Snaha neurazit není zadarmo. Politická korektnost lidi vyčerpává, tvrdí vědci

Magazín Magazín
20. 7. 2022 17:00
Mluvit a chovat se tak, aby člověk neurazil žádnou genderovou, etnickou ani věkovou menšinu, je v čím dál rozmanitější společnosti cennou dovedností. Snaha o politickou korektnost ale může být pro lidskou mysl zároveň značně vyčerpávající. Potvrzují to závěry nové vědecké studie publikované v odborném časopise Journal of Applied Psychology.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Tým amerických vědců se zaměřil na to, jak se tlak na politickou korektnost dotýká zaměstnanců. Pracovní prostředí totiž často vyžaduje, aby spolu komunikovaly nesourodé sociální skupiny a byly vůči sobě vzájemně citlivé. O výzkumu Texas A&M University a University of Florida píše psychologický web PsyPost.

V první části výzkumu odborníci sledovali 96 zaměstnanců a jejich partnery. Zaměstnanci měli po dobu tří týdnů před prací, po práci a večer vyplňovat dotazník, který zjišťoval, jak moc se starají o potřeby a zájmy svých kolegů, nakolik se během kontaktu s nimi musí cenzurovat a do jaké míry se v danou chvíli cítili vyčerpaní.

Slušný v práci, popuzený doma

Ukázalo se, že dotazovaní s větší vnímavostí vůči ostatním vykazovali během pracovního dne vyšší sebekontrolu při vzájemných interakcích. Takové chování ovšem současně vedlo k tomu, že měli ve večerních hodinách přehlcenou mysl a jejich partneři uváděli, že byli doma vznětliví a samotářští.

V další fázi výzkumníci prostřednictvím internetové platformy Prolific oslovili 447 zaměstnanců na plný úvazek a požádali je, aby popsali nedávné konverzace, při nichž museli pečlivě vážit slova, aby se kolegů nedotkli. Měli si ale vybavit také rozhovory na pracovišti, při kterých se nehlídali.

Z odpovědí vyplynulo, že když se respondenti o politickou korektnost pokoušeli, připadali si následně mnohem více mentálně přehlcení, než když na ohleduplnost k druhým nedbali. Podobný úkol pak autoři studie zadali také studentům nižších ročníků na velké univerzitě, kteří měli zase napsat e-mail fiktivnímu spolužákovi a přiblížit mu svůj pohled na zadaný kontroverzní problém.

Foto: iStock

Zkoumaní studenti byli náhodně rozdělení do čtyř skupin, z nichž jedna dostala za úkol být politicky korektní, druhá se měla pokusit o pravý opak, třetí měla být pouze zdvořilá a čtvrté nedali vědci žádné bližší instrukce. Po dokončení dopisu účastníci prošli testem, který odhalil, nakolik je jejich mysl bdělá a pozorná. Ti, kteří museli dbát na politickou korektnost, v testu dopadli nejhůře.

"Rozhodně nechceme říct, že by lidé při interakcích s kolegy neměli být politicky korektní. Náš výzkum ostatně ukázal, že se o to snaží, protože jim na druhých záleží a berou ohled na jejich individuální odlišnosti. Současně je ale nutné si přiznat, že je to stojí značné úsilí a podepisuje se to na jejich únavě i popudlivosti mimo pracovní prostředí," upozornili Koopman a Lanajová.

"Zaměstnanci, kteří si na politické korektnosti zakládají, by si měli uvědomovat, co s člověkem snaha o co největší ohleduplnost dělá. O potenciálních rizicích politicky korektního chování by měli vědět také manažeři ve vedoucích funkcích, aby své podřízené nevystavovali přílišné mentální únavě a snažili se ji spíš mírnit," dodali vědci.

Mohlo by vás zajímat: Jako bílý heterák přestávám světu rozumět. Hyperkorektnost je cesta do pekel, říká písničkář Xavier Baumaxa

Je to upřímná zpověď, ale záměrně malinko přepálená. Jako umělec si nemůžu dávat pozor na jazyk, to by pro mě byla ztráta svobody, říká písničkář. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

PPF klesl vloni čistý zisk o téměř polovinu, skupina vydělala 3,36 miliardy korun

Skupina PPF vykázala za loňský rok čistý zisk 140 milionů eur, tedy zhruba 3,36 miliardy korun, což bylo o 49 procent méně než o rok dříve Celková aktiva skupiny loni klesla o 5,5 procenta na 39,9 miliardy eur, v přepočtu 960 miliard korun, informovala společnost v tiskové zprávě.

"Výsledky prvního pololetí loňského roku výrazně ovlivnily ztráty způsobené odchodem z ruského trhu. To, že se náš celoroční hospodářský výsledek podařilo hned v následujícím období překlopit do celkového zisku, považuji za mimořádný výkon," komentoval výsledky ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc.

Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, biotechnologií, nemovitosti a strojírenství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy