OSN prý o tání ledovců přesvědčil článek v časopisu

Petr Jemelka Petr Jemelka, jem
18. 1. 2010 17:30
Článek, který se přesvědčil OSN o hrozivém tání ledovců, se zakládal na spekulaci indického vědce
Foto: Reuters

Londýn - Tvrzení předních světových klimatologů, že kvůli globálnímu oteplování do 25 let roztají všechny himalájské ledovce, jsou prý holým nesmyslem.

Napsali to vědci z Univerzity East Anglia, podle kterých došlo k záměrné manipulaci, jejímž cílem bylo zveličit dopady lidské činnosti na globální oteplování. O případu informoval britský DailyMail.

Materiál, varující před zničujícími klimatickými změnami, jež měly vést zániku ledovců v Himalájích, přitom předložili vědci na konferenci vlád členských zemí OSN.

V závěrečné zprávě z této konference se píše, že klimatologové podali nezvratné důkazy o tom, že ke změnám dochází a konstatovali, že pokud nedojde k včasným opatřením, ledovce do pětadvaceti let skutečně roztají.

Nyní ale údajně vyšlo najevo, že se tvrzení klimatologů nezakládala na vědeckých důkazech, nýbrž vycházela z článku, který vyšel koncem 90. let v časopise New Scientist. Článek se opíral o telefonický rozhovor s nejmenovaným indickým vědcem, který navíc přiznal, že jde o pouhou spekulaci.

Pokud se toto tvrzení potvrdí, bude silně poškozena důvěryhodnost instituce, která měla být v oblasti globálního oteplování nejvyšším poradním orgánem pro politické špičky OSN.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Ekonomika EU v prvním čtvrtletí klesla o 0,4 procenta, je zpět v recesi

Ekonomika Evropské unie v prvním čtvrtletí podle sezonně přepočtených údajů klesla proti předchozím třem měsícům o 0,4 procenta po poklesu o 0,5 procenta ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku. Ve své zpřesněné zprávě to v úterý oznámil statistický úřad Eurostat. Potvrdil tak, že unie se vrátila k hospodářské recesi, za kterou stojí hlavně uzávěry v souvislosti s pandemií.

V eurozóně se hrubý domácí produkt (HDP) snížil o 0,6 procenta, zatímco ve čtvrtém čtvrtletí pokles činil 0,7 procenta. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy