Reykjavík - Islandští velrybáři mají žně. Do konce letošního roku smějí ulovit 250 velryb. Tedy šestkrát víc než dřív.
Zabití 150 plejtváků myšok a 100 plejtváků malých posvětila nová islandská vláda. Až dosud přitom současné koaliční strany, sociální demokraté a levicoví zelení, lov kytovců pro komerční účely odmítaly.
Loni se velrybáři museli spokojit s kořistí čítající 40 plejtváků malých. V lednu - těsně předtím, než na Islandu kvůli světové finanční krizi krachla vláda - ale dnes už bývalý ministr pro rybolov Einar Gudfinnsson kvóty zvýšil.
Čtěte více: Island udeří na velryby. Výrazně zvýšil jejich lov
Od nového kabinetu se pak čekalo, že kontroverzní rozhodnutí zruší. To se ale nestalo.
Nevratné rozhodnutí
Ještě koncem ledna nová premiérka slibovala, že pod jejím vedením Island vybíjení velryb zakáže, nebo alespoň omezí na minimum.
Sociální demokraté Jóhanny Sigurdaróttirové argumentovali kromě ochrany přírody například tím, že Island kvůli velrybám ztrácí mezinárodní renomé, a do země tak přijíždí mnohem méně turistů než dřív.
Zvýšenou kvótu přesto schválil islandský parlament Althing. A následně stvrdil i kabinet.
"Podle našich právníků je rozhodnutí předchozí vlády minimálně pro tento rok závazné," vysvětlil Gudfinnssonův nástupce v ministerském křesle, Steingrimur Sigfusson.
"Proto jsme došli k závěru, že se kvóty pro velryby letos měnit nebudou," citovala ho agentura AFP.
O povolenkách na další roky, které velrybářům předchozí vláda garantovala, se podle ministra pro rybolov bude jednat později.
Souvislosti: Proč velryby páchají sebevraždu?
Svět protestuje. Marně
Reakce na rozhodnutí Reykjavíku na sebe nenechaly dlouho čekat.
"Tento krok je v rozporu se signály, které nová islandská vláda vysílala v minulých dnech, a úplně ignoruje hlasité mezinárodní protesty," uvedl Nicolas Entrup ze Společnosti na ochranu velryb a delfínů (WDCS) s tím, že evropské země by neměly "šlapat po sjednaných mezinárodních dohodách".
"Nové kvóty pro lov velryb jsou absurdní," tvrdí i expert na kytovce Andreas Dinkelmeyer z Mezinárodního fondu na ochranu zvířat (IFAW).
"Sklady jsou plné velrybího masa, dokonce i v Japonsku, na jediném trhu, který pro islandský export přichází v úvahu," řekl agentuře DPA.
Ozvaly se také některé vlády, konkrétně Američané, Němci, Britové, Francouzi, Nizozemci, Finové a Švédové. Do Reykjavíku poslaly dopis, aby Sigurdaróttirová verdikt předchozího kabinetu zrušila. Jak vidět, marně.