Lidé jsou kvůli pandemii uzavřenější, méně laskaví a svědomití, zjistila studie

Magazín Magazín
25. 10. 2022 17:00
Osobnost většiny lidí se formuje v průběhu mnoha let a dochází k tomu postupně. Nová studie ale dokazuje, že pandemie spustila u některých lidí rozsáhlé osobnostní změny, k nimž by v takovém měřítku za běžných okolností nedošlo. Výzkumníci zjistili, že se lidé v mnoha směrech uzavřeli, stali se méně extrovertními, méně vřelými a také méně svědomitými.
Strach, úzkost, ilustrační foto
Strach, úzkost, ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Studie, kterou zveřejnil vědecký časopis Pios One, se zúčastnilo na sedm tisíc dobrovolníků ze Spojených států ve věku mezi 18 a 109 lety. Výzkum začal v roce 2014 a pokračoval v letech 2020 až dosud. Když vědci srovnali osobnostní změny se stavem před pandemií a v jejím prvním roce, nezaznamenali zásadní rozdíly. V roce 2021 a 2022 si ale u dobrovolníků všimli velkého poklesu v otevřenosti. Nejvíce změnám podlehli mladí lidé. Kromě již zmíněných posunů se u nich častěji projevila neuróza. O výzkumu píše odborný web Psypost.

Pandemie měla zásadní vliv na pocit duševní pohody a na duševní zdraví jako takové. Právě otevřenost spojená s vřelostí, extroverzí a svědomitostí totiž s mentální rovnováhou souvisí. Více než dva roky zpřetrhaných sociálních kontaktů a restrikcí negativně ovlivnily schopnost některých lidí vyjádřit účast a laskavost, omezily jejich otevřenost vůči novým myšlenkám a situacím, učinily je vyhýbavějšími a pošramotily jejich odhodlání plnit vytyčené cíle a svědomitě plnit úkoly.

Čas na změnu přístupu

Osobnostní změny jsou během života normální, většinou jsou ale pozitivním důsledkem životní zkušenosti a umožňují nám lépe zvládat problémy, s nimiž se potýkáme. S přibývajícími léty lidem obvykle roste sebedůvěra, umějí se lépe kontrolovat a jsou emočně ukotvenější. Sledovaná skupina se ale v uvedených oblastech vyvíjela přesně opačným směrem. Jistá uzavřenost jim mohla během covidových let sloužit jako jistá forma obrany a je ukázkou adaptace na nezvyklou situaci. Jak ale píše odborný web Psypost, s ústupem pandemie už jsou podobné strategie neefektivní a bylo by namístě pokusit se osvojit si jiný přístup. 

Mohlo by vás zajímat: Školy hlásí sebevraždy dětí. Až teď se ukazuje, jak pandemii prožívaly, říká Laurenčíková

Nejvíc nás zasáhly konkrétní příběhy dětí, které nemusely zemřít. Celou dobu jsme se snažili bít na poplach, říká předsedkyně výboru pro práva dítěte. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy