V "bitvě o Waterloo" do sebe šli skinheadi s antifašisty. Války subkultur byly řežba

Dan Poláček Magazín Dan Poláček, Magazín
9. 11. 2024 14:47
Války subkultur jsou fascinujícím, ale opomíjeným fenoménem, který provází historii od jejích počátků. V průběhu 70. a 80. let minulého století docházelo k častým střetům mezi punkery a skinheady v Británii i dalších zemích Evropy. Pozadu nezůstávali ani fotbaloví fanoušci, při jejich řádění často umírali lidé. Rozhodně ale nemají na fanouškovské tábory vozatajských závodů v Konstantinopoli.
Fanoušci týmu Persija Jakarta
Bitky fanoušků po utkání indonéské ligy Persib - Persija, ve kterém hrál i český obránce Ondřej Kúdela | Video: Asociated Press

Indonéské El Clásico (2024)

Persib Bandung a Persija Jakarta jsou dva největší a nejpopulárnější fotbalové kluby v Indonésii. Jejich vzájemné zápasy, přezdívané indonéské El Clásico, mají dlouhou historii, která sahá až do roku 1933. Toto soupeření patří mezi nejvýznamnější v celé Asii a pravidelně láká desetitisíce fanoušků.

Dne 23. září 2024 se na stadionu Si Jalak Harupat odehrál další zápas v rámci této rivality. Domácí tým Persib zvítězil 2:0, ale radost fanoušků zkalily násilnosti. Po závěrečném hvizdu vtrhli domácí příznivci na hřiště a zaútočili na pořadatele. Létaly lahve a židle, což vedlo k poškození ochranných bariér. V dresu hostujícího týmu hrál v té době i český obránce Ondřej Kúdela.

Podobné incidenty nejsou v indonéském fotbale výjimkou. V říjnu 2022 se na stadionu Kanjuruhan odehrála jedna z nejtragičtějších událostí v historii fotbalu, při níž přišlo o život 135 lidí. Zásah policie slzným plynem tehdy vyvolal paniku a následnou tlačenici mezi diváky. Tato tragédie spustila celonárodní diskusi o bezpečnosti na stadionech v Indonésii.

 

Právě se děje

Další zprávy