V "bitvě o Waterloo" do sebe šli skinheadi s antifašisty. Války subkultur byly řežba

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.

Nepokoje v Maksimiru (1990)

Třináctý květen 1990 se zapsal do historie jako jeden z nejtemnějších dnů jugoslávského fotbalu. Na stadionu Maksimir v Záhřebu se měl odehrát běžný ligový zápas mezi domácím Dinamem a Crvenou zvezdou Bělehrad. Místo fotbalového svátku se však stadion proměnil v bojiště. Napětí viselo ve vzduchu již před výkopem. Do Záhřebu přicestovalo více než dva tisíce srbských fanoušků, kteří se již v ulicích města dostávali do potyček s místními. Na stadionu se pak sešlo 15 až 20 tisíc diváků, mezi nimiž byly dvě nesmiřitelné skupiny - chorvatští Bad Blue Boys a srbští Delije.

První jiskra přeskočila, když chorvatští fanoušci začali házet kameny na srbský sektor. Delije odpověděli vším, co jim přišlo pod ruku - létaly sedačky, reklamní panely i další předměty. Situace se vymkla kontrole, když chorvatští ultras vtrhli na hrací plochu. Nejznámějším okamžikem celého incidentu se stal kop Zvonimira Bobana, kapitána Dinama Záhřeb. Když viděl, jak policista brutálně bije jednoho z chorvatských fanoušků, neváhal a zasáhl. Jeho vysoký kop do policisty se stal symbolem chorvatského odporu.

 

Právě se děje

Další zprávy