Před 80 lety se narodil Dean Reed, zpěvák, který utekl z USA do komunistické NDR

ČTK ČTK
21. 9. 2018 11:37
Přezdívali mu Americký rebel, Zpěvák míru či Rudý Elvis. Zpěvák a herec Dean Reed, který se narodil 22. září 1938 v americkém Denveru, prodal miliony desek a natočil přes 20 filmů, v jednom hrál po boku Yula Brynnera, v jiném zase s Václavem Neckářem. Měl miliony příznivců v zemích bývalého východního bloku i v Jižní Americe. V USA, kde se tento zpívající kovboj narodil, ho považovali za zrádce, špiona či pomatence.
Americký zpěvák Dean Reed, který prchnul do komunistické NDR (vlevo).  Na snímku je spolu českým zpěvákem Václavem Neckářem.
Americký zpěvák Dean Reed, který prchnul do komunistické NDR (vlevo). Na snímku je spolu českým zpěvákem Václavem Neckářem. | Foto: ČTK

V době, kdy tisíce lidí riskovaly život při útěku z Východu na Západ, se Reed totiž vydal opačným směrem. Posledních 15 let života bydlel ve východním Německu, pořádal turné po socialistických zemích, vystupoval v estrádách, točil desky a hrál ve spaghetti westernech. Přitom z něj klidně mohla být hollywoodská hvězda - byl rozený showman a koncem 50. let dobýval svými songy přední příčky hitparád v USA.

Pak ale odjel na jihoamerické turné, odkud se vrátil nový, vůči své vlasti velmi kritický Dean Reed. Poznal bídu a nesvobodu v Latinské Americe, kde vládly režimy podporované USA. Reed strávil v Jižní Americe nakonec několik let - koncertoval na stadionech, ale i zadarmo hrál v chudinských čtvrtích a ve věznicích. Kvůli jeho politické angažovanosti ho ale v Argentině a v Chile několikrát zatkli a nakonec v 1966 vyhostili.

V druhé polovině 60. let Reed absolvoval i první turné po Sovětském svazu a pohledný mladík se brzy stal miláčkem tamního publika. A poté, co se v roce 1973 usadil ve východním Německu, stal se i výborným nástrojem socialistické propagandy. Často se objevoval i v tehdejším Československu. Dodnes přitom není jisté, zda byl Reed naivní idealista, či pragmatický prospěchář užívající si život privilegované superhvězdy.

V polovině 80. let se chystal vrátit domů do USA, 13. června 1986 ale zemřel za nevysvětlených okolností v autě na dně jezera nedaleko Berlína. Pitva prokázala sedativa, případ byl uzavřen jako nehoda. Vyrojily se ale dohady, že ho odstranila státní bezpečnost, neboť chystal návrat do USA.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy