portugalští studenti importovali do Brna své zvyky, které mohou připomínat šikanu
Záběry z portugalské Praxe, rituálního přijímání studentů v prvním ročníku
Záběry z portugalské Praxe, rituálního přijímání studentů v prvním ročníku | Foto: Archiv portugalské komunity Praxe v Brně

* článek vznikl na stránce Brno Echoes v rámci [experimentálního facebookového deníku Fakt!](http://www.facebook.com/Fakt.Aktualne), který ve spolupráci s Aktuálně.cz vydávají studenti FSS Masarykovy univerzity

Brno - Bratrstvo Lebek, Kappa Sigma Fí, tajné organizace a iniciační rituály. Že se tohle vidí jenom ve filmech, hlavně těch amerických?

Omyl. V Portugalsku je taková studentská aktivita zahrnující přijímací rituály pro prváky, stejnokrojové obleky a studentské domy běžnou praxí.

Praxe (vyslovováno jako Praš) - přesně tak se nazývá tradice, která je neodlučitelnou součástí všech portugalských významných univerzit. Je však možné, že na tajemně oděné studenty mluvící nesrozumitelnou řečí (portugalština) a dělající podivné věci narazíte také v ulicích Brna.

Nejlepší zážitek v životě

Právě na Masarykově univerzitě je totiž velká komunita portugalských studentů. Z celkem 431 zahraničních studentů jich je přes 120 z Portugalska a téměř sto procent z nich studuje na lékařské fakultě se statusem "řádný" student - tedy ten, který na škole absolvuje celých šest let studia a získá zde titul.

Taková komunita už má sílu, musí mít organizační strukturu a zavádí různé zvyky a tradice. Jednou z nich je i Praxe, která se v poslední době mezi studenty stále více propírá. Jedná se o neškodnou zábavu, nebo naopak o ponižování a šikanu? Zvyk, který si studenti přinesli z rodné země do ČR, si Portugalci velice chrání a šíří ho jen mezi sebou.

Co je Praxe

Praxem (čti: prašem) se nazývá nejen přijímací zkouška, ale také celá tradice, jejíž součástí jsou všichni studenti, kteří kdy prošli iniciačním rituálem (tzv. "doktoři"). Praxe má formu instituce, ve které má každý student místo v hierarchickém žebříčku. Čím déle studuje, tím vyšší pozici zastává. Prváci se nazývají "caloiros" (v překladu nováček, bažant, prvák). Od "doktorů" je odlišuje zejména vzhled - zatímco caloiros jsou celý týden navlečeni do směšného oblečení vylepšené o stejnokrojové tričko s nápisem "CALOIRO", starší sudenti nosí tradiční obleky, tzv. traje (čti: tráž), které sestávají hlavně z černého obleku a pláště s kápí. Teprve až prvák projde rituálem, zaslouží si tradiční traje. "Traje máme proto, aby mezi námi neexistovaly rozdíly, v nich si jsme všichni rovni," vysvětluje Adriano, student čtvrtého ročníku. Teprve až jsou tedy starší oblečeni v trajích, mohou rozehrávat tuto hru na armádu.

"Dobrá, prváci, tak tohle je Praxe!" zazní z úst člověka v černém kostýmu. "Jestli je zde někdo, kdo se nechce zúčastnit, ať se tak rozhodne dřív, než to celé začne!"

Na jedné straně stojí zmatení prváci, na druhé pak početná skupina černě oděných a přísně se tvářících starších studentů. "Je zde někdo, kdo má jakékoliv zdravotní potíže nebo ví o činnostech či aktivitách, které není schopen dělat?"

Opět se nikdo nehlásí. Praxe začíná a slovy letošní medicínské prvačky Andrey to "byl jeden z nejlepších zážitků v životě."

Kleč a jez bez rukou

Dle slov organizátorů je hlavním cílem Praxe integrace a upevnění vazeb mezi studenty napříč ročníky. Zatímco v Portugalsku trvá Praxe celý první ročník, v Brně se jedná pouze o týdenní zkoušku, na jejímž konci jsou studenti "pokřtěni" a tím oficiálně rovni ostatním spolužákům. Studenti pak fungují jako velká rodina. Sdílejí zápisky a navzájem si pomáhají.

Odpadlíci, tedy studenti, kteří se prohlásili za anti-Praxe, však na celou věc nahlížejí jinak. "Když se bavíš s jakýmkoliv členem Praxe, mluví stále o integraci a tradici," říká Jessica, která prožila první ročník jako účastník Praxe na univerzitě v portugalském Portu a nyní je v Brně na Erasmu. "Já si ale myslím, že jde o ponižování. Starší nařizují nováčkům, aby dělali hloupé věci, které podkopávají lidskou důstojnost."

Jessica musela například při večeři klečet pod stolem, zatímco starší jedli spořádaně na židlích. Měla před sebou misku jídla a musela se najíst bez použití rukou.

Boj o respekt

Marco, student šestého ročníku a jeden z organizátorů, přiznává, že je Praxe pro prváky hodně těžkým týdnem. "Musí silně zakusit rozdíl mezi nimi a námi, a to se promítá do všeho. Jsem toho názoru, že když si musíš něco vybojovat sám, oceníš to mnohem víc, než když ti to je dáno shůry, aniž bys hnul prstem. A o tom Praxe je. Musíš si vybojovat respekt."

Foto: Archiv portugalské komunity Praxe v Brně

Boj o respekt vypadá následovně: prváci se nesmí dívat starším do očí a musí bez výhrad uposlechnout jejich rozkazu, ať se jedná o cokoliv. Pakliže odmítnou, následuje trest. Pravidla a zákony jsou podrobně popsány v kodexu.

Týden Praxe má předem daný program. Každý den se studenti scházejí a věnují se připraveným aktivitám, nejčastěji hrám či performování na veřejnosti. Součástí je však také lehčí verze byčích zápasů nebo bitka v "blátě" (směsi vajíček, oleje, kečupu, mouky, bahna apod.).

Ke konci týdne se celá komunita účastní slavnostní večeře. Pravidelně se sejde na sto lidí. Nováčci si však opět musí být vědomi svého podřízeného posztavení a nesmí k jídlu používat příbory.

Týden je pak zakončen slibem, kde se přísahá na jméno univerzity a fakulty. Vážné fráze jako "slibuji, že dokončím úspěšně studium a bude ze mě dobrý a svědomitý doktor" provází rituální pokrm ve formě česneku nebo toastu s tuňákem, ovocnou marmeládou a chilli.

Foto: Archiv portugalské komunity Praxe v Brně

Lidé jsou různí

Do Brna (a do Plzně) se tradice portugalských studentů dostala před šesti lety. V Portugalsku však počátky sahají až do šestnáctého století, opravdová Praxe, jak ji známe dnes, pak do poloviny devatenáctého století. Jedná se tam o masovou událost, které se účastní až na výjimky všichni studenti.

Nosí černé kostýmy ke zkouškám, akademické akce jsou všechny podřízeny Praxi a rituální křty prváků jsou součástí obrovských festivalů, kterými žije celé město. V posledních letech se však dostalo několik případů agrese a psychického násilí k soudu.

"Samozřejmě, lidé jsou různí," uzavírá Adriano. "Je velice těžké pochopit, o co jde; existuje mnoho pohledů na věc. Mezi staršími studenty bývají lidé, kteří tomu docela nerozumí, neví, o čem má Praxe být. Dělají to špatně a prvákům ubližují. Jenomže tomu se člověk nevyhne nikdy."

Co si o rituálech jako je Praxe myslíte vy? Napište svůj názor do diskuse pod článkem, nebo na facebookovou stránku autorky Brno Echoes. Rozhovory s účastníky Praxe, příznivci i odpůrci, a další nová fakta si budete moci přečíst v sérii následujících článků.

 

Právě se děje

Další zprávy