Orlice Gabča zahynula nedaleko Prahy. Zřejmě na drátech

30. 9. 2009 14:10
Samice z projektu Návrat orla byla silná a zdravá
Pravou nohu měla mrtvá orlice černou a sedřenou na kost. Podle dosavadních zkušeností odpovídá tohle zranění popálení elektrickým proudem
Pravou nohu měla mrtvá orlice černou a sedřenou na kost. Podle dosavadních zkušeností odpovídá tohle zranění popálení elektrickým proudem | Foto: Lubomír Peške

Votice - Byl to zatím první orel vypuštěný v Beskydech, který se vydal daleko na západ a doletěl až téměř k Praze. Našel tam však smrt.

Dvouletá orlice Gabča ze záchranného projektu návrat orla skalního zahynula jižně od Benešova nedaleko Votic. A vše zatím nasvědčuje tomu, že ji zabil člověk, anebo měl na její smrti velmi významný podíl.

"Našel jsem zbytky orla skalního pohozené v křoví," uvedl Lubomír Peške. Ornitolog a světově uznávaný expert na sledování ptáků pomocí vysílaček se v rámci projektu stará o monitoring vypouštěných orlů.

Ve chvíli nálezu byla samice Gabča mrtvá přibližně dva týdny. Její pravá noha byla černá, sedřená na kost a tělu chyběla hlava. Kroužek na levé noze i funkční vysílačka však zůstaly.

Pod fotografií článek pokračuje

Ještě před třemi týdny byla orlice Gabča živá a zdravá. Signál z její vysílačky byl velmi zřetelný v okolí Sedlčan. Dnes zůstal jen vysušený skelet s peřím
Ještě před třemi týdny byla orlice Gabča živá a zdravá. Signál z její vysílačky byl velmi zřetelný v okolí Sedlčan. Dnes zůstal jen vysušený skelet s peřím | Foto: Lubomír Peške

Příčiny a okolnosti smrti odborníci teprve zjišťují. Nejpravděpodobnější je však předpoklad, že Gabču popálil elektrický proud z vedení vysokého napětí.

"Podle zbytků těla se to jeví jako nejvěrohodnější vysvětlení," sdělil vedoucí projektu Petr Orel. "Musíme však počkat na rentgen kostí a také laboratorní rozbor. Mohlo se totiž stát, že orlici někdo otrávil."

Hlavu někdo odnesl

Abeceda orlů

Jakub

Každý orel vypuštěný v Beskydech dostal od ornitologů jméno. Počáteční písmena jmen jdou podle abecedy od nejstarší generace k nejmladší.

Generace 2006:
A
nča
Babka
Cecilka
David

Generace 2007:
Evžen      +2008
Filoména
Gabča    +2009
Hanka

Generace 2008:
Ch
arlie
Isabela
Jakub
Kika

Generace 2009:
L
ia
Miko

Stoprocentně jisté je zatím jedno: Orlice nezahynula v místě, na kterém ji Lubomír Peške pomocí vysílačky našel. Visela totiž ve šlahounech ostružinového keře zachycená několik desítek centimetrů nad zemí. A tam ji musel odhodit člověk.

"Gabča nemohla zemřít tak, jak jsme ji našli," vysvětlil Lubomír Peške. "Někdo ji odnesl na jiné místo, hlavu si schoval jako trofej a tělo hodil do křoví."

Tato orlice je zatím druhá z celkem čtrnácti divokých orlů skalních vypuštěných do české přírody, která zahynula. "S podobnou událostí jsme museli počítat, přesto jsem teď velmi smutný. Byla krásná a zdravá," říká Petr Orel.

Už loni nepřežil v Beskydech jednoletý samec Evžen. "Důvod úhynu se nepodařilo přesně stanovit, jako nejpravděpodobnější se jeví uštknutí zmijí nebo nějaký neznámý stresový faktor," vysvětlil Petr Orel.

Evženova smrt mohla tehdy také souviset se starým zraněním, kdy si jako několikatýdenní mládě polámal křídla při pádu z hnízda.

Odborníci, kteří projekt návrat orla připravili, od začátku upozorňují na to, že vedení vysokého napětí nebo pytláci jsou pro orly největším nebezpečím.

Hanka měla více štěstí

A právě krajinou nedaleko Sedlčan, kde se Gabča už několik týdnů pohybovala, vede vysoké napětí se sloupy nechráněnými proti tomu, aby na ně sedali ptáci.

Elektrický proud mohl dravce zabít hned, nebo ho zranil tak, že bez pomoci lidí neměl šanci přežít. Nelze však vyloučit ani možnost, že někdo našel Gabču ještě živou a místo, aby zavolal odbornou pomoc, ptáka usmrtil.

Už loni se jednomu z orlů vypuštěných v Beskydech postavil do cesty elektrický proud. Popálenou samici Hanku našli lidé na Slovensku. Tam ji však předali do záchranné stanice a letos v srpnu byla uzdravená orlice vypuštěna znova.

Za čtyři roky vypustili ochránci přírody v Beskydech celkem 14 divokých orlů skalních původem ze Slovenska. I přes poslední nepříznivou událost je projekt velmi úspěšný.

Dvanáct královských dravců je v dobré kondici a to je více, než se autoři projektu na jeho začátku odvážili odhadovat.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy