OSN prý o tání ledovců přesvědčil článek v časopisu

Petr Jemelka Petr Jemelka, jem
18. 1. 2010 17:30
Článek, který se přesvědčil OSN o hrozivém tání ledovců, se zakládal na spekulaci indického vědce
Foto: Reuters

Londýn - Tvrzení předních světových klimatologů, že kvůli globálnímu oteplování do 25 let roztají všechny himalájské ledovce, jsou prý holým nesmyslem.

Napsali to vědci z Univerzity East Anglia, podle kterých došlo k záměrné manipulaci, jejímž cílem bylo zveličit dopady lidské činnosti na globální oteplování. O případu informoval britský DailyMail.

Materiál, varující před zničujícími klimatickými změnami, jež měly vést zániku ledovců v Himalájích, přitom předložili vědci na konferenci vlád členských zemí OSN.

V závěrečné zprávě z této konference se píše, že klimatologové podali nezvratné důkazy o tom, že ke změnám dochází a konstatovali, že pokud nedojde k včasným opatřením, ledovce do pětadvaceti let skutečně roztají.

Nyní ale údajně vyšlo najevo, že se tvrzení klimatologů nezakládala na vědeckých důkazech, nýbrž vycházela z článku, který vyšel koncem 90. let v časopise New Scientist. Článek se opíral o telefonický rozhovor s nejmenovaným indickým vědcem, který navíc přiznal, že jde o pouhou spekulaci.

Pokud se toto tvrzení potvrdí, bude silně poškozena důvěryhodnost instituce, která měla být v oblasti globálního oteplování nejvyšším poradním orgánem pro politické špičky OSN.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Dopravu na Žižkově omezí oprava ulice Jana Želivského

Technická správa komunikací (TSK) v Praze začala v sobotu na Žižkově s opravou ulici Jana Želivského mezi Basilejským náměstím a Koněvovou a práce potrvají do konce měsíce. Pro auta bude úsek ve směru na Ohradu uzavřen do středy 19. srpna, objížďka povede ulicemi Ambrožova, Jeseninova a Na Vápence. Tramvaje a autobusy MHD úsekem jezdit budou.

Podle mluvčí TSK Barbory Liškové silnice při rekonstrukci dostane tzv. tichý asfalt, který by měl v této frekventované ulici pomoci snížit hluk. "Položením takzvaného tichého asfaltu a vyrovnáním kanálů předpokládáme snížení hlučnosti v okolí této komunikace o tři až pět decibelů," uvedla před časem mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy