V "bitvě o Waterloo" do sebe šli skinheadi s antifašisty. Války subkultur byly řežba

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.
Nepokoje na stadionu v Port Saidu, Egypt, 1. února 2012, po fotbalovém zápase mezi týmy Al-Ahly a Al-Masry. Násilí si vyžádalo 74 mrtvých a stovky zraněných.
Nepokoje na stadionu v Port Saidu, Egypt, 1. února 2012, po fotbalovém zápase mezi týmy Al-Ahly a Al-Masry. Násilí si vyžádalo 74 mrtvých a stovky zraněných. | Foto: ČTK

Port Said Stadium Riot (2012)

Incident na stadionu Port Said v roce 2012 patří k nejtemnějším kapitolám fotbalové historie. Nešlo o běžnou potyčku mezi fanoušky, ale o předem připravenou a organizovanou násilnou akci s tragickými následky. Už před zápasem se objevovaly varovné signály - fanoušci Al-Masry zveřejnili výhružnou píseň a bezpečnostní složky narušily standardní postupy, když umožnily ozbrojeným fanouškům vstup na stadion bez kontroly.

Po vítězství domácího týmu Al-Masry 3:1 propuklo násilí. Tisíce domácích příznivců se vyřítily na hřiště vyzbrojené noži, meči, kameny a pyrotechnikou a následoval dvacetiminutový masakr. Fanoušci Al-Ahly byli systematicky napadáni. Zvlášť znepokojivou roli v celé události sehrála policie. Místo aby chránila diváky, stáhla se ze stadionu, zhasla světla a zablokovala východové brány. Fanoušci Al-Ahly tak zůstali uvězněni a bez možnosti úniku čelili násilným útokům.

Výsledkem bylo 74 mrtvých a přes 500 zraněných. Většina obětí byli mladí lidé ve věku 13 až 20 let. Někteří zemřeli na bodná zranění, jiní byli ušlapáni nebo zahynuli v tlačenici u zamčených bran.

 

Právě se děje

Další zprávy