Jižní Morava - Víte, kde lvice stolovala po boku hraběte, nebo na kterou zříceninu nedají dopustit příznivci techno hudby? Odpovědi poskytne pozvánka na dva hrady, jednu zříceninu a do muzea lidských dějin.
Nejen zmíněné zajímavosti zdobí Jihomoravský kraj. Jižní Morava je totiž odedávna strategickou křižovatkou, čemuž vděčí za nepřeberné množství hradů, zámků a dalších zajímavostí a památek. Jejich užitečný seznam s podrobnými informacemi nabízí portál jizni-morava.cz.
Nedobytný hrad Pernštejn
Věže hradu Pernštejna majestátně převyšují koruny stromů nad městysem Nedvědice. Za bezmála osm století se jej marně snažily dobýt hordy nepřátel, před několika lety pak plameny, které poničily střechu barokní sýpky.
Oprava za šedesát milionů korun vyšla na jedničku a hrad se tak opět mohou pokusit „dobýt" návštěvníci. Dobijí si především znalosti, dozví se třeba to, jak se do erbu pánů z Pernštejna, který v 16. století oplýval bohatstvím, dostala zubří hlava.
Znamenité občerstvení nabízí Hradní restaurace. Výlet na Pernštejn návštěvníky dovede na pomezí Jihomoravského kraje a ač hrad zvysoka shlíží na Nedvědici, jeho nadmořská výška může být okolím obcím pro smích - důkazem je třeba jméno města Bystřice nad Pernštejnem. Nejeden televizní hlasatel už Bystřici neznale umístil pod Pernštejn. S cestou za pernštejnskou bílou paní, marnivou komornou nebo nejstarším červeným tisem na Moravě, samozřejmě Pernštejnským, poradí TATO stránka.
V rytmu Boskovického hradu
V třináctém století hodovali boskovičtí pánové při poslechu středověké hudby. Ač z mohutné stavby, která stojí nad Boskovicemi i místním zámkem, zbyly jen trosky, byla třináct let cílem fanoušků moderní elektronické hudby.
Čtyřicet kilometrů od Brna mezi torzy stěn, věží a v sklepeních křepčili za dunivého rytmu návštěvníci festivalu Hrad House. Letos mají pauzu, organizátoři ale slibují, že festival obnoví. Ač hrad utichl, výšlap nad Boskovice návštěvníky odmění jedinečným výhledem do okolí.
Kousek z hradu, který dnes vlastní rodiny Mensdorff-Pouilly má nejeden z Boskovických. Kamení zříceniny totiž místní používali pro stavbu domů. Nejen příznivce techna zaujme jedinečná technická památka Boskovického hradu - dřevěné šlapací kolo, kterým je možné získat vodu z šestadvacet metrů hluboké studny. Nikde v Česku nic podobného nemají. Před hradem navíc roste skvostný Štěpánčin dub, za pozornost stojí i místní židovská čtvrť, nebo Muzeum Boskovicka.
Řev zvěře hradu Bítov
Poslední století hradu Bítov, který stojí na ostrohu a obtéká jej říčka Želetavka, bylo ve znamení zvířat. Baron Jiří Haas mladší totiž proslul svojí láskou ke zvířatům. Odmítal například lov zvěře a místo toho na hradě vybudoval ve své době patrně největší soukromou zoologickou zahradu na starém kontinentu.
Nejslavnější obyvatelkou Haasovi zahrady byla lvice, kterou hrabě koupil v roce 1930 a coby obdivovatel kreslených příběhů Walta Disneyho pojmenoval Mietzi-Mausi. Lvice se těšila značné přízni, hrabě ji dokonce nechával s hosty sedět u jídelního stolu.
Místo bílé paní na hradě údajně straší zběsilý koník Nikolas, kterému Haasovi zaměstnanci dávali pít zbytky piva. Jeho vypreparovanou siluetu ukrývají hradní sbírky, které obsahují i největší kolekci vycpaných psů na světě. Ti měli dokonce i vlastní kuchyni.
Živá zvířátka potěší především nejmladší návštěvníky i dnes u hradního parkoviště. Historie Bítova, jako jednoho z nejstarších a díky krásným zahradám i nejromantičtějších hradů, sahá až do roku 1061 a je spojena s rodem Přemyslovců. Návštěvníci mají aktuálně možnost, krom rozsáhlé zbrojnice a iluzivní výzdoby komnat, vidět největší soukromou sbírku historických kočárků a další zajímavosti v blízkém i širším okolí.
V programu pro letošní rok zaujme spojení „Hradní kaprobraní" které značí akci uzavírající sezonu. Návštěvníci se při ní mohou pokusit „na pytlačku" ulovit kapříka z hradního rybníka. A rybí speciality také ochutnat.
Za zrozením člověka do muzea Anthropos
Kde stojí největší a nejbohatší muzeum Evropy věnované dávným dějinám lidského rodu? Přece v Brně. Po rozsáhlé rekonstrukci nabízí Moravské zemské muzeum v pavilonu Anthrophos nejmodernější poznatky antropologie a archeologie, tedy expozice věnované studiu chování primátů, genetice člověka, jeho kulturnímu vývoji a samozřejmě nejvýznamnějším nálezům archeologů.
Na děti, které věda nezajímá, působí jako magnet mamut v životní velikosti i s mládětem, který pavilonu vévodí. Expozice má své kořeny v období první republiky, kdy díky úsilí předního českého badatele Karla Absolona na dnešním brněnském výstavišti vznikl speciální pavilon Člověk a jeho rod.
Na výstavě se v roce 1928 podařilo shromáždit nebývalé množství exponátů z nejstarších období lidských dějin. Rozsáhlý seznam expozic spolu s přesnou polohou muzea naleznou zájemci o minulost homo sapiens ZDE. Ty, které toulky historií člověka znaví, potěší občerstvení u pavilonu i stín krásného parku, který Anthrophos obklopuje.
---------------------------------------------------------------------------------------------------
Navštivte další krásné hrady a zámky ve všech krajích republiky.