Před 80 lety se narodil Dean Reed, zpěvák, který utekl z USA do komunistické NDR

ČTK ČTK
21. 9. 2018 11:37
Přezdívali mu Americký rebel, Zpěvák míru či Rudý Elvis. Zpěvák a herec Dean Reed, který se narodil 22. září 1938 v americkém Denveru, prodal miliony desek a natočil přes 20 filmů, v jednom hrál po boku Yula Brynnera, v jiném zase s Václavem Neckářem. Měl miliony příznivců v zemích bývalého východního bloku i v Jižní Americe. V USA, kde se tento zpívající kovboj narodil, ho považovali za zrádce, špiona či pomatence.
Americký zpěvák Dean Reed, který prchnul do komunistické NDR (vlevo).  Na snímku je spolu českým zpěvákem Václavem Neckářem.
Americký zpěvák Dean Reed, který prchnul do komunistické NDR (vlevo). Na snímku je spolu českým zpěvákem Václavem Neckářem. | Foto: ČTK

V době, kdy tisíce lidí riskovaly život při útěku z Východu na Západ, se Reed totiž vydal opačným směrem. Posledních 15 let života bydlel ve východním Německu, pořádal turné po socialistických zemích, vystupoval v estrádách, točil desky a hrál ve spaghetti westernech. Přitom z něj klidně mohla být hollywoodská hvězda - byl rozený showman a koncem 50. let dobýval svými songy přední příčky hitparád v USA.

Pak ale odjel na jihoamerické turné, odkud se vrátil nový, vůči své vlasti velmi kritický Dean Reed. Poznal bídu a nesvobodu v Latinské Americe, kde vládly režimy podporované USA. Reed strávil v Jižní Americe nakonec několik let - koncertoval na stadionech, ale i zadarmo hrál v chudinských čtvrtích a ve věznicích. Kvůli jeho politické angažovanosti ho ale v Argentině a v Chile několikrát zatkli a nakonec v 1966 vyhostili.

V druhé polovině 60. let Reed absolvoval i první turné po Sovětském svazu a pohledný mladík se brzy stal miláčkem tamního publika. A poté, co se v roce 1973 usadil ve východním Německu, stal se i výborným nástrojem socialistické propagandy. Často se objevoval i v tehdejším Československu. Dodnes přitom není jisté, zda byl Reed naivní idealista, či pragmatický prospěchář užívající si život privilegované superhvězdy.

V polovině 80. let se chystal vrátit domů do USA, 13. června 1986 ale zemřel za nevysvětlených okolností v autě na dně jezera nedaleko Berlína. Pitva prokázala sedativa, případ byl uzavřen jako nehoda. Vyrojily se ale dohady, že ho odstranila státní bezpečnost, neboť chystal návrat do USA.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy