OSN prý o tání ledovců přesvědčil článek v časopisu

Petr Jemelka Petr Jemelka, jem
18. 1. 2010 17:30
Článek, který se přesvědčil OSN o hrozivém tání ledovců, se zakládal na spekulaci indického vědce
Foto: Reuters

Londýn - Tvrzení předních světových klimatologů, že kvůli globálnímu oteplování do 25 let roztají všechny himalájské ledovce, jsou prý holým nesmyslem.

Napsali to vědci z Univerzity East Anglia, podle kterých došlo k záměrné manipulaci, jejímž cílem bylo zveličit dopady lidské činnosti na globální oteplování. O případu informoval britský DailyMail.

Materiál, varující před zničujícími klimatickými změnami, jež měly vést zániku ledovců v Himalájích, přitom předložili vědci na konferenci vlád členských zemí OSN.

V závěrečné zprávě z této konference se píše, že klimatologové podali nezvratné důkazy o tom, že ke změnám dochází a konstatovali, že pokud nedojde k včasným opatřením, ledovce do pětadvaceti let skutečně roztají.

Nyní ale údajně vyšlo najevo, že se tvrzení klimatologů nezakládala na vědeckých důkazech, nýbrž vycházela z článku, který vyšel koncem 90. let v časopise New Scientist. Článek se opíral o telefonický rozhovor s nejmenovaným indickým vědcem, který navíc přiznal, že jde o pouhou spekulaci.

Pokud se toto tvrzení potvrdí, bude silně poškozena důvěryhodnost instituce, která měla být v oblasti globálního oteplování nejvyšším poradním orgánem pro politické špičky OSN.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Novém Zélandu byla dnes tři zemětřesení, hrozí cunami

Nový Zéland dnes zasáhlo již třetí zemětřesení, úřady varují před cunami a nařídily evakuaci některých oblastí, píše AFP. Zatím poslední dnešní zemětřesení, o síle 8,0 stupňů, zasáhlo Kermadekovy ostrovy.

Dříve během dneška seismologové ve stejné oblasti naměřili otřesy o síle 7,4 stupně. Brzy ráno tamního času zasáhly Nový Zéland o 900 kilometrů jinde otřesy o síle 7,2 stupně, píše agentura Reuters. Zatím nebyla hlášena žádná zranění ani škody na majetku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

YouTube zruší omezení Trumpova účtu, až poleví hrozba násilností

Internetová platforma pro sdílení videí YouTube uvolní omezení uvalená na účet exprezidenta Donalda Trumpa až usoudí, že se snížilo nebezpečí násilných incidentů v USA. Podle agentury Reuters to dnes prohlásila šéfka stejnojmenné společnosti Susan Wojcickiová. YouTube zamezil Trumpově účtu nahrávat nová videa po útoku jeho příznivců na sídlo Kongresu na začátku ledna.

"Kanál zůstává nadále pozastavený kvůli rizikům podněcování násilí," řekla Wojcickiová v rozhovoru s organizací Atlantic Council. Středeční varování policie zajišťující ochranku Kapitolu ohledně možnosti nového útoku ozbrojenců na sídlo Kongresu jsou podle ní důkazem, že "nadále přetrvává zvýšené riziko násilností".

Na Trumpově youtubovém účtu lze nadále zhlížet dříve nahraná videa, není mu však umožněno nahrávat nová a platforma zablokovala možnost stávající nahrávky komentovat. YouTube na rozdíl od ostatních platforem udělil Trumpovi pouze důtku, k trvalému smazání účtu by musel dostat další dvě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy