Papežovy tweety čte šest milionů lidí v devíti jazycích

ČTK ČTK
30. 4. 2013 0:03
Od nástupu Františka v polovině března se mezi příjemce zapojily 2 miliony lidí
První tweety papeže Františka
První tweety papeže Františka | Foto: Aktuálně.cz

Vatikán - Už šest milionů lidí sleduje účet papeže Františka na Twitteru.

Podle pondělního vyjádření Vatikánu jde o součet příznivců sledujících papežovy tweety, tedy krátké textové zprávy, v devíti různých jazykových mutacích, včetně latiny.

Většina příznivců byla již dříve připojena na účet @pontifex (latinsky papež) už od prosince loňského roku, kdy jej Vatikán založil pro předchozího papeže Benedikta XVI.

Od nástupu Františka v polovině března se ale mezi pravidelné příjemce zapojily další dva miliony lidí.

Papežovy tweety vycházejí v devíti jazycích, včetně polštiny, arabštiny nebo latiny, v níž jeho výroky sleduje 87 tisíc fanoušků. Nejvíce lidí je ale napojeno přes angličtinu (2,44 milionu) a španělštinu (2,16 milionu), která získala prudce na oblibě poté, co se papežem stal argentinský kardinál Jorge Bergoglio.

Prudce narůstá i počet odběratelů papežových tweetů v portugalštině, a to v souvislosti s chystanou cestou papeže do Brazílie. V červenci se tam zúčastní oslav Světových dnů mládeže.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy