Po stopách pyšné princezny do Českého Švýcarska

Ilona Víchová
11. 11. 2011 12:25
Nejmladší Národní park České Švýcarsko má ledovou jeskyni a Pravčickou bránu, kde se točil film Letopisy Narnie

Skály, ledopády, horolezectví, to vše je možné objevit na výletě do Českého Švýcarska, které leží v okrese Děčín mezi obcemi Hřensko a Chřibská. Romantický název mají na svědomí akademičtí malíři Adriana Zingg a Anton Graff. Celá oblast je známá pro svá unikátní skalní města. Středem celého kraje je hlavní město Krásná lípa.

Od pyšné princezny do Ledové díry

Okouzlující ruinu Dolského mlýna, která se nachází nedaleko Jetřichovic nelze minout cestou na Panské skály. Pro natáčení pohádky Pyšná princezna si je vybral režisér Bořivoj Zeman. Známá scéna, kdy král Miroslav a princezna Krasomila pomáhají v příbytku mlynáře semlít obilí se odehrávala právě tam. Druhým romantickým místem jsou Panské skály. Díky pohádce ji ročně navštěvují stovky turistů, kteří chtějí vidět, kam se král a princezna ukryli před vojáky.

Foto: Aktuálně.cz

Nejen čeští režiséři si kraj vybírají do svých filmů, ale také zahraniční filmaři už poznali krásy Českého Švýcarska. Štáb pohádkového filmu Letopisy Narnie si pro místo, kde vládne ledová královna, vybral symbol parku, Pravčickou bránu. Vypravíte se tam snadno například lodí Poseidon, která vyplouvá z Děčína do Bad Schandau. Při cestě zpět je možné zastavit v soutěskách a podívat se na bránu na vlastní oči. Pokud ovšem nezvolíte ještě bližší prohlídku. Na tu je nutné vyrazit pěšky. Což ovšem stojí za to, protože Pravčická brána je největší přirozená skalní brána v Evropě. Oblouk, který se vypíná nad údolím má na výšku 26,5 metru, na šířka sedm až osm a jeho tloušťka je minimálně tři metry. V její těsné blízkosti je zámeček Sokolí hnízdo, kde se lze občerstvit. Ovšem až v dubnu, protože v zimních měsících je areál uzavřený.

Dalším unikátním místem je jeskyně na severních svazích Suchého vrchu, která nese název Ledová díra. K místu se dostanou jen opravdu zdatní turisté. Vede k ní strmá serpentinová stezka od údolní silnice. Kvůli ohromným posuvům kamenů je návštěva zakázaná. K vidění je v létě puklina ve skále, která je naplněná ledem. Nejlepším výchozím místem k Ledové jeskyni je osada Horní Světlá, kde je napojení na červenou značku. 

Foto: Aktuálně.cz

zimě si v Českém Švýcarsku užijí i lyžaři, kterým je ve ski areálu Jedlová k dispozici sedm set metrů dlouhý vlek Mezičky s více než kilometr dlouhou sjezdovku. Trochu netradiční aktivitu mohou odvážlivci vyzkoušet nedaleko Krásné lípy. Skijöring je sport oblíbený ve Skandinávii. Díky regulovatelné rychlosti si mohou adrenalinový zážitek vyzkoušet i lyžařští amatéři.  

Romantika a relaxace v okolí skal

V teplejších měsících je úžasnou podívanou soutěska Hřensko. Romantická plavba na lodičkách řeky Kamenice patří mezi nejoblíbenější atrakci návštěvníků Českého Švýcarska. Při poutavém vyprávění převozníka se lidé mohou svézt Edmundovou a Divokou soutěskou oběma směry hluboko v útrobách skal. Automobil je možné nechat přímo v Hřensku na parkovišti a k místu dojít po stezce stezka dva kilometry proti proudu řeky Kamenice.

Foto: Aktuálně.cz

Nedaleko Hřenska se na saské straně nachází městečko Bad Schandau, které se pyšní termálními lázněmi. V aquaparku Toskana Therme si návštěvník může užívat relaxace v mnoha bazénech. Zajímavým zážitkem je koupání v mořské vodě, které doprovází meditační hudba a světelná videoprojekce. Dámy mohou projít wellness programy, které zahrnují i redukční masáže.

 

Právě se děje

Další zprávy