OSN prý o tání ledovců přesvědčil článek v časopisu

Petr Jemelka Petr Jemelka, jem
18. 1. 2010 17:30
Článek, který se přesvědčil OSN o hrozivém tání ledovců, se zakládal na spekulaci indického vědce
Foto: Reuters

Londýn - Tvrzení předních světových klimatologů, že kvůli globálnímu oteplování do 25 let roztají všechny himalájské ledovce, jsou prý holým nesmyslem.

Napsali to vědci z Univerzity East Anglia, podle kterých došlo k záměrné manipulaci, jejímž cílem bylo zveličit dopady lidské činnosti na globální oteplování. O případu informoval britský DailyMail.

Materiál, varující před zničujícími klimatickými změnami, jež měly vést zániku ledovců v Himalájích, přitom předložili vědci na konferenci vlád členských zemí OSN.

V závěrečné zprávě z této konference se píše, že klimatologové podali nezvratné důkazy o tom, že ke změnám dochází a konstatovali, že pokud nedojde k včasným opatřením, ledovce do pětadvaceti let skutečně roztají.

Nyní ale údajně vyšlo najevo, že se tvrzení klimatologů nezakládala na vědeckých důkazech, nýbrž vycházela z článku, který vyšel koncem 90. let v časopise New Scientist. Článek se opíral o telefonický rozhovor s nejmenovaným indickým vědcem, který navíc přiznal, že jde o pouhou spekulaci.

Pokud se toto tvrzení potvrdí, bude silně poškozena důvěryhodnost instituce, která měla být v oblasti globálního oteplování nejvyšším poradním orgánem pro politické špičky OSN.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 1 hodinou

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy