Nejstarší lanovka v Česku. Tradiční dvousedačka vyvezla miliony turistů na Sněžku

Dan Poláček ČTK Dan Poláček, ČTK
2. 9. 2022 16:57
Nejstarší dochovanou původní lanovkou v Česku byla tradiční dvousedačková lanová dráha z Pece pod Sněžkou na Sněžku, která definitivně ukončila provoz před deseti lety, 2. září 2012. Turisty přepravovala více než 63 let v prakticky původním stavu.

Na vrchol Sněžky vyvezla více než 7,2 milionu cestujících, životnost technologie lanové dráhy přitom její výrobce původně odhadoval na 17 let.

Připomeňte si její původní podobu. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Při výbuchu ve škole v Kábulu zahynulo 19 lidí

Sebevražedný pumový útok ve škole v šíitské části afghánského Kábulu si dnes vyžádal nejméně 19 mrtvých a 27 zraněných. S odvoláním na policii o tom informovala agentura Reuters, která snížila předchozí uváděnou bilanci 29 zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Policejní mluvčí Chálid Zadrán uvedl, že výbuch nastal ve vzdělávacím centru v západní části města, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem útoků radikální organizace Islámský stát (IS).

Útok se stal v době, kdy se ve škole konaly přijímací zkoušky. Školy jsou v muslimském Afghánistánu v pátek obvykle zavřené.

"Útoky na civilní cíle dokazují nelidskou krutost nepřítele a nedostatek morálních zásad," dodal policejní mluvčí. Neupřesnil ale, kdo podle názoru policie za útokem stojí.

Jde o další z řady útoků, které sužují Afghánistán od doby, kdy se před více než rokem v zemi ujalo moci radikální islamistické hnutí Tálibán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy