OSN prý o tání ledovců přesvědčil článek v časopisu

Petr Jemelka Petr Jemelka, jem
18. 1. 2010 17:30
Článek, který se přesvědčil OSN o hrozivém tání ledovců, se zakládal na spekulaci indického vědce
Foto: Reuters

Londýn - Tvrzení předních světových klimatologů, že kvůli globálnímu oteplování do 25 let roztají všechny himalájské ledovce, jsou prý holým nesmyslem.

Napsali to vědci z Univerzity East Anglia, podle kterých došlo k záměrné manipulaci, jejímž cílem bylo zveličit dopady lidské činnosti na globální oteplování. O případu informoval britský DailyMail.

Materiál, varující před zničujícími klimatickými změnami, jež měly vést zániku ledovců v Himalájích, přitom předložili vědci na konferenci vlád členských zemí OSN.

V závěrečné zprávě z této konference se píše, že klimatologové podali nezvratné důkazy o tom, že ke změnám dochází a konstatovali, že pokud nedojde k včasným opatřením, ledovce do pětadvaceti let skutečně roztají.

Nyní ale údajně vyšlo najevo, že se tvrzení klimatologů nezakládala na vědeckých důkazech, nýbrž vycházela z článku, který vyšel koncem 90. let v časopise New Scientist. Článek se opíral o telefonický rozhovor s nejmenovaným indickým vědcem, který navíc přiznal, že jde o pouhou spekulaci.

Pokud se toto tvrzení potvrdí, bude silně poškozena důvěryhodnost instituce, která měla být v oblasti globálního oteplování nejvyšším poradním orgánem pro politické špičky OSN.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Slovenská média získala 39 hodin záznamu ke kauze Gorila, Penta hrozí trestním oznámením

Několik slovenských médií obdrželo odkaz, odkud lze stáhnout soubor s názvem Gorila. Mělo by jít o nahrávku, která se týká jedné z největších kauz na Slovensku. Záznam se však zatím nepodařilo ověřit.

Nahrávka měla podle listu SME vzniknout v bratislavském bytě ve Vazovské ulici, který slovenská rozvědka (SIS) před lety vybavila odposlouchávacím zařízením. Policie ji vloni objevila během domovních prohlídek v bytě podnikatele Mariana Kočnera, obviněného z vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. 

Podle přepisů rozhovorů, které do médií unikly už před několika lety, patří hlasy na nahrávce bývalému slovenskému ministrovi hospodářství Jirkovi Malchárkovi a Jaroslavu Haščákovi. Haščák je spolumajitelem investiční společnosti Penta.

Penta již oznámila, že se proti zveřejnění údajné nahrávky bude bránit soudně. 

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy