Hodný a zlý policajt, manipulace i nátlak. Jak dostat z podezřelého přiznání

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
před 4 hodinami
Během výslechů policejní vyšetřovatelé nesledují jen, co podezřelá osoba říká, ale také jakým způsobem dané informace sděluje. Zaměřují se například na držení těla, gestikulaci, pohyby očí nebo tón hlasu. A jak policie pozná, že vyslýchaný lže? Na to přináší odpověď galerie různých forem výslechů, díky které se stanete zkušenými filmovými nebo seriálovými detektivy.

Ilustrační obrázek vygenerovaný pomocí umělé inteligence
Ilustrační obrázek vygenerovaný pomocí umělé inteligence | Foto: Aktuálně.cz / Dall E2 / Prompt Engineering: Dan Poláček

Technika PEACE

Metodu PEACE vyvinuli na počátku 90. let ve Velké Británii jako reakci na problematické výslechové techniky, které často vedly k falešným doznáním. Vznikla ze společného úsilí policejních složek a psychologů, kteří hledali humánnější a efektivnější způsob vedení výslechů. Jedná se o pětifázový proces, který se výrazně liší od tradičních konfrontačních výslechových metod. Místo nátlaku a zastrašování se zaměřuje na vytvoření příjemné atmosféry a budování důvěry mezi vyslýchajícím a vyslýchaným. 

Písmena v názvu jsou odvozená od počátečních písmen pěti částí výslechu. P jako plánování a příprava (Planning and preparation), E jako navázání kontaktu a poučení (Engage and Explain), A jako zpráva, volné líčení nebo vyprávění (Account), C jako závěr výslechu (Closure), E jako vyhodnocení a zhodnocení výsledků (Evaluate).

 

Právě se děje

Další zprávy