Půlka Britů se aspoň jednou zranila sušenkou

Report
21. 9. 2009 15:15
Londýn - Když v rámci pracovní pauzy konzumujete sladkosti, patrně při tom nemyslíte na nebezpečí, která vám při této činnosti hrozí.

My vám přinášíme varovná čísla, která dorazila z Velké Británie: více než polovina obyvatel ostrovní země se v životě alespoň jednou zranila při pojídání sušenek.

Trvá na tom výzkum, který si objednal mléčný bar Rocky u výzkumné společnosti Mindlab International.

Přiznejme si na rovinu, nejedná se o žádná těžká zranění.

Do statistik se započítávalo například dušení drobečky, opaření prstů namáčejících sušenku v horkém čaji nebo zlomené zuby, které měly na svědomí přespříliš dlouho v šuplíku skladované sušenky.

Tři procenta Britů pak například poranilo nějaké zvíře, které se chtělo dostat k jejich svačině.

Škála nebezpečí

Vážnost poranění ale výzkumníci vynahradili až překvapivě precizní číselnou škálou, na níž přesně vypočítávali koeficient nebezpečnosti jednotlivých pochoutek.

Největší hrozbou pro lidstvo shledali - z patnácti zkoumaných druhů - sušenky (či spíše zákusky) s pudinkem. Ty děsí koeficientem 5,63.

Naopak nejnižší nebezpečí určili výzkumníci u dezertních piškotů s koeficientem 1,16.

České čtenáře může uklidňovat skutečnost, že jde o výzkum britské populace a potenciální poznatky zjištěné v České republice mohou být mnohem méně děsivé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy