Takhle vypadá město budoucnosti. Bude plout na vodě a odolá hurikánu i tsunami

Magazín Magazín
24. 11. 2021 16:00
Na pobřeží jihokorejského města Pusan vznikne do tří let prototyp plovoucího města, které odolá přírodním katastrofám včetně záplav, tsunami a hurikánů. Pusan je stejně jako řada dalších pobřežních měst ohrožen stoupající hladinou moře kvůli globálnímu oteplování.
Foto: Oceanix

Myšlenka "města na vodě" není úplně nová, o ambiciózních výstavbách umělých ostrovů a plovoucích metropolí sní projektanti desítky let. OSN společně s expertní skupinou stavitelů, architektů a inženýrů vedla před dvěma roky o plovoucím městě vážné debaty, realizace vždy ztroskotala na odporu samospráv, píše web Business Insider.

Projekt, který v Jižní Koreji nyní dostal povolení, podporuje i OSN a bude ho realizovat společnost Oceanix.

Plovoucí město je v podstatě souborem šestiúhelníkových plošin umístěných na hladině a vyztužených vápencovou vrstvou, která je dvakrát až třikrát tvrdší než beton. Stále však bude vztlaková a časem se stane působením vody pevnější, takže lépe odolá nepříznivým povětrnostním podmínkám.

Oceanix a OSN chtějí vybudovat město odolné proti povodním, které se zvedá spolu s hladinou moře, je potravinově a energeticky soběstačné a umí filtrovat slanou vodu na pitnou. V klecích pod plošinami by mohly být umístěny hřebenatky, chaluhy nebo jiné druhy mořských plodů, jejichž odpad by se dal využít k hnojení rostlin.

Foto: Oceanix

Koncept ještě není hotový, společnost Oceanix zatím ani neurčila velikost města. Tým bude spolupracovat s designéry z Jižní Koreje, aby prototyp přizpůsobili místnímu prostředí.

Výsledky spolupráce Oceanix představí OSN příští rok v dubnu. Tým pak začne s projektováním plošin. Náklady se odhadují minimálně na 200 milionů dolarů a za tři roky by mělo město stát, respektive plout na vodě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Lukašenko vyřeší problém s migranty na polských hranicích do konce roku, slíbil

Bělorusko se do konce roku pokusí vyřešit problém s migranty na své západní hranici, slíbil běloruský vůdce Alexandr Lukašenko v rozhovoru, který zveřejnila ruská agentura RIA Novosti. Evropská unie obviňuje Lukašenkův autoritářský režim, že migrační krizi na vnější hranici EU vytvořil v odplatě za sankce, které unie uvalila na Minsk kvůli porušování lidských práv, potlačování opozice a zfalšování loňských prezidentských voleb. Lukašenko obvinění odmítá.

Polsko a částečně i Litva od léta čelí náporu tisíců migrantů, převážně z Blízkého východu, kteří se pokoušejí překročit hranice a dostat se dále do Evropské unie, cílem je často Německo. Migrační krize se vystupňovala na podzim, Varšava se rozhodla začít stavět na hranici s Běloruskem 5,5 metru vysokou zábranu. S Lukašenkem, jehož legitimitu EU odmítla po loňských volbách uznat, minulý měsíc dvakrát telefonicky hovořila končící německá kancléřka Angela Merkelová.

"Já jí (Merkelové) rovnou řekl, že se vynasnažím vyřešit tento problém do Nového roku, protože jej nepotřebujeme. Lidé (migranti) se potloukají po Minsku a Grodnu," uvedl podle ruské agentury Lukašenko.

Bělorusko podle něj požádá uprchlíky z Blízkého východu, kteří se v zemi nacházejí legálně s turistickými vízy, aby se vrátili zpět domů, protože "humanitární koridor" vedoucí do vytouženého Německa nebude. Dodal, že do Iráku se z Běloruska už vrátila více než tisícovka běženců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy